Підживлюємо українську боротьбу проти російських бомбардувань та блекауту – колонка в Atlantic Council

Голова Правління
Олексій Чернишов
Далеко від лінії фронту Російська Федерація безжально бомбить цивільну енергетичну інфраструктуру України. Об’єкти електроенергетики та теплоенергетики в містах та селищах країни стали особливою метою методичної кампанії з позбавлення мільйонів українців доступу до опалення, світла та води, саме з початком від’ємних температур та зимового опалювального сезону. Ці напади однозначно є військовими злочинами, як це визначено Женевською конвенцією. Росія свідомо намагається зробити Україну непридатною для проживання та наражає під серйозну небезпеку все цивільне населення країни.

Російська авіаударна кампанія по цивільній інфраструктурі почалася на початку жовтня після серії військових поразок росії в Україні. Схоже, що зміна стратегії частково розроблена для того, щоб усунути зростаючу внутрішню тривогу в російській федерації через швидко розв'язане вторгнення володимира путіна.

Кремлівські чиновники та пропагандисти режиму відкрито вихваляють вибухи та зображують їх як засіб провокування додаткових потоків біженців до Європи. Москва сподівається, що нова хвиля українських біженців переконає лідерів ЄС зменшити підтримку Києва. У Кремлі також, схоже, вважають, що знеструмлення України буде тиснути на лідерів країни та змусить їх домовитися про компромісне мирне врегулювання на російських умовах.

17 листопада росія збільшила кількість своїх прицільних ракетних ударів по цивільній енергетичній інфраструктурі, включивши десять газовидобувних об’єктів у Полтаві та Харкові на сході України. Ці критично важливі об’єкти забезпечують близько третини внутрішнього видобутку вуглеводнів в Україні. Деякі об’єкти зруйновані, інші пошкоджені та потребують негайного ремонту.

Нафтогаз України, державна нафтогазова компанія, куди мене призначили очільником на початку цього місяця, є найбільшим у країні виробником, зберігачем і постачальником внутрішнього природного газу. Зараз ми працюємо над тим, щоб підготувати належний рівень газу в підземних сховищах. Тому нам потрібні як стабільне виробництво, так і прогнозовані обсяги імпорту.

Невпинні російські ракетні удари по нашій енергетичній інфраструктурі змушують нас збільшувати запаси енергії на майбутній зимовий сезон. Відключення електроенергії спричиняють тиск на наші запаси вуглеводнів і можуть вимагати від нас додаткової закупівлі природного газу на зовнішньому ринку. Щедра допомога від наших партнерів у США, Канаді, Франції, Норвегії та ЄБРР у формі позик і грантів вже дозволила нам закупити деяку вкрай необхідну додаткову кількість газу на міжнародному рівні. Напевно знадобиться більше. З огляду на те, що повітряні напади росії триватимуть, ми зіткнулися з найважчим зимовим сезоном за три десятиліття нашої незалежності.

Стійкість, яку моя компанія продемонструвала протягом війни, була надзвичайною, але самої рішучості недостатньо. У дусі солідарності нам потрібно заручитися більшою підтримкою наших євроатлантичних і тихоокеанських партнерів, а також міжнародної бізнес-спільноти. До агресії росії проти моєї країни Україна була чистим експортером електроенергії до Європи. Нафтогаз має намір стати нетто-експортером природного газу до Європи. Щоб досягти цієї мети, нам потрібно використовувати нові технології, міжнародний досвід та інвестиції, як ніколи раніше. Це можна зробити лише за підтримки наших партнерів і союзників.

Незважаючи на екзистенційні виклики сьогоднішніх умов війни, ми вже зробили ряд ключових кроків, щоб відновити довіру та підтвердити нашу відданість нашим міжнародним кредиторам і власникам облігацій. Ці кроки включають призначення спеціального радника, який має міжнародну повагу, якому було доручено здійснювати нагляд і керівництво над поточними переговорами з нашими партнерами. Ми вже відновили конструктивний діалог із власниками наших єврооблігацій на 2022 та 2026 роки, оскільки визнаємо, що вони є ключовими для успішного фінансування діяльності з розвідки та видобутку, які є драйверами нашого зростання.

Ще одним важливим пріоритетом є продовження реформ корпоративного управління в Нафтогазі відповідно до принципів ОЕСР. У перший день роботи я надіслав ноту до Кабінету Міністрів України з проханням завершити міжнародний процес відбору для визначення кваліфікованих незалежних директорів для нашої Наглядової ради. Постійна трансформація компанії залежить від передбачуваного шляху розвитку, який ґрунтується на довірі, прозорості та належному управлінні, що може бути гарантовано лише стабільною та професійною міжнародною радою.

Як основний постачальник послуг для народу України, ми прагнемо забезпечувати цивільне населення газом і опаленням, необхідним для протистояння суворим зимовим умовам. Попри триваючі напади росії на цивільну інфраструктуру, ми продовжуватимемо демонструвати ту мужність і стійкість, яких світ звик очікувати від українців за останні дев’ять місяців жорстокого вторгнення Путіна.

Напад росії на Україну є нападом на міжнародну правову державу та всю глобальну систему безпеки. Коли ми протистоїмо цій спільній загрозі, постійна підтримка наших міжнародних партнерів, кредиторів, інвесторів і союзників буде фундаментальною для нашої майбутньої перемоги.

Олексій Чернишов, голова правління НАК «Нафтогаз України».

Atlantic Council