Група Нафтогаз працює з іноземними трейдерами для збільшення обсягів зберігання газу в ПСГ – Олексій Чернишов для Bloomberg

Попри нещодавні російські атаки на інфраструктуру, найбільша енергетична компанія України прагне укласти угоди з європейськими газовими трейдерами для збільшення обсягів зберігання палива цього року.

Наразі жодна іноземна компанія, яка вже зберігає газ в Україні, не відмовилась від своїх рішень, заявив в інтерв’ю Олексій Чернишов, голова правління НАК «Нафтогаз України». Компанія продовжує обслуговувати клієнтів і ремонтувати обладнання, пошкоджене в результаті нещодавніх ракетних обстрілів.

Починаючи з 24 березня, росія тричі запускала безпілотники та ракети по об'єктах Нафтогазу у Львівській області, якраз перед тим, як українська делегація зустрілася з газовими трейдерами для переговорів у Відні. Ці атаки вказують на зміну стратегії, адже кремль в основному уникав цілей на ключові газові інфраструктурні об'єкти протягом понад двох років з моменту свого вторгнення. Олексій Чернишов вважає ці атаки спробою налякати трейдерів.

Україна запропонувала європейським компаніям до 10 млрд куб. м вільного обсягу в ПСГ – це приблизно третина потужності країни, що перевершує можливості будь-яких інших країн у Європі.

Державний регулятор у сфері енергетики покращив умови зберігання газу з 1 червня, йдеться в повідомленні Нафтогазу, опублікованому у вівторок. Нові правила включають в себе більш короткі інтервали бронювання потужностей – на місяці, а не на цілий рік.

Нові умови є важливим фактором, який впливає на нашу привабливість для іноземних трейдерів», – сказав Олексій Чернишов.

Більшість потужностей розташовані на глибині до двох кілометрів під землею і легко з’єднуються з енергосистемами Європейського Союзу завдяки тому, що Україна протягом десятиліть відігравала роль транзитного маршруту для поставок російських енергоносіїв. За словами Чернишова, наземні об'єкти та персонал залишаються вразливими і потребують кращої протиповітряної оборони.

Трейдери, зокрема Trafigura Group, Shell Plc і DXT Commodities SA, минулого року розглядали Україну як місце для зберігання надлишків газу, коли сховища в ЄС були переповнені. Клієнти Нафтогазу закачали близько 2,5 млрд куб. м газу, які, за прогнозами компанії, зростуть до 4 млрд куб. м у 2024 році.

Цього року компанія провела перемовини щодо зберігання газу з німецькою RWE AG, норвезькою Equinor ASA, французькими TotalEnergies SE та Engie SA тощо. За словами Олексія Чернишова, час для укладання угод ще є, оскільки найбільші обсяги закачування газу зазвичай припадають на серпень та вересень.