Олексій Чернишов закликає ЄС допомогти захистити підземні газосховища від російських атак – Financial Times

Голова Правління
Олексій Чернишов
Голова правління НАК «Нафтогаз України» розповів про атаки по газосховищах, інфраструктура яких використовується європейськими країнами.

Керівник української державної енергетичної компанії закликав країни ЄС допомогти захистити від російських атак її газові сховища, аби робота українських ПСГ могла й надалі сприяти зниженню цін на всьому континенті.

Олексій Чернишов, голова правління НАК «Нафтогаз України»: «ЄС зацікавлений у захисті об'єктів зберігання, транспортування та видобутку», враховуючи, що газова інфраструктура України «добре інтегрована» в європейську енергетичну систему.

Нафтогаз заявив, що газосховища на заході України кілька разів зазнавали нападів протягом останніх місяців, однак були пошкоджені лише наземні об'єкти. Підземні сховища, які знаходяться на глибині до 3 км під землею, не постраждали.

«Технологічно ми готові, нам вдалося відремонтувати [пошкоджене наземне] обладнання, ми виконуємо свої зобов'язання [перед клієнтами]», – сказав Чернишов після атак.

З березня було оприлюднено інформацію про три атаки на газосховища – це були перші відомі випадки, коли Кремль націлився на ці об'єкти.

Україна все ще забезпечує транзитний шлях до Європи для російського трубопровідного газу. Українські ПСГ надали європейським трейдерам цінний простір для зберігання надлишкового газу напередодні минулої зими, коли сховища в ЄС були максимально заповнені.

Коментарі очільника Нафтогазу з'явилися після того, як президент США Джо Байден підписав закон, що передбачає нову допомогу Україні у розмірі $61 млрд, але європейські союзники Києва все ще ведуть переговори щодо постачання додаткових систем протиповітряної оборони. Водночас російські атаки на українську енергетичну інфраструктуру посилилися.

За словами Чернишова, американська допомога дозволить зміцнити обороноздатність України, але для подальшого захисту інфраструктури та активів «потрібна дуже велика кількість засобів протиповітряної оборони».

«Ми можемо опинитися в ситуації, коли нам все одно знадобиться більше засобів протиповітряної оборони» навіть після отримання допомоги від США, і «країни ЄС, звичайно, повинні відігравати вирішальну роль у наданні цієї допомоги», – додав він.

Минулого року українські підземні газові сховища відіграли важливу роль в енергетичній безпеці ЄС. Вони дали можливість європейським країнам утриматися від надмірного відбору газу з власних резервів. Попри ризики, пов'язані з російським вторгненням, Україна стала альтернативою для зберігання газу. Це частково стало можливим завдяки низьким тарифам на зберігання та відсутності митних зборів, що дозволяє легко реімпортувати газ до ЄС.

За словами Чернишова, європейці зацікавлені використовувати українські ПСГ й цього року. Група Нафтогаз має на меті збільшити обсяги європейського природного газу, що зберігається в Україні, з 2,5 млрд кубометрів минулого року до 4 млрд цієї зими.

Україна також продовжує пропускати російський газ через свою територію відповідно до угоди, підписаної Нафтогазом з російським Газпромом у 2019 році. Однак після повномасштабного вторгнення в Україну Росія різко скоротила постачання газу до Європи цим маршрутом. Російський газ, що надходить через Україну, зараз становить менш як 5% від загального обсягу поставок до ЄС.

Контракт Нафтогазу з Газпромом закінчується наприкінці цього року. Чернишов заявив, що компанія не буде продовжувати його дію. Це означає, що, швидше за все, у 2025 році російський газ не постачатиметься через Україну, що змусить такі країни як Австрія та Словаччина шукати альтернативні джерела постачання.

«Причина, чому Нафтогаз продовжив роботу за цією транзитною угодою [навіть в умовах війни з Росією], полягає в тому, щоб задовольнити потреби ЄС у газі і залишитися надійним партнером [для блоку]», – сказав Чернишов.

«Гроші, які Нафтогаз отримує від Газпрому, не покривають наших витрат на організацію цього транзиту, адже Газпром не сплачує повну ціну майже з початку повномасштабного вторгнення, і наш грошовий потік за цією операцією постійно від'ємний».

Більшість аналітиків і трейдерів вважають, що рекордні обсяги газу в сховищах ЄС дозволять уникнути дефіциту наступної зими, але деякі кажуть, що все ще існують ризики втрати російського газу, який транспортується через Україну.

Втрата 15 млрд кубометрів «сама по собі не є хорошою, але й не є жахливою», – сказав Альдо Спаньєр, старший стратег з питань сировинних товарів у BNP Paribas. Але, якщо попит на газ з боку Азії та Європи збільшиться в поєднанні з холодною зимою, «газові баланси значно погіршаться в першому кварталі 2025 року, який є піковим зимовим періодом», – сказав він.

Однак, за словами Чернишова, втрата цього газу матиме незначні наслідки для Європи. «Чи може постачання 3% від усього ринкового споживання [ЄС] змінити ринок? Я не думаю, що це може змінити ринок взагалі, ні з погляду цін, ні з погляду обсягів», – сказав він. «Це не має великого значення».

Підготовлено Financial Times