Україна – ЄС: Попри російські атаки у нас можна зберігати газ

Голова Правління
Олексій Чернишов

Великі газосховища в Україні все ще можуть стати рятівним колом для Європи цієї зими, навіть попри атаки з боку росії, заявив глава національної енергетичної компанії України в інтерв'ю виданню POLITICO.

Голова правління НАК «Нафтогаз України» Олексій Чернишов зазначив, що Україна вже має достатньо газу, щоб задовольнити власні потреби, і пропонує використовувати газосховища країнам ЄС, які накопичують резерви напередодні зими. Ця опція мала вирішальне значення для європейських держав минулого року, коли трейдери закачали в українські ПСГ 2,5 мільярда кубометрів газу, уникнувши необхідності продажу надлишкових запасів з багатомільярдними збитками.

«Наразі обсяги закачування зменшилися», – сказав Олексій Чернишов, зазначивши, що трейдери не накопичують більше газу, оскільки не очікується різкого зростання цін цієї зими.  

«Водночас ми розуміємо, що європейські газосховища вже заповнені більш ніж на 90%, тоді як у нас є багато вільного місця, яке ми можемо запропонувати партнерам для зберігання їхнього газу», – додав він. «Умови, які ми пропонуємо, є вигідними для європейських компаній».

Статистика Gas Infrastructure Europe показує, що сховища ЄС наближаються до максимального заповнення задовго до початку опалювального сезону, причому такі країни, як Португалія та Іспанія, вже перевищили верхню межу.

Однак українські газосховища стали мішенню для російських ударів в останні місяці. У квітні Нафтогаз підтвердив, що два підземні сховища були атаковані безпілотниками і ракетами. У ширшому сенсі, Москва посилила обстріли енергетичної інфраструктури, а Київ попередив, що через дефіцит електроенергії на нього чекає найсуворіша зима в історії.

«Найважливіший пріоритет – це посилення наших систем протиповітряної оборони для захисту енергетичних об’єктів України від ворожих обстрілів. Ми надзвичайно вдячні за допомогу, яку ми вже отримали, але потреба в додаткових захисних засобах залишається», – сказав Олексій Чернишов.

Георг Захманн, експерт з питань енергетики брюссельського аналітичного центру Bruegel, сказав, що цей факт може відлякувати трейдерів, які розглядають можливість зберігання газу в Україні.

«Українські сховища приблизно на місяць відстають за рівнем заповнення від того, що було в цей час минулого року. Одна з причин цього, ймовірно, полягає в тому, що атаки на газові сховища налякали трейдерів», – зауважив він.

Проте він додав, що використання додаткових обсягів сховищ є вигідним – особливо, якщо угода, яка дозволяє транзит російського газу через Україну до таких країн ЄС, як Словаччина та Угорщина, закінчиться, як очікується, наприкінці цього року.

«Це створить регіональний дефіцит, не критичний, але збільшення обсягів зберігання газу зменшить занепокоєння, а додаткові поставки в Україну будуть ідеальною альтернативою», – сказав Захманн.