Коли Росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну, Олексій Чернишов був міністром розвитку громад та територій України. Саме він супроводжував у червні 2022 року в місто-герой Ірпінь президента Франції Еммануеля Макрона, канцлера Німеччини Олафа Шольца та прем’єр-міністра Італії Маріо Драгі. Зараз Олексій Чернишов пояснює виклики, які стоять перед Україною в енергетичній галузі.
Яка ситуація з енергетичною інфраструктурою України, зокрема газовою, через два роки після російського військового нападу?
- Зазвичай опалювальний сезон закінчується 15 квітня, але цього року, зважаючи на плюсову температуру, це відбудеться наприкінці березня. Україна спокійно пережила зиму. Ми засвоїли уроки 2022 року, коли восени зазнали масованих атак з боку Росії, і підготувалися. Наша енергосистема дуже надійна. Але це не означає, що росіяни не намагалися атакувати нашу інфраструктуру щодня.
Якими є масштаби руйнувань енергетичної інфраструктури?
- Розумієте, деталізація руйнувань є конфіденційною інформацією. З першого дня вторгнення росіяни атакують наші електростанції, нафтопереробні заводи та об’єкти інфраструктури. Кожний ракетний удар може вплинути на газопостачання, особливо на півдні та сході країни, де ведуться активні бойові дії.
Ми усвідомили, що дешевий газ насправді обійшовся нам дуже дорого: нашою безпекою і незалежністю”
Як далеко ви просунулися до газової незалежності?
- Роками ми були в пастці залежності від російського газу, аж до 2014 року. Україна імпортувала переважну більшість газу з Росії. Ми усвідомили, що дешевий газ насправді коштував нам дуже дорого: нашої безпеки та незалежності. З 2023 року я можу з гордістю заявити, що Україна більше не імпортує газ ні з Росії, ні з Європейського Союзу. Ми є самодостатніми. Звісно, через зменшення чисельності населення та послаблення економіки ми скоротили споживання. Попри війну Нафтогаз не тільки зберіг видобуток, а збільшив його на 7-8%. Ми інвестуємо у видобування блакитного палива. У найближчому майбутньому я бачу Україну як нетто-експортера газу.
Що дає вам таку впевненість?
- Ми продовжимо інвестувати, щоб видобувати більше. А також ми заохочуємо приватні компанії, які займають 20% ринку, робити те саме.
Росія вдерлася у вашу країну, але ви продовжуєте транспортувати російський газ до Центральної Європи і отримувати доходи від транзиту. Дивлячись зі сторони, цю ситуацію складно зрозуміти…
- Україна завжди заявляла, що хоче бути надійним партнером для Європи. Єдина причина продовження виконання контракту з Газпромом полягала в забезпеченні енергетичної безпеки країн Центральної Європи, які дуже залежать від російського газу. Саме тому ми продовжили постачати його в Словаччину. Ви будете здивовані, якщо я скажу вам, що кошти, які отримує Нафтогаз за цей транзит, менше від його вартості. Цей контракт закінчується 31 грудня 2024 року, і ми не маємо наміру укладати новий. Щоб вам було легше уявити масштаб, я вам скажу, що цей транзит становить 14 млрд куб. м на рік, коли Європа споживає близько 350 млрд куб. м. Тож, ми не говоримо про критичний обсяг. Крім того, запаси газу наприкінці зими складають 65%. Я не передбачаю дефіциту блакитного палива в Європі в 2025 році, оскільки LNG та інші види газу стають більш доступними.
Водночас ви продовжуєте судові процеси з Газпромом. Розкажіть нам про це.
- У 2022 році ми розпочали арбітражний процес проти Газпрому в Міжнародній торговій палаті щодо оплати за транзит газу. Наразі цей процес триває.
У 2016 році ми ініціювали провадження в міжнародному арбітражному суді проти Російської Федерації щодо захоплення активів Групи Нафтогаз у Криму в 2014 році. У квітні 2023 року арбітражний трибунал в Гаазі виніс рішення по цій справі, яким зобов'язав Росію виплатити нам 5 млрд доларів. Зараз ми подаємо позови до судів у США, Великій Британії та інших країнах за місцем знаходження російських активів, щоб забезпечити виконання рішення.
Україна має великі потужності підземних сховищ газу. Ви зберігаєте газ для іноземних клієнтів в умовах війни?
- Так. У 2022 році ми практично нічого не зберігали. Сьогодні це близько 2,5 млрд куб. м газу для компаній, таких як Vitol, Shell та Engie. Ми сподіваємося, що TotalEnergies та інші компанії також приєднаються до них. Для нас це джерело доходу. Наші підземні сховища розташовуються на глибині 3000 м на заході країни, без сумніву, це є найбезпечнішим місцем!
Яка мета вашого візиту до Парижа?
- У мене була зустріч із керівництвом французьких енергетичних компаній TotalEnergies та ENGIE, з якими ми маємо довгострокові комерційні відносини. Крім того, зустрівся з виконавчим директором Міжнародного енергетичного агентства Фатіхом Біролем, міністром промисловості та енергетики Франції Роланом Лескюром, а також спеціальним уповноваженим Президента Франції з питань економічної допомоги та відновлення України П'єром Ельброном.
Нам потрібна допомога для відновлення інфраструктури. Зі свого боку Україна може допомогти Європейському Союзу, розвинувши власне виробництво електроенергії, газу і навіть нафти. Росія перешкоджає доступу до Чорного моря, але ми маємо родовища на суші.
Я хочу подякувати Франції за підтримку, яка стає дедалі міцнішою. І вона не була б такою сильною на державному рівні, якби не підтримка народу. Пройшовши вулицями Парижа, я був дуже зворушений, коли побачив українські прапори у вікнах будинків.
Коли іноземні інвестори висловлюють свої побоювання щодо корупції в Україні, як ви відповідаєте на це?
- Так, Україна має репутацію країни з недостатнім рівнем прозорості, особливо в державних компаніях. Це як клеймо, яке не можна видалити. Але створення антикорупційних прокуратури, суду та агентства сприяло прориву в боротьбі з корупцією. Я очолюю найбільшу державну компанію країни. Ми впроваджуємо реформу корпоративного управління, інтегруючи у нашу діяльність керівні принципи Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) щодо корпоративного врядування на підприємствах з державною формою власності. До складу наглядової ради увійшли незалежні представники іноземних компаній. І ми продовжимо цей шлях, всі державні підприємства України також наслідуватимуть цю практику.
Переглянути інтерв'ю мовою оригіналу можна за посиланням.