Україна стане «павербанком» Європи – інтерв’ю для NV

Голова Правління
Олексій Чернишов

Із перших днів на посаді очільника НАК Нафтогаз України Олексій Чернишов поставив перед командою амбітну мету – збільшити газовидобуток на 1 млрд куб. м і вже наступний опалювальний сезон пройти без імпорту. В інтерв’ю він розповів про перспективи українського газовидобування, сертифікацію підземних сховищ газу (ПСГ) та план стягнення з Росії компенсації за втрачені активи Нафтогазу в Криму  

Газу власного видобутку вистачить, щоб пройти наступну зиму

– Ви очолили Нафтогаз 4 листопада 2022 року на порозі найважчої зими. Як компанія працювала впродовж цих шести місяців?  

– Ми були готові до різних варіантів розвитку подій. Росія випустила сотні ракет, аби українці сиділи в темряві та холоді. Але попри все ми не припинили постачати газ до осель українців. Більше того – надавали його для виробництва електроенергії, коли були пошкоджені ТЕС, ГЕС та інші енергооб’єкти.  

Окремо хочу сказати про наших працівників. Вони – герої енергетичного фронту. Наші люди бурили нові свердловини, продовжували видобувати газ, попри обстріли. Вони відновлювали газопостачання у звільнених містах і селах. Навіть на підконтрольних Україні територіях Донеччини споживачі мали газ, а це понад 200 тис. домогосподарств. Кожен на своєму місці робив усе, аби Україна успішно пройшла цей опалювальний сезон.  

– Попри те, що бойові дії продовжуються, ви заявили про плани збільшити газовидобуток на 1 млрд куб. м уже цього року. Чи реально досягти цієї мети?

– Ми послідовно працюємо у цьому напрямі. Лише з початку 2023 року Укргазвидобування ввело в експлуатацію сім свердловин із високим рівнем видобутку газу – понад 100 тис. куб. м на добу. Шість із них нові, після буріння. А ще одна – отримала друге життя внаслідок проведеного капітального ремонту. Сумарно ці свердловини дають Україні близько 1,5 млн куб. м газу на добу.

Крім того, ми залучаємо нові технологічні та інженерні рішення, щоб збільшити видобуток із існуючих родовищ і свердловин. Це в тому числі технології горизонтального буріння. Щоб їх запровадити, наразі ведемо переговори з Halliburton, а також іншими найбільшими американськими сервісними і видобувними компаніями

– То чи зможе Україна цього опалювального сезону обійтися без імпортного газу?

– Ми до цього йдемо. У 2023-му плануємо видобути 13,5 млрд куб. м газу. Також маємо певні очікування від приватних видобувників. Цього року українського газу буде достатньо, аби пройти опалювальний сезон 2023-2024 без імпорту. Але є воєнні ризики. Тому Нафтогаз долучився до платформи спільних закупівель газу Aggregate EU. Тобто якщо при негативному розвитку подій палива не вистачатиме, ми зможемо оперативно замовити потрібні нам обсяги.

Але повторюю, це тільки фактор війни. А взагалі Україна посідає друге місце в Європі за підтвердженими запасами газу. І ми маємо нарешті почати використовувати цей потенціал.

Після війни Україна цілком може стати «павербанком» Європи

– За останній рік енергетичний ринок Європи трансформувався через відмову європейських країн від російського газу. Яке місце сьогодні займає Україна в цьому процесі?

– Російські енергоресурси зруйнували мир у Європі. Українські – здатні повернути безпеку на континент. Ми можемо стати «павербанком» об’єднаної Європи і вже зараз активно працюємо над цим. І тут для України є дві ролі.

Перша – це експорт нашого газу. Ми маємо амбіцію стати одним  із головних постачальників енергії для континенту після війни. Я вважаю, що до 2027 року ми цілком здатні наростити газовидобування настільки, щоб не лише покрити власні потреби, а й бути значним експортером в ЄС. Російського газу там не має бути взагалі. Захід скорочує споживання традиційної енергії, переходить на альтернативну.

Друга роль – це зберігання газу в наших ПСГ. У нас вони найбільші в Європі – понад 31 млрд куб. м. Партнерам ми готові надати близько 10 млрд куб. м.

– А безпечно зберігати газ в Україні, коли йде війна?

– Цілком. Газосховища розташовані на глибині від 400 м до 2 км. Крім того, 80% потужностей зосереджено поблизу західного кордону України. Це близько до Європи. Тому підземне зберігання палива – вигідне для іноземних трейдерів і для українських компаній, які працюють із транскордонним транспортуванням та зберіганням газу.

– Чи затребувана ця послуга зараз?

– Так. Єдине, що ускладнює процес, – немає страхових механізмів. Якщо власник газу хоче зберігати його в Україні, він має застрахувати паливо. Але ж зараз страхові компанії не надають таку послугу, бо війна. Тому ми звернулися до Єврокомісії, щоб пропрацювати питання надання додаткових гарантій цим компаніям від ЄС.

Також нещодавно Укртрансгаз успішно пройшов сертифікацію та підтвердив своє право зберігати газ відповідно до оновлених правил у Євросоюзі та Енергетичному Співтоваристві. Сертифікація ‒ це важливий крок до посилення енергетичної стійкості як України, так і ЄС.

В ЄС процедуру обов’язкової сертифікації операторів газосховищ запровадили з 1 липня 2022 року. Це зробили, щоб протидіяти використанню Росією підконтрольних їй газосховищ на території Європи для шантажу інших країн. Сертифікація має не допустити повторення випадків, коли обсяги палива в газосховищах були недостатніми для належного проходження осінньо-зимового періоду.

– Що на практиці дає сертифікація наших газосховищ?

– Ми можемо зберігати у своїх сховищах не лише комерційні запаси газу європейських компаній, а й запаси, які сформували країни ЄС на випадок кризових ситуацій.

Поглиблення співпраці з ЄС дозволить максимально завантажити потужності української мережі ПСГ та суттєво збільшити прибуток від їх експлуатації. Це вигідно і для європейських споживачів, адже тарифи на зберігання газу в нас нижчі, ніж в ЄС.

У цьому опалювальному сезоні ціна газу не зміниться

– Наступна зима може бути не менш складною, ніж цьогорічна. Як Нафтогаз готується до опалювального сезону 2023/2024?  

– 17 квітня розпочалося закачування газу в підземні сховища. Наразі маємо 9,5 млрд куб. м ресурсу у ПСГ. У плані підготовки до опалювального сезону – ми працюємо над збільшенням власного видобутку. Системно та прозоро купуємо газ українських приватних видобувних компаній на Українській енергетичній біржі. Цим спонукаємо компанії теж добувати більше газу. Про закупівлю палива у приватників багато говорили й раніше, але мало хто робив це. А ми вже купуємо газ. І ці обсяги зростають щодня. Так, під час перших закупівель ми придбали близько 30 млн куб. м газу. Це лише початок…

Також я на постійному зв'язку з місцевою владою, адже спільні зусилля і бачення важливі в цьому процесі. А взагалі, я мрію, щоб термін «підготовка до опалювального сезону» зник із порядку денного українців. Це має бути процес, який відбувається паралельно з повсякденним життям.

– Питання, яке чи не найбільше цікавить споживачів: що буде з ціною газу?

– Для побутових клієнтів вона залишається незмінною – 7,96 грн за куб. м з 1 травня 2023 року по 1 травня 2024 року включно. Це рішення прийнято з урахуванням воєнного стану та економічної ситуації в Україні.

Росія добровільно не віддасть $5 млрд за кримські активи

– 12 квітня Арбітражний трибунал при Постійній палаті Третейського суду в Гаазі зобов’язав РФ сплатити $5 млрд компенсації за збитки та втрачене майно Нафтогазу в Криму. Які є механізми отримання цих коштів?

– Це рішення – визначна перемога Нафтогазу на енергетичному фронті. Команда працювала над ним понад шість років. Звісно, ми не розраховуємо, що РФ добровільно виплатить ці кошти. Тому наш юридичний радник – міжнародна юридична фірма Covington & Burling LLP – розробила стратегію примусового стягнення компенсації, визначеної трибуналом.

Можу запевнити, Нафтогаз застосує всі доступні механізми примусового виконання арбітражного рішення, з арештом російського майна за кордоном включно. На це може піти кілька років, та стягнення точно відбудеться.

Гаазьке рішення – це прецедент для інших компаній, що постраждали через  російську агресію. Воно доводить: Росію можна перемагати і на полі бою, і на полі права.