ДАТ "Чорноморнафтогаз" активізує освоєння глибоководної частини шельфу Чорного моря

Державне акціонерне товариство «Чорноморнафтогаз», що входить до складу Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України», незабаром розпочне освоєння глибоководної частини українського сектора шельфу Чорного моря. Про це сьогодні повідомив у ході виставки «Нафта і газ шельфової зони СНД» в Санкт-Петербурзі президент Компанії Ігор Франчук.

На сьогоднішній день в акваторій Чорного моря сейсморозвідкою виявлено 109 структур, запаси 31 з яких можуть складати більше 20 млрд. м3 природного газу. Наприклад, прогнозні ресурси структури Палласа, розташованої на Керченсько-Таманському шельфі, оцінюються в 162 млн. тонн умовного палива. Загальні прогнозні запаси всіх структур складають більше 1,5 млрд. тонн умовного палива.

Освоєння глибоководної частини шельфу Чорного моря фахівці ДАТ «Чорноморнафтогаз» планують розпочати зі структури Субботіна на Керченсько-Таманському шельфі з прогнозними запасами у 24 млрд. м3 природного газу. На глибині моря 40 метрів одна з самопідйомних плавучих бурових установок нафтогазовидобувної компанії пробурить розвідувальну свердловину глибиною 4,5 км. У разі виявлення запасів нафти ДАТ «Чорноморнафтогаз» орендує комплекс по підготовці рідких вуглеводнів і збудує установку по безпричальному наливу.

З метою прискорення процесу розвідки і облаштування родовищ, ДАТ «Чорноморнафтогаз» пропонує потенційним партнерам з Росії і західних країн для спільної розробки структури Субботіна, Кутову, Ріфтова (північно-західна частина шельфу Чорного моря) і Палласа. Геологорозвідувальні роботи передбачається почати у 2005 році.

Розробку буде здійснено на основі угод про спільну діяльність або шляхом створення спільних підприємств. Компанія також планує залучати фінансові кошти на освоєння родовищ з власних оборотних коштів і шляхом позики через випуск облігацій на внутрішньому і зовнішньому фінансових ринках.

Інвестиційні проекти ДАТ «Чорноморнафтогаз» економічно обгрунтовані. За підрахунками фахівців компанії, собівартість видобутого на шельфі Чорного моря природного газу не перевищить 5 доларів за тисячу м3 при рівні щорічного видобутку до 5 млрд. м3 з кожного освоєного родовища.

Географічне розташування і наявність розвиненої транспортної інфраструктури чорноморського басейну робить проекти Компанії привабливим навіть у разі обмежених запасів вуглеводнів. При обмеженні в майбутньому проходу танкерів через Босфор, чорноморська нафта може розраховувати на порти Болгарії, Румунії і України.

Потреби України в паливно-енергетичних ресурсах забезпечують стабільний попит на газовому ринку, а наявність розгалуженої газотранспортної системи на півострові, сполученої з газотранспортною системою України, дозволяє постачати і реалізовувати газ споживачам як в Україні, так і за її межами.

Прогнозований термін окупності проектів складе від чотирьох до п'яти років. Проекти розраховані в середньому на 30 років. Вартість облаштування буде залежати від складності проекту, зокрема, необхідністі будівництва плаваючих платформ з розміщенням видобувного обладнання на дні моря при глибині 600 метрів і більше, і варіюється від 40 до 200 млн. доларів.

«Геологорозвідувальні роботи на пріоритетних структурах Керченсько-Таманського шельфу і Північно-Західної зони Чорного моря почнуться вже на початку 2004 року,- підкреслив Ігор Франчу.- Освоєння українського сектора шельфу Чорного моря - це не тільки стратегічні плани ДАТ «Чорноморнафтогаз» і НАК «Нафтогаз України», але і задача уряду, оскільки від цього залежить енергетична безпека всієї української держави".


ДОВІДКА

ДАТ «Чорноморнафтогаз», що входить в структуру Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України», займається видобутком нафти, природного газу і газового конденсату в українській частині шельфу Чорного і Азовського морів. Це єдине підприємство в країні, що проводить роботи на морських шельфах. Завдяки широкому виробничо-господарському комплексу, Компанія самостійно здійснює пошуково-розвідувальне буріння в межах Чорного і Азовського морів, будівництво морських стаціонарних платформ, підводних трубопроводів, облаштування і розробку родовищ нафти і газу, транспортування видобутої продукції споживачам, а також підземне зберігання газу.

За підсумками перших шести місяців 2003 року, ДАТ «Чорноморнафтогаз» видобуло природного газу на 5,2% більше запланованого об'єму (389,5 млн. м3). Порівняно з відповідним періодом минулого року зростання становило 25,7%. Завдання з видобутку газового конденсату виконано компанією на 101,5%, нафти - на 114,9%.

До кінця 2004 року «Чорноморнафтогаз» спільно з ДК «Укргазвидобування» НАК «Нафтогаз України» збирається ввести в експлуатацію Північно-Булганакське і Північно-Керченське газові родовища на шельфі Азовського моря, таким чином на рік випередивши графік освоєння родовищ Південного Азова. Обидва родовища буде сполучено єдиним підводним газопроводом загальною довжиною 28 км і трубопроводом «Східно-Казантипське родовище - УКПГ» в селищі Багерово. Далі газ з усіх трьох родовищ буде надходити в магістральний газопровід «Джанкой-Феодосія-Керч», введений в експлуатацію у 2002 році НАК «Нафтогаз України».

Завдяки використанню Компанією технології буріння багатостовбурових свердловин 6-го рівня складності, кількість експлуатаційних свердловин на Північно-Булганакському родовищі можна буде скоротити до двох. Видобувне обладнання буде розміщено на дні моря. Управління родовищем буде проводитися з берега оператором Установки комплексної підготовки газу (УКПГ) в селищі Багерово Ленінського району півострова. Подібний метод буде застосовано і на Північно-Керченському родовищі.

Технологію освоєння нафтогазових комор без будівництва морських стаціонарних платформ широко використовують провідні нафтогазовидобувні компанії світу на великих глибинах. У Азовському морі роботи будуть проводитись на мілководді на глибині 11 метрів при великій мулистості і видимості не більше за 1 метр.

Враховуючи складність проекту, ДАТ «Чорноморнафтогаз» запросило до робіт по облаштуванню родовищ американські компанії Baker Hughes Inc. і FMC Technologies. Сервісні компанії займуться постачанням обладнання, підготовкою проекту освоєння родовищ, і виступлять суперінтендантами проекту.

Фінансування облаштування родовищ Компанія здійснить з власних і позикових коштів. Навесні 2003 року ДАТ «Чорноморнафтогаз» здійснило випуск облігацій, що символізувало вихід Компанії на фінансовий ринок країни. Керівництво «Чорноморнафтогазу» вважає доцільним і надалі використовувати цей дійовий інструмент фінансової політики при облаштуванні родовищ на шельфі Чорного і Азовського морів.

Введення в експлуатацію Північно-Булганакського і Північно-Керченського газових родовищ, разом з інтенсифікацією видобутку палива на вже діючому Східно-Казантіпському, дозволить до 2005 року збільшити видобуток природного газу на 650 млн. м3 в рік, таким чином забезпечивши півострів газом власного видобутку.

 

Інші новини