Делегація Єврокомісії відвідала Нафтогаз: коментарі за результатами зустрічі

Представники Європейської Комісії (ЄК) у складі директора з енергетичних ринків в Європейській комісії пана Борхардта та члена Кабінету комісара Еттінгера пані Пінто ...

Представники Європейської Комісії (ЄК) у складі директора з енергетичних ринків в Європейській комісії пана Борхардта та члена Кабінету комісара Еттінгера пані Пінто, 26 квітня зустрілись у Києві з керівництвом НАК «Нафтогаз України» (Нафтогаз) для обговорення планів по реформуванню компанії, кроків щодо повномасштабної інтеграції до європейського енергетичного ринку, а також питання гострої необхідності почати формування запасів природного газу в українських підземних сховищах для забезпечення безперебійних поставок природного газу в Україну та до країн ЄС наступної зими. Ключові пункти обговорення наведені нижче.

Енергетичний ринок України може залучити величезні інвестиції за умови проведення певних реформ — Борхардт
Пан Борхардт зазначив, що якщо Україна реалізує ключові реформи для приведення свого енергетичного ринку до стандартів ЄС, її газова галузь стане надзвичайно привабливою для інвестицій. Україна володіє багатими нерозвиненими ресурсами традиційного газу, на додаток до її значного потенціалу в розробці сланцевого газу.

ЄК готова активно заохочувати такі інвестиції з боку європейських компаній, забезпечувати значну інформаційну підтримку, а також фінансові гарантії.

Серед необхідних реформ — в першу чергу, розділення ключових функцій газового ринку, а саме, функцій постачання і транспортування природного газу.

По-друге, ціни на природний газ для споживачів України мають бути доведені до справедливого ринкового рівня, щоб зробити інвестиції в галузь фінансово виправданими.

По-третє, Нафтогаз повинен вжити давно назрілі заходи для підвищення прозорості компанії та її дочірніх підприємств, а також для впровадження міжнародних стандартів корпоративного управління .

Розробка пакету реформ триває, питання диверсифікації поставок є першочерговим завданням для відкриття ринку - Коболєв
Пан Коболєв, голова правління Нафтогазу, зазначив, що ці кроки повністю відповідають плану реформування галузі, який компанія розробляє спільно з групою міжнародних фінансових інститутів та українських експертів.

Деякі з цих рекомендацій вже реалізуються. Наприклад, Нафтогаз подав заявку до асоціації Європейських операторів підземних газових сховищ Gas Storage Europe з метою публікації даних по своїх ПСГ на щотижневій основі. 5 травня ці дані було вперше опубліковано на сайті асоціації https://transparency.gie.eu/.

Щодо приведення ціни на природний газ для споживачів України до ринкового рівня, компанія і робоча група Уряду спільно розробляють заходи, які дозволять збалансувати негативні наслідки від підвищення цін на природний газ для найменш забезпеченої категорії споживачів. Ці заходи включають в себе, зокрема, вдосконалення механізму податків і мита на видобуток газу, що дозволить направити додаткові кошти в державного бюджету і забезпечити фінансування необхідних компенсацій.

Щодо розподілу функцій на газовому ринку, це буде доцільним тільки після того як Україна досягне реальної диверсифікації в поставках природного газу. Одним із основних джерел такої диверсифікації є реверсні поставки газу із Словаччини, яка може забезпечити транзитні потужності об’ємом до 30 млрд. куб. м., але не робить це через певні нерозкриті правові обмеження, накладені ВАТ «Газпром».

Газпром має поводитись як звичайний постачальник на кордоні Словаччини з Україною – Борхардт
Пан Борхардт визнав, що організація реверсних поставок газу в Україну з боку Словаччини є дуже важливою. Він також підкреслив необхідність підписання операторської угоди про сполучення сусідніх газотранспортних систем між оператором газотранспортної системи (ГТС) Словаччини Eustream та оператором української ГТС, ПАТ «Укртрансгаз» відповідно до правил регулювання в сфері енергетики ЄС.

«ЄК зробить все можливе, щоб вичистити відносини між Eustream та Газпромом на кордоні Словаччини. Газпром не є ліцензованим оператором газотранспортної системи в Словаччині і має поводитись як звичайний постачальник. Комісія ретельно дослідить це питання, і, за необхідності, буде вживати необхідні заходи», — підкреслив пан Борхардт.

Проект «Південний потік» не є пріоритетним для ЄС, бо не забезпечує нові джерела постачання газу – Борхардт
Згідно з результатами аналізу ЄК, двосторонні угоди щодо будівництва трубопроводу «Південний потік» в Південній Європі, укладені Росією з Болгарією, Сербією, Угорщиною, Грецією, Словенією, Хорватією та Австрією порушують законодавство ЄС.

Пан Борхардт ще раз зазначив, що ЄК дозволить розпочати роботу цього трубопроводу лише в тому разі, якщо управління ним здійснюватиметься відповідно до положень Третього енергопакету. Зокрема, це передбачає чітке розділення транзитних і транспортних функцій і надання доступу до транзитних потужностей третім сторонам.

Формування достатнього запасу природного газу в системі ПСГ України, пропозиція щодо проведення тристоронніх переговорів з Газпромом – пані Пінто
Пані Пінто також підтвердила, що для забезпечення стабільних поставок до країн ЄС в зимовий сезон важливим та нагальним є питання формування достатніх обсягів природного газу в підземних сховищах України.

ЄК розуміє нагальність цього питання. Пан Борхардт запропонував ініціювати тристоронні переговори між Нафтогазом, Газпромом і представниками ЄС для того, щоб знайти рішення, прийнятне для всіх сторін.

В ході таких переговорів мають розглядатися питання оперативного погашення боргу Нафтогазу і термінового початку закачування достатніх обсягів газу в українські підземні сховища за справедливою ринковою ціною.


Управління по зв’язках з громадськістю
Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»Інші новини