Голова правління Компанії Андрій Коболєв надав інтервью інформаційному агентству Bloomberg

Голова правління Компанії Андрій Коболєв 20 травня надав інтерв’ю кореспонденту інформаційного агентства ...

Голова правління Компанії Андрій Коболєв 20 травня надав інтерв’ю кореспонденту інформаційного агентства Bloomberg. Пропонуємо вашій увазі статтю, опубліковану на сайті Bloomberg View, у якій було використано матеріали цього інтервью.


В України є вибір: стати на коліна або голодувати (Bloomberg)
21 травня 2014 року
Марк Чемпіон

Тепер, коли з наближенням президентських виборів загроза війни в Україні перестала бути такою явною, боротьба за контроль над країною перемістилася назад на більш знайоме поле бою: природний газ.

З розпадом Радянського Союзу, корумповані еліти України, нездатні зробити вибір між дешевим російським газом і політичною незалежністю, намагалися отримати і те і інше. Коли Президент України Віктор Янукович був змушений зробити свій вибір в минулому році, він його зробив на користь дешевого газу.

Це привело в лють багатьох українців, бо вони розуміли, що цей вибір означав корупцію в інститутах влади і васальну залежність від Росії, тому вони скинули Януковича. Тим не менш, тісно пов'язані між собою питання про те, до якої міри Україна може бути незалежною і скільки вона повинна платити за газ, залишаються без відповіді.

Наступна газова війна може розгорітися вже 3 червня, якщо російський Газпром, як і обіцяє, скоротить постачання газу в Україну, а, отже, і в Європейський Союз.

Щоб зрозуміти, як буде проходити ця війна за трубопровід, я вирушив до глави правління НАК Нафтогаз України. Андрій Коболєв, досить відкритий 36-річний молодий чоловік, - нове обличчя компанії, яка була однією з найбільш корумпованих у світі. (Скільки вкрали його попередники? «Мільярди», - сказав він.)

Нафтогаз зіткнувся з двома загрозами. Перша з них - підвищення Газпромом ціни на газ - з 268.50 дол. (стільки Україна платила протягом останніх тижнів правління Януковича) до 486,50 дол. (стільки Газпром хоче, щоб Україна платила з 2 червня). Друга загроза - проект «Південний потік», який передбачає будівництво трубопроводу з Росії в Європу в обхід України. Цей трубопровід може бути введений в експлуатацію вже в 2017 р., що позбавить Україну важелів впливу в процесі переговорів про ціну і позбавить Нафтогаз близько 20 млрд. дол.

Економіка України залишається тим же, чим вона була за часів Радянського Союзу: придатком російської газової промисловості. Доходи Нафтогазу складають 8 % внутрішнього валового продукту України. Продукція хімічних і металургійних заводів на неспокійному сході України становить майже половину українського експорту. Ці заводи споживають половину імпортованого газу. У разі якщо ціна на газ зросте до 486,50 дол., хімічні заводи доведеться закрити. Багато металургійних підприємств перейдуть з газу на вугілля, але це теж буде мати свою ціну.

Уряд України заявляє, що сума 268.50 дол. є коректною ринковою ціною. Він хоче, щоб цей спір дозволив арбітражний суд у Швеції, а поки рішення суду не буде винесено, Україна буде платити за газ за старою ціною.

Оскільки " Газпром " є єдиним постачальником, в Україні не існує газового ринку. Коболєв стверджує, що, згідно з попереднім рішенням арбітражного суду у подібних випадках, правильна ціна повинна розраховуватися виходячи з ціни на газ в географічно найближчій країні, в якій є диверсифікований газовий ринок, у даному випадку це Німеччина.

Німеччина останнім часом платила в середньому близько 320 дол. за тисячу кубометрів газу. Відніміть вартість транзиту через Україну (30 - 33 дол.), і від українського кордону до Німеччини (ще 40 дол., оцінює Коболєв), і ви отримаєте ціну в 250 дол. за тисячу кубометрів газу. Це навіть менше, ніж «васальна» знижка для Януковича.

Це, можливо, справедливо, але це всього лише фантазія: Україна залишена на милість монопольного постачальника. Тому, після нашої розмови Коболєв виїхав до Словаччини, щоб спробувати переконати представників словацької газотранспортної компанії Eustream змінити напрямок газового потоку в деяких маловикористовуваних трубопроводах. Це відкрило б Нафтогазу доступ до більш ніж 30 млрд. кубометрів газу, який Газпром продає країнам ЄС за більш низькою ціною, ніж Україні.

На жаль для України, дочірнє підприємство Газпрому контролює перемикачі потоку в Словаччині. Газпром підписав контракт з Eustream про заборону реверсних поставок газу, щоб ізолювати газовий ринок України від конкурентів. Коболєв хоче, щоб представники ЄС заявили, що даний договір створює перешкоди для вільної конкуренції, і, отже, є незаконним, але його не чують.

Єдиний козир, який залишився в України, це транзит російського газу в ЄС: якщо Газпром зменшить постачання в Україну, але Нафтогаз продовжить відбирати газ, зменшаться і поставки газу в ЄС.

Росія розробила проект «Південний потік», щоб позбавити Україну цього козиря. Це другий трубопровід, який Президент Росії Володимир Путін вирішив побудувати після попереднього газового конфлікту з Україною. Частка експорту російського газу в ЄС, який транспортується через Україну знизився з 93 % до 2000 р. до менш ніж 50 % в основному за трубопроводу «Північний потік», який проходить по дну Балтійського моря з Росії до Німеччини. Якщо трубопровід «Південний потік» буде повністю побудований і наповнений, Газпром більше не буде потребувати в українському транзиті, в результаті чого величезні українські трубопроводи можуть стати порожніми і марними.

«Це і є кінцева мета Газпрому», - говорить Коболєв. «Стратегія Газпрому полягає в тому, щоб збільшити свій транзитний потенціал, наприклад подвоїти розміри свого експорту. За допомогою цього інструменту вони завжди зможуть вибирати транзитні маршрути і таким чином чинити тиск не тільки на Україну, але і на нових транзитних партнерів, таких як Болгарія, Сербія, Угорщина і Словенія.

Коболєв вважає, що Росія зайняла жорстку позицію в переговорах про ціну, тому що вона хоче перекрити подачу газу 3 червня, щоб продемонструвати урядам країн ЄС та Європейської комісії, що будівництво «Південного потоку» має важливе значення для їх енергетичної безпеки.

Таким чином, можливо Україні скоро доведеться зробити вибір: зіткнуться з убогістю, причиною якої стане закриття підприємств через занадто високих цін на газ, або прийняти політичні вимоги Росії. Єдиним виходом у довгостроковій перспективі для по-справжньому незалежної України може стати повне реформування економіки та диверсифікації джерел енергії.

Такі зміни, однак, будуть суперечити корисливим інтересам деяких представників влади і олігархів, і розпалювати конфлікт на сході України, де працівники заводів втратять свої робочі місця. Швидше за все, олігархи, які продовжують домінувати в Україні, вже склали нову угоду з Росією, щоб відкласти той день, коли доведеться робити вибір між дешевим газом і незалежністю країни, принаймні, поки «Південний потік» не буде побудований.

Інші новини