Голова правління компанії «Нафтогаз України» Андрій Коболєв взяв участь у прямому ефірі Першого Національного телеканалу України

Андрій Коболєв, голова правління Компанії, взяв участь у прямому ефірі програми «Про головне» ...

Андрій Коболєв, голова правління Компанії, взяв участь у прямому ефірі програми «Про головне», Перший Національний телеканал. Ефір програми відбувся 16 вересня 2014 року.

Пропонуємо вашій увазі відеозапис цієї програми та текст інтерв’ю .Пане Андрію, сьогоднішня ратифікація угоди щодо асоціації з ЄС. Я розумію, що основний акцент робиться на торгівлі, але тим не менше ця угода для газового сектору означає якісь реформи?
Звичайно. Ця угода означає обов’язкове впровадження так званого енергетичного пакету. Частково він в нас уже впроваджений, частково це буде вимагати від нас завершення цього процесу. Україна будь в якому випадку вже наближається до впровадження третього енергетичного пакету, але угода про асоціацію робить впровадження другого обов’язковим. В той час як третій енергопакет передбачається іншою угодою – угодою про енергетичне співтовариство де-факто виконується дуже повільно багатьма країнами і цей процес наразі є надто повільним.
Другий пакет, третій пакет – йдеться про ступінь нашої інтегрованості у європейську газову систему?
Скоріше йдеться про ступінь прозорості газового ринку, про його диверсифікацію, про рівність прав різних учасників цього ринку, як споживачів, так і постачальників. Ми вважаємо, що впровадження договору про асоціацію допоможе нам вирішити проблему з тим гравцем нашого ринку, який є найменьш прозорим і від якого найбільше проблем. Це Газпром.
Зрозуміло. З якою позицією и пропозицією поїде на тристоронні газові переговори українська делегація?
Все розкривати не можу, але ми залишаємося на тих же позиціях, що і раніше. Наша угода з російською стороною повинна бути а) комерційною, тобто не повинно бути односторонніх рішень з боку російського уряду, якими можна змінювати ціну російського газу для України, це є некоректним і це є неприйнятним. По-друге. Ця угода повинна містити прив’язку до якихось об’єктивних чинників сучасного газового ринку. Якщо подивитись на ціни на газ в країнах Європи, вони наразі нижче, ніж та ціна, яку пропонує нам Газпром. Ми також вимагаємо, щоб це було враховано. По-третє, ця угода повинна враховувати зміни до транзитного договору, який наразі є неефективним і не дозволяє ні Нафтогазу, ні Газпрому ефективно виконувати функцію транзиту газу.
Тобто я так розумію, що Україна знов запропонує переглянути формулу ціни на газ?
Так, в тому числі.
Але якщо Росія на це не піде, що може стати компромісним варіантом для України? До розгляду справи у суді? Раніше йшлося про проміжну ціну.
Наразі йдуть перемовини саме про проміжну ціну. Якщо російська сторона буде готовою до обговорення кінцевої ціни, ми для цих перемовин відкриті. Нажаль наразі такої готовності з російського боку не бачимо. Більш того, за нашою попередньою інформацією зустріч 22 числа може і не відбутися.
Кого на цей раз не влаштовує ця дата?
Ця дата незручна для представників Єврокомісії, про що як нам відомо, було заздалегідь відомо російській стороні. Ми зараз це питання прояснюємо, але нам здається, що зустріч буде трохи пізніше.
Яка проміжна ціна влаштує Україну в переддень початку опалювального сезону?
Та ціна, яку ми вважаємо ринковою і об’єкитвною. Ми б запропонували як Газпрому, так і Єврокомісії відштовхнутися від європейського ринку газу. Це є певна об’єктивна реальність. Там ціна формується з ринкових чинників, якщо до неї прив’язатися, мабуть це буде справедливо. Ця ціна буде тимчасовою. В процесі арбітражного розгляду ми встановимо остаточну.
Європейці називали коридор 350 – 380 дол., ця проміжна ціна попадає в цей коридор, чи вона більше корилюється ціною закупки реверсного газу, який ми отримуємо від наших західних партнерів?
Ця ціна повинна корилюватись ціною на газових європейських хабах. Влітку ця ціна досягала, наприклад, приблизно рівня 260-270 дол.за тис. м. куб. Взимку вона буде, звичайно, більшою. Вона може досягати, наприклад, ті ж самі 380 дол. в залежності від сезону. Тому ми б пропонували, і на це погоджується Єврокомісія, розглядати ціну сезону. І в цьому є велика перевага українського газового ринку, тому що в нас є великі підземні сховища газу. Як країна, яка володіє таким активом, нам не дуже цікаво купляти такі обсяги взимку, набагато доцільніше купити їх влітку за нижчою ціною, зберігати і скористатися ними взимку.
Питання погашення боргу перед Газпромом Україна ув’язує з домовленостями по проміжній ціні? Тут і сума самого боргу під питанням.
Звичайно. Питання боргу розглядається пакетом, це також принципова позиція української сторони, ми повинні досягти консенсусу по всіх питаннях. Тоді ця домовленість може бути довготривалою і може дати стабільність ринку газу в Європі. Це наша мета.
Наскільки велика вірогідність, що російська сторона буде тиснути на європейців перекриванням поставок газу до Євросоюзу? Може сприйматися як натяк обмеження до тих країн, що постачають в Україну реверсний газ?
Це вже відбувається. Це не можливість теоретична, це практика, Газпром це вже робить. Можливо, не завжди про це прямо каже, але це вже відбувається. Приклад – Німеччина і Польща, яким було зменшено постачання газу, внаслідок чого у нас тимчасово 2 доби були зменшені поставки з польського напрямку.
Ви самі сказали, що це зменшення. Я питаю про можливість повного перекриття до Євросоюзу. Чи може Росія піти на такий крок, щоб змусити європейців бути більш зговірливими і вже самим тиснути на Україну?
Прецеденти перекриття вже були, двічи. Тобто така реальність вже є. Повне перекриття газу до європейських країн на нашу думку все ж таки є мало вірогідним, хоча є можливим. З економічної точки зору це буде дуже боляче для Газпрому в першу чергу, адже ця компанія десятками років створювала образ надійного постачальника газу в Європу. Подібні дії поставлять хрест на цьому образі надовго. Ми сподіваймося, що до цього не дійде, але з погляду на певну іраціональність дій наших російських контрагентів все може бути.
Реверс газу від наших західних партнерів стартував на початку вересня, і тут же Газпром почав обмежувати поставки газу у ці країни. Ми зараз так само розраховуємо вибрати той обсяг, який нам потрібен, за рахунок реверсу, чи вже не дуже сподіваємось?
Не зовсім так. Реверс стартував в Україні навіть не в цьому році. Газ постачався і в 2013 році, наприклад, через Польщу і Угорщину. Але не в таких обсягах. В цьому році був відкрит новий реверсний маршрут, це Словаччина, газопровод Вояни – Ужгород, який фактично потроїв наші можливості. Цей напрямок є найбільш цікавим і з точки зору ціни, тому що відстань від головних ринків, де цей газ береться і де він купується є меншою, ніж в той самій Угорщині, і є більш потужним газопровід ніж через ту саму Польщу. Газпром зменшив постачання газу у Польщу та Германію. На постачання газу через Словаччину це ніяким чином не вплинуло.
І не вплине? Газпром не має змоги обмежити постачання на Словаччину?
Безпосередньо у Словаччину ні. Єдина ситуація, яка може кардинально вплинути на постачання газу зі словацького напрямку, це суттєве обмеження постачання російського газу по всім напрямкам, тобто через Північний потік, через Білорусь, через Україну. Це та можливість, про яку ми говорили, яку я вважаю маловірогідною, але тим не менш вона існує.
Скільки ще реверсного газу ми плануємо добрати до початку опалювального сезону чи, можливо, до завершення 2014 року?
До завершення сезону ми плануємо ще купити 6 млрд. куб. м на реверсі. Цей газ врахований в прогнозному балансі, це не є стовідсоткове завантаження всього реверсного напрямку, а трохи менше, і звичайно цей газ є дуже важливим, якщо ми все-таки приймаємо рішення або не знаходимо компромісу з Газпромом і ми проходимо цю зиму без російського газу.
Цей газ нам допоможе пройти зиму без російського газу?
Звичайно. Загальних ресурсів заплановано 26 млрд., саме 6 млрд. нам повинні надійти з Європи.
Інші джерела для під страховки, якщо раптом з цим варіантом щось може статися?
Це тільки Газпром. Нажаль за роки незалежності дуже мало чого було зроблено з точки зору диверсифікації. Газпром був і досі залишається головним постачальником газу в країну. Тому я повністю погоджуюся з експертом, що дуже важливо пройти цю зиму, застосовуючи саме реверсний механізм постачання газу. Це буде важко, це буде вимагати значної економії, але це можливо.
Скільки зараз газу знаходиться у підземних сховищах і скільки потрібно?
Наразі знаходиться 16 млрд. Нам було б комфортно починати жовтень, якби там було 20.
Це реально?
Ні, це нереально. Наша місячна потужність на реверсі – мільярд. Тобто ми плануємо додати певний обсяг до кінця вересня і сподіваємося, що ми трохи посунемо початок опалювального сезону, і таким чином ми отримаємо плюс млрд в підземку.
Згадали вже про Стокгольмський арбітраж – ця справа на який час? На рік, на 2 роки, на кілька місяців? Коли можна очікувати рішення і як зараз посувається процес?
Стокгольмський арбітраж – це не швидка справа, і ми очікуємо, що наш процес займе не менше ніж півтора роки. Тим не менш в Стокгольмському арбітражі є прискорена процедура, яка передбачає встановлення деяких проміжних умов, які дозволяють нам не створювати кризової ситуації, якщо така дійсно існує. Теоретично Україна чи Нафтогаз можуть до такої процедури звернутися. Доцільність ми зараз розглядаємо і вивчаємо.
Тепер повертаючись до опалювального сезону. Згідно з планом Нафтогазу українським підприємствам необхідно скоротити споживання газу на 30 відсотків, а бюджетним установам та населенню на 10. Для людей що це означає? Недоопалення і недогрів води взимку?
Ви не згадали таку важливу категорію, як теплокомуненерго. По ним також план скорочено на 30 відсотків. Це дійсно означає, по-перше, скорочення опалювального сезону. По-друге, це означає зменшення температур теплоносія, який надходить до квартир. Часто кажуть, що рівень, який передбачено в Україні, є, мабуть, одним з найвищих в світі, значно вищим ніж в Європі. Ми споживаємо надто багато газу. В нас є велика кількісна неефективність. В цей сезон ми, звичайно, всього цього не виправимо, але певні зміни, які поможуть нам цього досягти, необхідно впровадити. Окрім цього уряд розробляє план альтернативних заходів. Що мається на увазі? Є таке поняття як пікове споживання. Наприклад, температура дуже низька, і необхідно споживати велику кількість енергоносіїв. Це може бути необов’язково газ. Наприклад для Києва ми розглядаємо можливість придбання для цього мазуту. Тобто частково обсяги газу будуть замінено мазутом.
Мазут дорожче чи дешевше ніж газ? Він дорожче чим вугілля, а в порівнянні з газом?
Якщо брати імпортовану ціну газу, а Україна сплачує саме імпортовану ціну, це приблизно одне й те саме.
Тепер до температурного режиму. В деяких школах, садочках батькам повідомили, що температура цієї зими буде плюс 16. То це є той режим, на який варто розраховувати, і взагалі як буде здійснюватися опалення в дошкільних і навчальних закладах?
Я думаю, це передчасна інформація. По-перше, наскільки мені відомо, остаточну зміну норм температурного режиму ще не було затверджено., і це питання як раз розглядається. Дитячи садки, школи, лікарняні заклади – для них буде створений окремий режим. Як цього режиму можна досягти – як раз зараз це питання вирішується. Але я думаю, що інформація про 16 градусів точно є передчасною.
А що є нормою зараз?
24
Ви сказали, що в нас найвищий температурний режим. А в Європі скільки?
В Європі це регулюється трохи іншим шляхом – через ціну. І в Європі люди мають таку велику перевагу як здатність отримання послуги. Фактично кожен вирішує сам, скільки грошей він може сплатити, щоб отримати певну температуру. Але за нашими дослідженнями, візьмемо Німеччину, вони як раз і встановлюють температуру на рівні 16 градусів.
При теплішій зими, ніж у нас?
Німеччина - не думаю, приблизно та ж сама.
Тепер по ситуації у Києві. Є інформація, що Київенерго скоротило заборгованість на 18 відсотків, але гарячої води в деяких будинках досі немає. Тобто Нафтогаз у цьому сезоні він буде так жорстко наполягати на погашенні боргів? Не тільки від Київенерго, від інших теплокомуненерго, чи все-таки не дозволить українцям мерзнути, не отримувати гарячу воду? Який компроміс тут можливий?
Ми дійсно наполягаємо на погашенні боргів. Борги підприємств теплокомуненерго досить великі
Скільки їх по країні?
В цілому 10 млрд грн. якщо ми говоримо про теплокомуненерго, на які варто звертати увагу. В цьому році буде повернуто механізм розподільчих рахунків, згідно з яким частина грошей, які отримає теплокомуненерго, буде автоматично перераховуватись на Нафтогаз в якості оплати за газ.
До нового подорожчання на газ, на опаленя людям варто готуватися цієї зими, чи це буде від терміновано на наступний рік?
Я думаю, що це питання також зараз не на часі. Ми обговорюємо його з новою комісією, яка була нещодавно створена, як ціну на газ, так і ціну на інші послуги, які генеруються при спалюванні газу, але поки що конкретної відповіді від них ми не отримали.
Зона антитерористичної окупації – як там зараз вирішується питання опалювального сезону?
Питання зараз знаходиться знову таки ж на розгляді, тим не менш той максимальний обсяг ремонтів газопостачальної мережі, який ми могли робити, ми робили. Приблизно 2/3 пошкоджені були усунені, і газ постачається туди наразі в нормальному обсязі. Поряд з цим як може здійснюватися газопостачання на територіях, які не контролюються облгазами, які не контролюються фахівцями, лдя нас залишається поки що питанням відкритим. Це велика відповідальність, це ризик аварій. Ми спробуємо зараз знайти якийсь компроміс з людьми, які працюють на місцях, сподіваємося, що прийняття сьогоднішніх законів якось цю ситуацію врегулює і дозволить нам знайти якесь компромісне рішення, яке з одного боку дозволить забезпечувати газом населення, з другого боку робити це безаварійним шляхом.

Управління по зв’язках з громадськістю
Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»


Інші новини