Інтерв’ю голови правління Компанії Андрія Коболєва інформаційному агентству CNN

Голова правління Компанії Андрій Коболєв надав інтерв’ю ...

Голова правління Компанії Андрій Коболєв 17 квітня надав інтерв’ю інформаційному агентству CNN . Пропонуємо вашій увазі відео інтерв`ю, а також його текст.

Ведучий Річард Квест*:
Добрий вечір. Сьогодні ввечері людина, яка несе відповідальність за поставки природного газу в Україну, що може звернутись до Європи, а не Росії, для забезпечення своїх енергетичних потреб. Голова правління державної компанії «Нафтогаз України» відмовився платити ціну, щойно визначену Москвою. І він каже, що рішення може знаходитись в поставках газу із Заходу. Він -- Андрій Коболєв, і він голова правління Нафтогазу.

Андрію Коболєву лише 35 років. Він працює на керівній посаді менше місяця, і він вирішує три основні завдання, що стоять перед ним. По-перше: боротися з корупцією в енергетичному секторі. Міліція затримала колишнього голову правління у зв'язку з розслідуванням корупції.

По-друге, відучити українців від енергетичних субсидій з Києва. Як може вижити компанія без дотацій? Коболєв сповістив про те, що населенню потрібно буде платити за газ на 50 відсотків більше, після того, як Росія підняла ціну та МВФ і міжнародні кредитори почали вимагати скорочення державних субсидій.

Але найбільш важливий та критичний переломний момент полягає в тому, що Коболєв повинен спробувати зупинити російський «Газпром» від того, щоб повністю припинити поставки газу в Україну. Сорок п'ять мільйонів українців залежать від того, чи вдасться це зробити Коболєву.

Я говорив з Андрієм Коболєвим в міжнародному ексклюзивному інтерв'ю, і я запитав його, наскільки буде важко залишатися «на плаву» в Києві.

Андрій Коболєв, голова правління НАК «Нафтогаз України»:
Я вважаю, що вирішення цього конкретного питання знаходиться десь між Україною і Європою. Тому що для нас зберегти постачання природного газу означає, що нам потрібно почати отримувати газ принаймні за європейською, ринковою ціною. Ми безумовно не збираємося купувати газ за ціною близько $500.

І рішення, яке ми на даний момент шукаємо – це отримати, як мінімум, європейську ціну на газ. Якщо ми отримаємо таку ціну, це означатиме, що проблема вирішена. Поки ми цього не отримаємо, проблеми існуватимуть як для українських, так і для європейських споживачів.

Квест: Отже, сьогодні ви мені кажете, що сподіваєтеся в майбутньому не купувати газ у «Газпрому» і у Росії, а замінити цей ресурс європейським газом?

Коболєв: Швидше за все, так. Однак, ми, як і раніше, сподіваємось, що позиція «Газпрому» зміниться. Ми вважаємо, що ціна за перший квартал 2014 року була ринковою і адекватною для існування у ринкових умовах в Україні, чого я не можу сказати про ціну, яку, як заявляє Газпром, він виставляє Україні за другий квартал.
Тримаючи цю тему відкритою і продовжуючи переговори з нашими російськими колегами, ми не отримали офіційну відповідь на наше звернення, що якщо ціна залишається стабільною, ми готові погасити накопичену заборгованість.
Однак, якщо ми не знайдемо компроміс з «Газпромом», ми сподіваємося знайти компроміс з нашими європейськими партнерами, які готові запропонувати набагато нижчу ціну. І якщо ми будемо отримувати поставки газу у реверсному режимі в достатній кількості, це також буде вирішенням (проблеми).

Квест: Врешті-решт, все-таки це те, що відбувається тут, безумовно, Росія веде політичну гру з поставками газу в Україну. І, чесно кажучи, скільки б ви не вели переговори, вони хочуть вас витіснити. Ви це розумієте.

Коболєв: Мені важко коментувати плани наших російських колег. Однак, чим більше вони витісняють Україну, тим гіршою стає ситуація щодо поставок російського газу в Україну в середньо- і довгостроковій перспективі. Тому я абсолютно впевнений, що ми знайдемо рішення.
Але якщо ми знайдемо рішення не на користь російського газу, це, ймовірно, призведе до того, що Україна не купуватиме російський газ протягом досить тривалого часу. І втратити такий величезний ринок, -- я абсолютно впевнений, що це не те, що «Газпром» волів би зробити.

Квест: Де в Європі ви будете купувати реверсний газ? І чи буде це газ, який прийшов з Росії через Україну в європейську країну, а потім знову повернувся в Україну?

Коболєв: Формально, зараз у нас є наш перший контракт з одним із європейських постачальників, і, формально, ми також ведемо переговори щодо прямих поставок газу з країн Європи. Є газ, який надходить до Європи з різних напрямків, і якщо у нас є контракт, і є можливість і потужність перекачувати газ з Європи до України, тоді, знову ж, проблему вирішено.
Але тут проблема – не джерело газу, проблема – реалізувати достатню потужність для надходження газу в Україну. І, як ми недавно з'ясували, суть проблеми полягає не в європейському газі, а в тому, що магістральний трубопровід, який йде в Україну з європейських країн, незаконно заблокований компанією «Газпром експорт», що, ми вважаємо, не відповідає європейським законам.

Квест: Вірно.

Коболєв: І ми збираємося його розблокувати і дуже швидко змінити.

Квест: Бачите, це проблема, чи не так? Яким би шляхом ви не припинили це, що б ви не намагалися зробити, «Газпром» і Росія, власне кажучи, -- давайте говорити прямо, їм судилося намагатися і вживати необхідних заходів для того, щоб ви не отримали їхній газ.

Коболєв: Ця проблема носить правовий (а не технічний) характер, що, на мою думку, добре. Погано те, що це традиція, яка виникла відразу після розпаду Радянського Союзу. На жаль, «Газпром» для багатьох європейських компаній і країн залишається в положенні головного постачальника газу, що охоплює межі України як області свого контролю.
Це чисто юридичне питання, і ми думаємо, що якщо є взаємний намір України і європейських країн змінити ситуацію, це цілком можливо зробити за дуже короткий час.
    * Висловлювання журналіста не обов’язково відповідають офіційній позиції Компанії.

Інші новини