Інтерв’ю голови правління Компанії Андрія Коболєва інформаційному агентству «Укрінформ»

Інтерв’ю Андрія Коболєва інформаційному агентству «Укрінформ»

Коболєв у НАТО: Європа отримує повну інформацію щодо транзиту газу через Україну

Україна за сприяння Євросоюзу прагне цивілізовано вирішити газовий конфлікт з Росією. Якщо це не вдасться зробити до кінця травня - українська сторона розпочне арбітражну процедуру у Стокгольмі. За станом на сьогодні пропозиції України з урегулювання спірних питань залишаються без відповіді у Москві. Це саме той фон, на якому делегація «Нафтогазу» обговорювала у штаб-квартирі НАТО стратегію розвитку і безпеку газової галузі України. Про цю подію, а також про інші актуальні питання в ексклюзивному інтерв'ю Укрінформу розповів голова правління НАК «Нафтогаз Україна» Андрій Коболєв.

- Незвичним є той факт, що наше спілкування проходить у штаб-квартирі НАТО. Зрозуміло, що Альянс опікується усіма вимірами безпеки, як і те, що енергетика сьогодні набула особливої актуальності і пріоритету. Про що Ви говорили з партнерами по НАТО?
- Ми взяли участь у засіданні Комісії Україна-НАТО, де обговорили стратегію розвитку української газової галузі. Йшлося про питання стратегічного характеру, які стосуються диверсифікації постачання газу і нафти до України, створення міжнародного консорціуму з управління українською ГТС, питання безпеки, які, на жаль, нині актуалізувалися.

- Напередодні у Брюсселі Ви також взяли участь у консультаціях з російською стороною щодо урегулювання газової кризи. Якими на сьогодні є стан та перспективи цих переговорів, що відбуваються за посередництва Єврокомісії?
- Ми вітаємо оптимізм Єврокомісії з приводу цих тристоронніх переговорів. Але 12 травня під час робочих консультацій , що відбулися у Брюсселі, ми лише обговорили поточний статус і бачення сторонами актуальної ситуації. Українська сторона направила декілька пропозицій російській стороні, про що також поінформована Єврокомісія. Ми пропонуємо цивілізовано та згідно з правилами європейських газових ринків вирішувати цей конфлікт. На жаль, ми не отримали жодної відповіді від російських колег про те, як вони сприймають наші пропозиції, або відносно їхнього власного бачення.
Натомість, 13 травня «Нафтогаз» отримав від «Газпрому» лист щодо започаткування з червня місяця авансової оплати за природний газ, у якому також сказано, що російська сторона залишає за собою право застосувати усі заходи впливу, включно з припиненням постачання газу.
Ми вважаємо таку позицію російської сторони некоректною і такою, що не відповідає ні духу переговорів, ні духу шведського права, за яким було підписано контракт.
Тому ми сподіваємося, що питання буде вирішено. Але ми так само залишаємо за собою право вже наприкінці травня почати арбітражну процедуру у Стокгольмі.

- На тлі загрози припинення постачання російського природного газу до України загострилося питання щодо механізмів із об'єктивного контролю за транзитом цього газу до Європи через українську територію...
- Там стоять лічильники, і все дуже чітко вимірюється і контролюється. Звинувачення російської сторони щодо несанкціонованого відбору газу українська сторона спростувала шляхом надання відповідних актів звірки щодо обсягу газу, який надійшов до української ГТС і пройшов транзитом до країн Європи. Всю інформацію було передано до Єврокомісії - європейські партнери цією інформацією володіють.
Більше того, зараз ми плануємо розширити підхід до публічності і відкритості «Нафтогазу». Ми вже публікуємо дані щодо обсягів газу, який зберігається в українських підземних сховищах. Ця інформація щотижня оновлюється на веб-сайті Gas Infrastructure Europe (GIE). І ми плануємо розширити надання цієї інформації через запровадження окремого сайту, де можна буде отримати оперативні, актуальні відомості щодо обсягів транзиту газу і роботу української газотранспортної мережі.

- Які нагальні реформи самої компанії і газового ринку України пропонує та імплементує нове керівництво «Нафтогазу»?
- «Нафтогаз» завершив велику роботу, яка була проведена спільно з європейськими інституціями, включаючи Європейський інвестиційний банк, Європейський банк реконструкції та розвитку, а також міжнародними експертними компаніями, щодо пропозицій з реформування газової галузі України. Аналогічні реформи впроваджуються й у європейських країнах.
Ці пропозиції ми вже передали на розгляд відповідних міністерств, планується їх надання широкому колу міжнародних фахівців та експертів.
Пропозиції відносно прості й зрозумілі. «Нафтогаз» пропонує зробити цивілізований ринок газу в Україні. Це передбачає, у першу чергу, адекватність цінових рівнів, тобто впровадження єдиної ціни на газ для усіх категорій споживання із уведенням паралельних компенсаторних механізмів для тих, хто цього насправді потребує.
Це також передбачає зростання надходжень до державного бюджету від податків, які сплачуватимуть наші видобувні компанії.
Передбачається забезпечення більшої незалежності компаній, які знаходяться у власності «Нафтогазу». У першу чергу йдеться про «Укргазвидобування», яка може бути приватизована шляхом здійснення первинного публічного розміщення на біржі. Це принесе дохід до державного бюджету, зробить цю компанію більш прозорою і значно підвищить контроль над роботою компанії, що не дозволить реалізовувати корупційні схеми.
Також йдеться про виведення компанії «Укртрансгаз» на рівень повноцінного, абсолютно незалежного оператора, який буде працювати у рамках вимог третього енергетичного пакету.
«Нафтогаз», згідно програми реформ, повинен володіти контрольним пакетом «Укртрансгазу», що керуватиме українською ГТС, та контрольним пакетом компанії, яка буде керувати підземними сховищами газу.
На наше переконання, це все покликано зробити український ринок газу прозорим і цивілізованим. Це зніме велику кількість проблем для споживачів і державного бюджету. Реформи повинні позбавити необхідності надання субсидій «Нафтогазу» та знімуть питання про те, як кажуть, що компанія є «чорною дірою» українського бюджету. «Нафтогаз» залишиться гарантованим постачальником газу на ринку і має приносити прибуток державі. І це є одне із наших стратегічних завдань.

Андрій Лавренюк
Брюссель, 17 травня 2014 року.

Інші новини