Ключові тези виступу голови правління НАК «Нафтогаз України»» А.Коболєва в ефірі телепрограми «Свобода слова» (ICTV)

16 червня Голова правління НАК «Нафтогаз України» Андрій Коболєв взяв участь у прямому ефірі програми «Свобода слова» ...

16 червня Голова правління НАК «Нафтогаз України» Андрій Коболєв взяв участь у прямому ефірі програми «Свобода слова» на телеканалі ICTV. Ключові цитати виступу А.Коболєва наведені нижче.


1. Щодо причин зриву переговорів з ВАТ «Газпром»
В ході переговорів ВАТ «Газпром» пішов на певні поступки лише в частині діючого контракту, що стосується принципу take-or-pay – «бери або плати». Але це питання і не було для нас великою проблемою з огляду на європейську контрактну та юридичну практику.
Для нас неприйнятний запропонований «Газпромом» механізм, який передбачає можливість односторонньої зміни ціни газу за рішенням російського уряду у будь-який момент. Це зовсім некомерційна, неринкова пропозиція. Я думаю, російська сторона добре розуміла неприйнятність для України такої умови, але продовжувала наполягати на ній. Можливо, газова криза, на думку наших російських колег, може посприяти просуванню проекту «Південний потік», можливо, у них були інші мотиви для зриву переговорів.

2. Щодо позову до Арбітражного інституту при Торгівельній палаті Стокгольму
Давно було зрозуміло, що позиція «Газпрому» зумовлена не економічними, не комерційними чинниками, а, отже, переговори заходять у глухий кут. Зважаючи на трьохсторонній характер переговорів, українська сторона утримувалася від кроків, які могли негативно вплинути на досягнення компромісу. В результаті переговори були зірвані російською стороною. І Росія відкинула пропозиції не лише української, а й європейської сторони. Першою зробивши недружні кроки, а саме – подавши до Стокгольмського арбітражу і відключивши подачу газу в Україну, - російська сторона лише зміцнила позицію України в очах Євросоюзу. Україна ж була готовою до подачі позову в Стокгольмський арбітраж ще кілька тижнів тому.

3. Щодо реверсних поставок природного газу
Нафтогаз вже другий місяць здійснює реверсні поставки як з Польщі, так і з Угорщини. Ми встановили чітку планку ціни та вибирали весь газ, який можна було купити дешевше цієї планки. Наразі реверс газу з Угорщини становить близько 12 млн. куб. м на добу при максимальному обсязі 14,5 млн. куб. м.
Сьогодні найбільш цікавим напрямом для нас є Словаччина. Поставки з цього напряму потенційно можуть задовольнити всі потреби «Нафтогазу» в імпорті газу. Наразі тривають переговори як з Єврокомісією, так і зі словацьким оператором. Один з варіантів передбачає початок поставок вже з вересня.

4. Щодо законопроекту про надзвичайний стан
На сьогоднішній день проект закону про надзвичайний стан в енергетичній галузі розробляється. Він буде містити кілька головних напрямів, за якими «Нафтогаз України» має працювати разом з міністерствами, Урядом, державними та комерційними компаніями для збалансування роботи галузі в нових обставинах, а саме:
 - Допомога в реальній диверсифікації джерел газопостачання природного газу.
 - Створення умов для збільшення внутрішнього видобутку. Звичайно, швидко видобуток збільшити неможливо. Але вже зараз ми можемо зробити кроки, які дадуть певний позитивний ефект. Якщо ми хочемо побудувати прозорий європейський ринок газу, треба планувати хоча б у середньостроковій перспективі. У стратегічному ж вимірі ми повинні розуміти, що збільшення обсягів власного видобування газу потребуватиме збільшення тарифів для населення. Без цього енергетичної незалежності ми не досягнемо.
 - Енергоефективність і енергозбереження. Сьогодні у нас є значний потенціал для зменшення споживання газу за рахунок енергоефективних технологій. Це реальність, причому, вже у найближчому майбутньому.
 - Фінансовий напрямок – підвищення дисципліни розрахунків, вирівнювання цін для промислових споживачів і домогосподарств, упорядкування боргів.

5. Щодо тарифів для населення
Сьогодні, завдяки штучному розподілу, населення споживає газ внутрішнього видобутку. Споживає за регульованою і дуже низькою ціною. Відповідно, низькі тарифи не дозволяють компанії «Укргазвидобування» ремонтувати старі свердловини, модернізувати обладнання, нарощувати видобування. Тому позиція «Нафтогазу України» - піднімати тарифи для населення до рівня промисловості, як це робиться в усьому світі. Якщо ми дійсно хочемо стати енергетично незалежними, якщо ми приймаємо європейські правила і намагаємося створити прозорий газовий ринок, нам треба підвищувати тарифи. Адже сьогодні населення платить за газ приблизно у п’ять разів менше, ніж промисловість. Така ситуація зумовлює і підвищенні корупційні ризики у газовій сфері.
Мы проводили моніторинг фінансового стану «Нафтогазу» і дійшли висновку, що без такого непопулярного кроку як підвищення тарифів ми не зможемо попередити падіння газової галузі у тій складній ситуації, в якій вона опинилася. Звичайно, зростання тарифів має супроводжуватись відповідним підвищенням субсидій для найбіднішого населення. Проста людина не має відчути подорожчання газу на своєму гаманці.

Пропонуємо вашій увазі відеозапис сюжету програми.
Управління по зв’язках з громадськістю
Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»Інші новини