Марк Роллінс: Що означає санація Укрнафти. Стаття у журналі «Новое время»

Санація означає, що ми нарешті затвердимо чіткий та зрозумілий план погашення боргів перед усіма нашими кредиторами

Перш ніж пояснити, чим насправді є санація Укрнафти, я спочатку скажу, чим вона точно не є. Санація не означає того, що "Укрнафта" не буде повертати борги.
Як раз навпаки. Санація означає, що ми нарешті затвердимо чіткий та зрозумілий план погашення боргів перед усіма нашими кредиторами.
Тепер про те, що, власне кажучи, означає санація Укрнафти.


Найголовніше, з чого варто почати: санація - це процес, який знаходиться повністю в рамках українського та міжнародного законодавства. Аналогічна процедура працює не тільки в Україні, але і в будь-якій розвиненій країні світу, скажімо, в США.
Санація дозволяє нам продовжувати керувати компанією, розвивати та реформувати компанію одночасно з вирішенням проблеми заборгованості.
План санації розроблений керівництвом компанії буде ще раз розглянуто наглядовою радою, потім 7 липня зборами акціонерів, а після цього зборами кредиторів. Саме кредитори, серед яких найголовніший – Державна фіскальна служба, повинні дати фінальну згоду на процедуру санації. Також у нас є досить великий кредитор в особі міноритарних акціонерів, яким ми повинні виплатити дивіденди. До них відносяться як компанії Ігоря Коломойського, так і дрібні акціонери, які торгують нашими акціями на фондовій біржі.
І вже якщо загальні збори кредиторів затвердять план, то його направлять до суду для остаточного санкціонування. І як тільки процес буде санкціоновано судом, ми опинимося на стадії реалізації і приступимо до санації.
План потребує обговорення та погодження графіків з цілої низки питань: узгодження платежів з існуючих грошових потоків компанії, з прогнозованих майбутніх грошових потоків компанії, як буде виплачуватися податкова заборгованість і за яким графіком. Ми спробуємо узгодити деякі платежі від НАК Нафтогаз України, як одного з наших основних боржників, щодо їхньої заборгованості за газ. Це буде обговорюватися в межах плану.
Також спробуємо узгодити графік погашення з іншими великими боржниками, зазначеними у нашому балансі. Це, перш за все, компанії, які повинні розплатитися з нами за попередні поставки нафти, а також ті, яким Укрнафта вносила передоплати в минулому.
Існує цілий ряд різних елементів планових платежів, які повинні бути узгоджені в межах цього фінансового плану. Зараз ми будемо це обговорювати і розробляти деталі, виходячи з цього. І попередньо узгоджувати ці питання. Це сформує складові плану, які ми представимо наглядовій раді та загальним зборам акціонерів.
Сьогодні компанія не в змозі миттєво погасити весь борг ні перед податковою службою, ні перед міноритарними акціонерами.
Навіть більше, ми платимо шалені відсотки, штрафи і пеню по заборгованості, що накопичилася. Сьогодні при 10 млрд грн податкового боргу, відсотки перевищують 4 млрд грн.
Санація дозволить зупинити нарахування штрафів, пені та відсотків на цю історичну заборгованість на період виконання плану погашення боргів. Якщо ми назбираємо новий борг з якоїсь причини, то він підлягає звичайним законним штрафам.
Мені здається, що існує кілька важливих елементів плану санації, про які потрібно розповісти.
Перш за все, я сподіваюся, що ми зможемо реструктуризувати податковий борг на кілька років. Безумовно, всі ми погасимо. Але, нам потрібно кілька років, щоб зробити це. У нас просто немає грошей, щоб погасити всю суму боргу відразу.
Ще один важливий аспект, який передбачає наш план, полягає в тому, що він припиняє стягнення по суду і правозастосовчу діяльність протягом терміну дії. Як ви знаєте, на даний момент існує цілий ряд правозастосовних дій, які податкові органи продовжують пред'являти до нас. Вони заважають нашому бізнесу. Податкова, скажімо, намагається заарештувати гроші на наших банківських рахунках, щоб оплатити податковий борг. Уряд також має можливість відкликати ліцензії на видобуток, і він вже відкликав кілька за минулі місяці.
Такі речі не будуть відбуватися, тому що у нас буде затверджений план санації, який буде передбачати невтручання в операційну діяльність на період до його реалізації.
Що ще я хочу побачити в плані санації? Важливо, щоб ми могли підтримувати розумну програму капіталовкладень в ході реалізації плану, а також, щоб ми могли продовжувати розвивати компанію. Немає сенсу виплачувати борг, якщо потім, по закінченню періоду погашення заборгованості компанію буде зруйновано.
Тому я вважаю, що там має бути враховано програму капіталовкладень, узгоджено інвестиційну програму.
Також план повинен грунтуватися на поточному діапазоні цін на нафту, адже ми не знаємо, якими будуть ціни на нафту.
І якщо з'явиться надлишок коштів, я думаю, що ми повинні будемо погодитися або прискорити виплату податків, або виплатити дивіденди акціонерам, або обидва варіанти одночасно.
Так що,при розробці фінансового плану нам треба буде врахувати безліч різних складових та інтересів.
Я хочу діяти швидко.Очевидно, що ми знаходимося в дуже критичному стані. Поки не буде погоджено план, проти нас будуть використовувати правозастосовчі дії, нам будуть нараховувати штрафи і пеню. Тому, на мою думку важливо узгодити план в найкоротші терміни, щоб у нас було чітке розуміння між акціонерами і всіма нашими кредиторами, як нам краще рухатися вперед.
Ще зазначу, що планом санації все не обмежиться. Ми маємо намір проводити фінансову реструктуризацію Укрнафти. Настають структурні зміни в компанії, зниження витрат, для яких потрібно ймовірно деяке скорочення чисельності персоналу, що збільшить наш грошовий потік, а це дозволить нам погасити податковий борг швидше.
На це буде потрібно схвалення з боку нашої Наглядової ради та уряду.
Ще одна важлива частина санації – я попросив уряд знизити ставки рентної плати за нафту. Про необхідність такого кроку згадував і голова Нафтогазу Андрій Коболєв. Ми вже зробили кілька пропозицій з цього питання. Це буде важливий внесок з боку уряду в стабілізацію компанії.
Разом ми зможемо врятувати компанію і направити її на шлях стабільного та сталого розвитку.

Опубліковано на сайті "Новое время" 1 червня 2016 року.

Інші новини