Ми не дозволимо себе шантажувати. Інтерв’ю голови правління Компанії Андрія Коболєва німецькій газеті «Handelsblatt»

Голова українського газового концерну «Нафтогаз України» вважає, що знайдений компроміс з Росією ще не є завершеним фактом

Handelsblatt, 29 вересня 2014 р.

Більше п'яти годин тривав у Берліні дев'ятий раунд перемовин між ЄС, Україною та Росією щодо пошуку компромісу в газовому спорі. Тим не менш, в інтерв'ю Handelsblatt молодий керівник українського газового концерну «Нафтогаз України» Андрій Коболєв каже, що надії на те, що в європейських оселях взимку буде тепло, небагато.

- Пане Коболєв, Вам з паном Еттінгером, міністрами енергетики Росії та України та головою Газпрому Олексієм Міллером вдалося знайти компроміс. Чи можна тепер сказати, що вдалося запобігти газовій кризі цієї зими?

- Кінцевого компромісу ще немає. Є лише пропозиція Єврокомісії щодо рішення, яку тепер мають обговорити та погодити уряди обох країн.

- І в чому ця пропозиція?

- Частковий розрахунок за газ, який Нафтогаз отримав з Росії та ще не оплатив.

- Йдеться про 3,1 млрд. дол.?

- Так. Немає згоди щодо того, чи поставлений та неоплачений нами газ вартий 3,1 млрд. дол. чи, як наполягає Газпром, – 5,2 млрд. дол. Бо Росія просто в односторонньому порядку збільшила ціну, що ми зараз і оспорюємо в Міжнародному Арбітражному Суді Стокгольму. Так от, ми платимо спочатку половину нашого боргу і 1,9 млрд. дол. за поставку нового обсягу газу. Газпром, в свою чергу, зобов'язаний поставити нам десять млрд. куб. м газу взимку: п’ять млрд. ми купуємо в будь-якому випадку, ще п’ять млрд. – якщо вважатимемо за потрібне.

- Тоді вже все гаразд?

- Ще далеко ні. У Нафтогазу є дві важливі вимоги. Ми вимагаємо у Газпрому газовий контракт на комерційній основі для того, щоб Москва не могла змінювати ціну на свій власний розсуд. Ми хочемо мати ринкову ціну, яку не можна буде змінювати в односторонньому порядку. Ми не готові знову закупати російський газ в таких умовах, коли Москва видаватиме збільшену на свій розсуд ціну за контрактну та відключатиме нам газ в разі, якщо ми не погодимося платити по такій ціні. Ми більше не дозволимо Росії шантажувати нас політично вмотивованою ціною на газ. Якщо Москва вважає, що ціна на газ – це удавка, якою можна утримувати Україну, то ми позбавимося цієї удавки.

- А яка друга вимога з Вашого боку?

- Нам терміново необхідний новий транзитний договір, інакше неможливо гарантувати безперебійний та повноцінний транзит газу територією України.

- Чому ні?

- Тому що фактично зараз все в руках Газпрому. Тому що допоки немає прямого контракту між нашою газотранспортною компанією Укртрансгаз та європейським оператором ГТС Eustream, Газпром може маніпулювати та звинувачувати нас в тому, що ми відбираємо російський газ або занадто багато експортуємо. Нам необхідні прозорі, укладені у відповідності до європейського права транзитні контракти між Газпромом, Укртрансгазом та Eustream на постачання газу для споживачів в ЄС. Ми не хочемо заново винаходити велосипед. Ми хочемо просто нормальних та прозорих контрактів, як в ЄС.

- Якщо Газпром поставить Вам 10 млрд. куб. м газу, чи зможе Україна прожити зиму, щоб не відбирати російський газ, призначений для Європи?

- Абсолютно. Цього буде достатньо. Вистачить п’яти мільярдів, для надійності ми хочемо мати право купити ще п’ять мільярдів. Але взагалі-то ми хочемо ці обсяги купити в країнах ЄС і доставити цей газ в Україну так званими «реверсними» шляхами, тобто в зворотному напрямку.

- І в чому тут проблема?

- Насправді дуже дивно, що Угорщина зупинила узгоджені поставки газу в Україну за кілька днів після того як голова Газпрому Міллер відвідав Будапешт. Це дійсно не просто збіг.

- Але, не зважаючи на це, Ви можете гарантувати транзит повного обсягу газпромівського газу, який призначається для Європи, територією України?

- Ні. Нещодавній випадок з Угорщиною є дуже показовим: дві компанії з ЄС, в т.ч. одна з Німеччини, мають контракти з Угорщиною на постачання газу звідти в Україну. Але поставки просто зупиняються. Де ж тут європейська солідарність, де російська надійність? Росія тисне на своїх клієнтів. І зробить все можливе цієї зими, аби виставити Україну ненадійним партнером.

- І яким же чином?

- Ніхто, крім Газпрому, не може довести чи газ відбирався, чи ні. Під час газової кризи в 2009 р. Україна поставила в Європу на 19 млн. куб. м газу більше, ніж отримала для цього від Газпрому. І все одно Газпром наполягав на тому, що ми вкрали їхній газ. Тому ми хочемо, щоб Україна повністю інтегрувалася в європейську енергетичну систему. Газпром не може і надалі вважати європейський газовий ринок своєю власністю. Але Газпром хоче залишити свою найголовнішу зброю.

- А саме?

- Можливість і надалі продавати свій газ кожній країні окремо. Таким чином, Газпром нищить єдиний енергетичний ринок Європи та встановлює ціни відповідно до своїх політичних симпатій. Інакше чому Польща сплачує на 100 дол. більше за російський газ, ніж Німеччина? Чому нам дешевше купувати газ в Європі, ніж у самого Газпрому? Газпром використовує газ як інструмент шантажу, і цей інструмент в нього необхідно забрати.

- А що Ви самі робите, щоб посилити надійність забезпечення України газом?

- Нафтогаз буде значно збільшувати власне видобування. Зараз Україна видобуває 20 млрд. куб. м газу щорічно. Протягом наступних років ця цифра має значно збільшитися. Для цього ми хочемо запровадити в Україні ринкові ціни на газ, викорінити корупцію в країні та домогтися прозорості. Це дозволить нам створити бізнес-клімат, неймовірно привабливий для інвестицій. Shell, Chevron та Texaco вже працюють в Україні. І ми також запрошуємо інших міжнародних інвесторів прийняти участь в інвестиційних проектах в Україні.

- Газпром також?

- Росія окупувала два найбільших українських нафтогазових родовища, анексувавши Крим. В таких умовах мені складно вважати Росію та Газпром просто комерційними партнерами. Зважаючи на війну Росії проти України, навряд чи хтось розглядатиме російські компанії в якості нормальних інвесторів.


Інші новини