Нафтогаз оприлюднив річний звіт за 2014 рік

НАК «Нафтогаз України» оприлюднила річний звіт групи за 2014 рік, включно з консолідованою фінансовою звітністю, незалежний аудит якої провела аудиторська компанія Deloitte. Звіт розміщено ...

НАК «Нафтогаз України» оприлюднила річний звіт групи за 2014 рік, включно з консолідованою фінансовою звітністю, незалежний аудит якої провела аудиторська компанія Deloitte. Звіт розміщено за цим посиланням.

Чому цей звіт виходить так пізно

Звіт Нафтогазу за 2014 рік виходить на декілька місяців пізніше традиційного для міжнародних компаній терміну. Хоча цього разу це відставання вдалося значно скоротити порівняно зі звітом за 2012 та 2013 роки, менеджменту групи довелося витратити додатковий час на проведення роботи, яка не виконувалася багато років. Зокрема, для підготовки цього документу вперше з 2009 року було проведено переоцінку запасів вуглеводнів та оцінку основних засобів. Ці проекти на замовлення Нафтогазу виконали міжнародні компанії Ryder Scott та EY, відповідно.

Деякі дані були зібрані спеціально для цього звіту та розкриваються вперше. Зокрема, компанія PWC провела ґрунтовний аналіз дебіторської заборгованості групи, який був використаний у підготовці річного звіту та буде оприлюднений у повному обсязі найближчим часом.

Цього року звіт включає не лише перевірену аудитором консолідовану фінансову звітність, а і докладну інформацію щодо структури та діяльності групи, обговорення стратегії та результатів роботи у звітному періоді. Цей звіт є першим докладним та повністю актуальним документом про діяльність групи, відкритим для громадськості.

З чим довелося працювати

Півтора року, про які йдеться у звіті, стали для Нафтогазу періодом значних викликів та змін.

Політика «газового» популізму попередніх урядів та пов’язане з нею викривлене ціноутворення привели до залежності Нафтогазу від компенсацій з державного бюджету, накопичення боргів підприємствами групи та розквіту корупційних посередницьких схем на торгівлі газом.

Україна була майже на 100% залежною від імпорту газу з Росії та несла збитки від неринкових умов постачання. Результатом неспроможності вирішити ці проблеми протягом багатьох попередніх років, а також збройної агресії Росії проти України в 2014 році став збиток групи в розмірі 88,4 млрд грн за минулий рік.

Протягом звітного періоду в умовах стрімкої девальвації гривні Нафтогазу довелося повертати багатомільярдні, здебільшого валютні, борги, покривати несплачені попереднім керівництвом рахунки за імпортований газ та знаходити кошти на закупівлю газу для українських споживачів на наступний опалювальний сезон.

З урахуванням одностороннього збільшення ціни російського газу більш ніж на 80% в квітні 2014 року, Нафтогаз мусив знайти способи покриття дефіциту грошових коштів в обсязі більше 142 млрд грн.

Завдяки діям нового менеджменту, зокрема, зменшенню ціни імпортованого газу, цю суму вдалося скоротити майже на чверть – до 108,6 млрд грн. Близько 96,6 млрд грн цього дефіциту було покрито за допомогою фінансування з державного бюджету, решту – за рахунок рефінансування та реструктуризації частини кредитів.

Чого вдалося досягти

Незважаючи на складні початкові умови, за підтримки уряду та міжнародних партнерів України новому керівництву групи вдалося не лише виконати боргові зобов’язання та забезпечити споживачів газом.

Було зроблено також багато кроків для виправлення застарілих системних проблем. В звіті йдеться, зокрема, про відкриття словацького маршруту постачання газу в Україну, впорядкування відносин з Газпромом, дії з ліквідації корупційних схем та збільшенню прозорості групи. Пояснено також нову політику Нафтогазу щодо підбору персоналу, зокрема, на керівні посади в підприємствах групи.

Крім того, було розпочато реформу Нафтогазу і всього газового ринку України. В результаті цієї реформи в Україні буде впроваджено ті ж самі правила роботи, які діють в країнах Євросоюзу. Кінцевою метою реформи є конкуренція постачальників за споживача, впровадження ефективних механізмів запобігання корупції, створення умов для залучення інвестицій у видобування газу та енергозбереження в Україні.

Розпочата реформа ринку газу передбачає відмову від неефективної та марнотратної концепції «дешевого газу для всіх», за якої втрати Нафтогазу компенсуються з державного бюджету. Натомість буде впроваджено модель ринкового ціноутворення з наданням адресної державної підтримки безпосередньо споживачам, які потребують допомоги для оплати рахунків, заміни систем опалення та утеплення будинків.

«Було б надзвичайним перебільшенням сказати, що все йде легко і без несподіваних, інколи дуже неприємних, збоїв. Але неможливо також заперечувати, що сьогодні в усіх органах державної влади та найбільших державних підприємствах є більше, ніж будь-коли, людей, налаштованих зробити нарешті якісний – без іронії – євроремонт в Україні. Ми закладаємо фундамент для стабільного росту в наступні роки, завдяки якому Україна буде сильною і самостійною державою», — підсумував результати звітного періоду Андрій Коболєв, голова правління Нафтогазу.

З чого складається перший докладний річний звіт Нафтогазу

Обговорення власне результатів діяльності Нафтогазу в 2014 році складає меншу частину документу. Його більша частина пояснює обрану керівництвом групи стратегію розвитку та місце Нафтогазу в загальному контексті реформи газового ринку України.

Крім того, звіт містить інформацію про ключові ринки підприємств групи Нафтогаз (видобування, транспортування та постачання газу та нафти) і про місце та роль цих компаній на кожному з ринків.

Окремі розділи звіту присвячені питанню реформи корпоративного управління Нафтогазу, важливості ринкового ціноутворення на газ, інформаційній політиці групи та новим підходам щодо управління персоналом. Вперше до звіту включено інформацію щодо корпоративної, соціальної та екологічної відповідальності групи.

Остання частина річного звіту містить перевірену аудитором консолідовану фінансову звітність групи за 2014 рік з примітками менеджменту та аналізом ключових результатів, а також аудиторський висновок міжнародної компанії Deloitte щодо цієї звітності. Вона базується на нових оцінках запасів вуглеводнів та основних засобів. Фінансову звітність також розміщено окремо за цим посиланням.Управління по зв'язках з громадськістю
Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»Інші новини