Нафтогаз оприлюднив річний звіт за 2016 рік

Нафтогаз заробив 22,5 млрд грн чистого прибутку та сплатив 74 млрд грн податків державі

НАК «Нафтогаз України» оприлюднила річний звіт групи за 2016 рік, підготовлений з урахуванням стандартів GRI, разом з консолідованою фінансовою звітністю, незалежний аудит якої провела аудиторська компанія Deloitte. Розгорнутий річний звіт розміщено на сайті Нафтогазу українською та англійською мовами.

Прибутковий Нафтогаз – найбільше джерело доходів держави

Презентуючи звіт, голова правління Андрій Коболєв зазначив: «Нафтогаз вперше за п’ять років став прибутковим, при цьому вперше за десять років не отримував підтримки з держбюджету. Наша група – найбільший платник податків в Україні: ми сплатили до держбюджету 74 млрд грн, або близько 10% його доходів. Для порівняння, у 2014 році на Нафтогаз припадало близько 25% витрат держбюджету. Крім того, ми не лише надійно забезпечуємо газом домівки наших громадян, але й гарантуємо його достатність для всіх інших категорій споживачів України за будь-яких, навіть дуже складних обставин. Це головні підсумки трьох років роботи нашої команди».

Фінансовий результат групи змінився від 88,4 млрд грн (5,6 млрд дол.) чистого консолідованого збитку в 2014 році до 22,5 млрд грн (0,9 млрд дол.) чистого консолідованого прибутку в 2016 році. Основний прибуток у минулому році – понад 26 млрд грн – Нафтогаз отримав від сегменту транспортування та розподілу газу.

Крім того, прибутковими були сегменти видобування газу (15,3 млрд грн), нафтопереробки (1,7 млрд грн), транспортування нафти (1,6 млрд грн). Збитки за результатом року Нафтогаз отримав від сегментів видобування нафти та конденсату (-6,8 млрд грн), торгівлі газом (-3,5 млрд грн) та зберігання газу (-1,6 млрд грн). Забезпечення на судові позови, частина збитків від коливання курсу гривні та інші витрати групи, які не розподіляються на операційні сегменти, склали 11,9 млрд грн.

Робота над зменшенням витрат, прозорість закупівель та системна боротьба з корупцією

Серед інших досягнень групи голова Нафтогазу назвав диверсифікацію постачальників, ефективне управління запасами та співпрацю з міжнародними фінансовими організаціями, що дозволило менеджменту добитися оптимізації основних витрат групи. Зокрема, середня вартість позик групи знизилася на 1,4 п.п., з 13,5% у 2015 році до 12,1% у 2016 році, завдяки чому Нафтогаз зекономив близько 1 млрд грн.

За 2016 рік кількість європейських постачальників газу, у яких Нафтогаз закуповував природний газ, зросла з 10 до 15 компаній.

Прозорість та системна боротьба з корупцією стали не просто гучними гаслами, а головним елементом культури Нафтогазу. Це, серед іншого, зробило групу найбільшим користувачем системи електронних закупівель ProZorro. З моменту офіційного запуску системи в 2016 році підприємства групи Нафтогаз здійснили у ній 13 тис. відкритих тендерів та зекономили 8,4 млрд грн (9% від очікуваної вартості).

Відновлення зростання видобутку газу

Крім того, у 2016 році Нафтогазу вдалося вперше за багато років зупинити падіння обсягів видобутку газу в Укргазвидобуванні. У 2017 році Нафтогаз сподівається отримати перше суттєве зростання обсягів видобутку.

Захист інтересів України у Стокгольмському арбітражі

Протягом 2016 року багато зусиль менеджменту Нафтогазу було вкладено в участь у арбітражних провадженнях, які розглядаються Арбітражним інститутом Торгової палати Стокгольма з 2014 року. Наприкінці травня 2017 року арбітри винесли окреме рішення щодо одного з двох судових проваджень між Нафтогазом та Газпромом, яке стосується контракту на постачання газу з 2009 року.

Зокрема, трибунал повністю відхилив вимоги Газпрому, пов’язані із застосуванням принципу «бери або плати» на суму більше 44 млрд дол. Крім того, арбітри задовольнили вимогу Нафтогазу про перегляд контрактної ціни газу з урахуванням ринкових умов, при чому 100% прив’язку ціни на нафтопродуктів було змінено на 100% прив’язку до ринкової ціни газу.

Протягом декількох місяців очікується рішення щодо транзитного контракту з Газпромом, де Нафтогаз виступає основним позивачем з вимогою понад 12 млрд дол.

Реформа корпоративного управління у Нафтогазі

У 2016 році вперше запрацювала незалежна наглядова рада Нафтогазу, створена відповідно до стандартів для підприємств державної форми власності ОЕСР. У компанії було запроваджено функції внутрішнього аудиту, комплаєнсу та фінансового контролю.

На усіх підприємствах групи запроваджуються єдині стандарти звітності, закупівель, запобігання корупції, управління персоналом, захисту довкілля та безпеки праці, які відповідають кращим світовим практикам.

Детальна інформація про важливі зміни в компанії, ринкову ситуацію, у якій працювала група, та результати роботи Нафтогазу, містяться у річному звіті.

Крім того, на вебсайті Нафтогазу окремо розміщено консолідовану фінансову звітність групи за 2016 рік, перевірену незалежним аудитором українською та англійською мовами.Департамент з корпоративних комунікацій
Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»
Інші новини