Нафтогаз опублікував дослідження, що спростовує його монопольне становище на ринку природного газу

Дослідження, проведене аналітиками компанії у листопаді 2017 року із застосуванням стандартних в ЄС економічних тестів (зокрема SSNIP-тесту та тесту «Pivotal Supplier»), свідчить про те, що Нафтогаз з кінця 2014 року не займає монопольного (домінуючого) становища на ринку газу внаслідок інтеграції оптового українського ринку та ринків газу ЄС

НАК «Нафтогаз України» опублікувала на своєму сайті дослідження щодо становища компанії на внутрішньому ринку газу, проведене виходячи з принципів та положень конкурентного законодавства України, Енергетичного співтовариства та ЄС. Цей документ компанія направила на розгляд Антимонопольного комітету України в листопаді 2017 року з проханням провести власне дослідження ринку газу, яке зможе підтвердити або спростувати висновки аналізу компанії.

Дослідження, проведене аналітиками компанії у листопаді 2017 року із застосуванням стандартних в ЄС економічних тестів (зокрема SSNIP-тесту та тесту «Pivotal Supplier»), свідчить про те, що Нафтогаз з кінця 2014 року не займає монопольного (домінуючого) становища на ринку газу внаслідок інтеграції оптового українського ринку та ринків газу ЄС.

Дослідження було проведене з метою оцінки на предмет об’єктивності заяв, у яких стверджується про те, що Нафтогаз нібито «займає домінуюче становище на ринку природного газу через 100%-ву долю на окремих регульованих сегментах ринку».

Однак дослідження показало, що внаслідок інтеграції українського та європейського оптового ринків газу релевантним ринком для визначення наявності у компанії домінуючого (монопольного) становища є європейський оптовий ринок газу, і що Нафтогаз вже не займає домінуючого становища на ринку газу. Вільні потужності на вході в ГТС України, доступні для будь-яких постачальників, є достатніми, на сьогодні більше 50 компаній імпортують в Україну природний газ, і станом на початок грудня більше 350 компаній отримали ліцензії на постачання газу. В Україні працюють великі міжнародні трейдери, які оперують значними обсягами газу, а також великі національні видобувні компанії.

Для проведення стандартного SSNIP тесту треба дати відповідь на питання «В разі відсутності цінового та іншого регулювання, яке обмежує вихід на ринок інших гравців, а також в разі підвищення цін компанією на 5 % вище ринкових цін на тривалий період, чи будуть ТКЕ і облгаззбути купувати газ у інших оптових постачальників газу в Україні, що, відповідно, зробить таке підвищення ціни для компанії неприбутковим?» Очевидно, що відповідь на це питання є позитивною, оскільки відсутні бар’єри, які унеможливлюють збільшення поставок газу вказаним категоріям клієнтів всіма можливими конкурентами компанії, вже присутніми на українському ринку.

Нафтогаз надає АМКУ всі необхідні уточнення та відповіді на запити, що виникають у ході підготовки висновку комітету.

Департамент з корпоративних комунікацій
Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»Перелік документів

Інші новини