Нафтогаз підтримує застосування прозорих принципів вільного ринку для всіх маршрутів постачання російського газу в ЄС

НАК «Нафтогаз України» підтримує позицію, згідно з якою енергопостачання на європейський ринок має базуватись на прозорих принципах вільного ринку, про що зазначили минулого тижня у своїй заяві ...

НАК «Нафтогаз України» підтримує позицію, згідно з якою енергопостачання на європейський ринок має базуватись на прозорих принципах вільного ринку, про що зазначили минулого тижня у своїй заяві міністр закордонних справ Німеччини Зігмар Габріель та федеральний канцлер Австрії Крістіан Керн.

«Застосування Третього енергетичного пакету до всіх маршрутів постачання газу рівною мірою та збереження чинних маршрутів є оптимальним рішенням для європейських споживачів газу, яке базується на прозорості та принципах вільного ринку», – зазначив Андрій Коболєв, голова правління Нафтогазу.

Третій енергетичний пакет захищає інтереси європейських споживачів від недобросовісної поведінки, і він має однаковим чином застосовуватись до всіх

Принципи безпечного і конкурентоспроможного постачання газу до Європейського Союзу викладені у вичерпному Третьому енергетичному пакеті ЄС. Україна приєдналася до Енергетичного співтовариства і наразі впроваджує ці принципи у своє національне законодавство.

Нафтогаз розділяє думку про те, що Європейська комісія має скористатися своїм мандатом захисника інтересів європейських споживачів і наполягти на застосуванні Третього енергетичного пакета до проекту Північний потік-2. Варто також розглянути питання про застосування цих положень і до Північного потоку. Ці правила забезпечують належні регуляторні та антимонопольні механізми, які запобігають ринковим маніпуляціям та зловживанню домінуючим становищем.

Нафтогаз не претендує на жодні поступки або виключення з європейських правил і прагне працювати на рівних умовах.

Газпром, навпаки, відкидає застосування стандартних європейських правил для свого проекту Північний потік-2 і значною мірою спирається на численні виключення з вимог Третього енергетичного пакету в Європі.

Ризики проекту Північний потік-2 для суспільного інтересу та цілісності ЄС значно переважають потенційну комерційну вигоду вузької групи підприємств

Північний потік-2 підриває солідарність ЄС та Енергетичного співтовариства. Проект вже зараз ставить під загрозу розвиток Енергетичного союзу, породжуючи протиріччя між країнами-членами ЄС.

Якщо цей газопровід буде побудований, то він дестабілізує чинні надійні маршрути постачання газу. Це може загрожувати Європі додатковими витратами, йде у розріз із принципом ефективного використання інфраструктури, а також призводить до концентрації маршрутів постачання газу під контролем Росії. При цьому європейські споживачі не отримують доступу до будь-яких нових джерел або постачальників енергії.

Окрім цього, проект може завдати невиправної шкоди вразливій екосистемі Балтійського моря.

Традиційний прямий маршрут постачання через Україну є надійним рішенням, що забезпечує енергетичну безпеку ЄС, розвиток газового ринку і та відповідає суспільним інтересам

Українська ГТС має високу пропускну здатність, є надійною та гнучкою. Вона може транспортувати газ до ЄС за європейськими правилами ведення бізнесу. Традиційний маршрут також є найбільш економічно ефективним способом доставки російського газу в Центральну, Східну і Південну Європу.

Серед усіх наявних варіантів – це єдиний маршрут постачання російського газу, який повністю відокремлений від російського монопольного постачальника газу.

Інфраструктура на цьому маршруті вже розвинута, надійна та добре підтримується. На відміну від Газпрому, український оператор працює прозоро, розкриваючи свої дані в онлайн-режимі на платформі прозорості ENTSOG і співпрацює з Європейською комісією.

Для того, щоб додатково забезпечити впевненість європейських покупців газу у надійності ГТС, Україна обговорює спільне управління системою із провідними західними операторами газотранспортних систем.


Департамент з корпоративних комунікацій
Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»Перелік документів

Інші новини