Нафтогаз пропонує новий механізм вирішення проблеми забезпечення газом виробників тепла

Новий механізм надійного забезпечення українських тепловиробників газом має базуватись на відповідальності місцевих органів влади за рівень розрахунків підприємств ТКЕ усіх форм власності. Про це заявив голова правління АТ «НАК «Нафтогаз України» ...

Новий механізм надійного забезпечення українських тепловиробників газом має базуватись на відповідальності місцевих органів влади за рівень розрахунків підприємств ТКЕ усіх форм власності. Про це заявив голова правління АТ «НАК «Нафтогаз України» Андрій Коболєв, коментуючи питання фінансової стабільності оператора ГТС України під час виступу на П’ятому газовому форумі в Києві.

Механізм, запровадити який Нафтогаз пропонує уряду, полягає у тому, що всім підприємствам ТКЕ, навіть тим, які не можуть забезпечити мінімальний рівень розрахунків, надається право укласти договір з Нафтогазом без виконаних поточних зобов’язань щодо повноти оплати і отримувати газ. Це дозволить забезпечити громадян теплом, навіть якщо їхній постачальник тепла має фінансові проблеми.

При цьому, якщо до завершення опалювального сезону такий виробник тепла не розрахується за придбаний газ, його борги перед Нафтогазом буде покрито з державного бюджету з подальшим зменшенням дотацій відповідним місцевим бюджетам. Якщо через бездіяльність ТКЕ або місцевих органів влади не будуть укладені договори з Нафтогазом за запропонованою моделлю, газопостачання таким ТКЕ має бути припинене операторами системи розподілу.

Таким чином, відповідальність за рівень оплати газу тепловиками належатиме місцевій владі, яка матиме всі необхідні інструменти та важелі для здійснення відповідного контролю.

Як зазначив Андрій Коболєв, неоплачуваний відбір газу підприємствами ТКЕ є однією з ключових причин нарощування заборгованості облгазів перед Укртрансгазом за послуги балансування, яка вже сягнула 38 млрд грн. Така заборгованість створює кризову ситуацію в Укртрансгазі і ставить під загрозу фінансову стабільність нового оператора газотранспортної системи України, який буде здійснювати незалежне управління нею з 1 січня 2020 року.

Запровадження нового механізму мотивує місцеві органи влади слідкувати за тим, щоб місцеві виробники тепла розраховувалися з Нафтогазом вчасно і в повному обсязі. Зокрема, місцева влада буде зацікавлена у реформуванні місцевих підприємств ТКЕ, реалізації проектів з енергоефективності із залученням міжнародних донорів і фінансових організацій.

«Після впровадження запропонованого нами механізму у місцевої влади з’явиться стимул реформувати комунальні підприємства, а для громадян значно зменшаться ризики відключення тепла посеред зими. Вже ніхто не зможе перетворювати населення на заручників своїх бізнес-інтересів. Також буде вирішено одну з найскладніших проблем українського газового ринку – проблему взаємних неплатежів. Ринок стане значно стійкішим і прозорішим, що полегшить залучення інвестицій для його розвитку», – зазначив Андрій Коболєв.


Департамент з комунікацій
НАК «Нафтогаз України»


Інші новини