Нафтогаз пропонує встановити рівні умови для всіх учасників ринку газу

НАК «Нафтогаз України» звернулась до Секретаріату Енергетичного співтовариства та учасників газового ринку з відкритим листом, де виклала свої пропозиції щодо ...

НАК «Нафтогаз України» звернулась до Секретаріату Енергетичного співтовариства та учасників газового ринку з відкритим листом, де виклала свої пропозиції щодо встановлення недискримінаційних умов на ринку збуту природного газу в Україні. Нафтогаз пропонує встановити прозорі правила реалізації газу на ринку України, виходячи з принципу пропорційності, зокрема пропорційного (а) розподілу зобов’язань з забезпечення природним газом усіх категорій споживачів України (включаючи населення та підприємства з теплопостачання) в умовах державного регулювання цін на природний газ та (б) створення страхового запасу газу в підземних сховищах газу кожним учасником ринку.

Такі принципи відповідають вимогам європейського законодавства, в тому числі Договору про заснування Енергетичного Співтовариства, ратифікованого Законом України № 2787-VI від 15.12.10, а також Директиві 2009/73/ЄС від 13.07.2009 про спільні правила для внутрішнього ринку природного газу, впровадження якої у внутрішнє законодавство України є обов’язковим на підставі Договору про заснування Енергетичного Співтовариства та Угоди про Асоціацію з ЄС.

Нафтогаз наразі є дискримінованим учасником ринку газу через накладення на нього обов’язку виконання функції постачальника пільговим категоріям та гарантованого постачальника

Умови, що склалися на ринку збуту природнього газу в Україні, наразі не відповідають зазначеним принципам. Нафтогаз зобов’язаний повністю забезпечувати потреби пільгових категорій споживачів, які отримують газ по ціні, що менше ринкової у 2-10 разів. Для потреб цих споживачів за 11 місяців 2014 року Нафтогаз поставив 19,6 млрд. куб. м. газу, в т. ч. 5,8 млрд. куб. м. імпортованого газу.
Завдяки спеціальному статусу цих категорій споживачів, постачальник не має дієвих механізмів забезпечення вчасних розрахунків. Борг підприємств теплокомуненерго, що виробляють тепло для пільгових категорій споживачів, перед Нафтогазом, складає 12,4 млрд. грн.

За 11 місяців цього року Нафтогаз продав промисловим споживачам лише близько 3,4 млрд. куб. м. газу. При цьому ціна реалізації, встановлена НКРЕ, не завжди покривала прямі витрати компанії на закупівлю імпортованого газу, зокрема, через невідшкодовані курсові різниці та проценти за залучені кредити для фінансування оборотного капіталу.

Крім того, Нафтогаз має статус гарантованого постачальника газу для всіх категорій, що означає необхідність інвестувати надзвичайно великий обсяг обігового капіталу в створення страхових резервів газу в підземних сховищах для забезпечення безпеки поставок. В результаті державна компанія Нафтогаз має дефіцит коштів, покриття якого відбувається за рахунок боргового або акціонерного капіталу.

Приватні постачальники мають преференційні умови

Приватні продавці природного газу, натомість, мають змогу реалізовувати свій газ виключно промисловим споживачам на ринкових умовах. Приватні компанії також мають можливість отримувати передплату за газ, припиняти постачання боржникам та відмовляти споживачам в укладанні нових контрактів у разі дефіциту ресурсу або за несприятливих цінових умов.

Мета Нафтогазу – ринкові і недискримінаційні умови для всіх учасників ринку та якісні послуги за конкурентною ціною для кінцевих споживачів

Нафтогаз наголошує, що його пріоритетом є створення в Україні ефективного і відкритого ринку газу з встановленням справедливих умов для всіх постачальників і споживачів природного газу.


Управління по зв‘язках з громадськістю
Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»Інші новини