Нафтогаз пропонує змінити порядок формування страхового запасу газу постачальниками та враховувати рівень ризику замовників послуг транспортування

НАК «Нафтогаз України» вважає діючий механізм формування та використання страхового запасу таким, що відстає від розвитку ринку газу

НАК «Нафтогаз України» вважає діючий механізм формування та використання страхового запасу таким, що відстає від розвитку ринку газу, зокрема після впровадження Закону України «Про ринок природного газу», та пропонує внести зміни до цього механізму.
За активної допомоги Нафтогазу у відповідності до кращої практики держав-членів ЄС були розроблені та прийняті нормативні акти щодо покладання спеціальних обовязків на суб’єктів газового ринку, а також щодо забезпечення безпеки постачань.
Ці нормативні акти наразі вже дозволяють використовувати такий інструмент безпеки постачань як страховий запас газу більш цілеспрямовано, зокрема, для забезпечення ресурсу на випадок неочікуваних переривань постачання для захищених споживачів, а саме, населення, ТКЕ та соціально важливих об’єктів.
Тому Нафтогаз вважає, що відповідальність за створення страхового запасу тепер може бути покладена виключно на постачальників захищених споживачів, а обсяг необхідного страхового запасу має бути розрахований Міненерговугілля на базі аналізу існуючих ризиків переривання постачань.
Водночас, враховуючі високі кредитні ризики учасників ринку газу, діюча модель відносин на ринку газу, передбачена у підзаконних актах на виконання Закону України «Про ринок природного газу», створює значні фінансові ризики для ПАТ «Укртрансгаз». Ці ризики пов’язані з веденням основної діяльності оператора української ГТС – надання послуг транспортування, особливо послуги комерційного балансування.
Зважаючи на системоутворюючий характер функцій оператора ГТС та на кращий міжнародний досвід, такі ризики повинні адекватно покриватися за рахунок фінансового забезпечення замовників послуг транспортування (видобувників, імпортерів, трейдерів, постачальників, споживачів).
Розмір фінансового забезпечення має бути адекватним рівню ризику, який несе робота з кожним замовником.
Для усунення суб’єктивності в оцінці ризиків щодо кожного конкретного суб’єкта повинна бути створена класифікація суб’єктів за рівнями ризику, та на її підставі визначений диференційований розмір фінансового забезпечення.
Наприклад, вимоги щодо рівня фінансового забезпечення для видобувної компанії, що має стабільний рівень видобутку, або до промислового споживача, який має стабільно працююче виробництво, не можуть бути однаковими з тими, що висуваються постачальнику, який практично не має активів.
У зв’язку з цим, Нафтогаз та Укртрансгаз пропонують:
1) внести зміни до Постанови КМУ від 30.09.2015 №795 «Про затвердження Порядку створення страхового запасу природного газу», встановивши обов’язок щодо створення страхового запасу виключно для потреб захищених споживачів у значенні Закону України «Про ринок природного газу» та Правил про безпеку постачання природного газу, затверджених Міненерговугілля.
2) внести зміни до Кодексу газотранспортної системи з метою встановлення диференційованого підходу до фінансового забезпечення залежно від рівня ризику кожного замовника послуг транспортування.
Нафтогаз звертається до суб’єктів ринку за підтримкою зазначених ініціатив.
Управління по зв’язках з громадськістю
Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»


Інші новини