Нафтогаз прозвітував про роботу над анбандлінгом

Успішне завершення відокремлення оператора ГТС вимагає командної роботи – Коболєв

Успішне завершення відокремлення оператора ГТС вимагає командної роботи – Коболєв

НАК «Нафтогаз України» 26 червня провела четвертий щоквартальний звіт та експертну дискусію, присвячену питанням відокремлення незалежного оператора ГТС України (анбандлінгу).

Участь у зустрічі взяли близько 100 осіб, у тому числі торговці газом, галузеві експерти, народні депутати України, представники дипломатичного корпусу, міжнародних фінансових інституцій, журналісти, члени наглядової ради та керівництво ПАТ «Магістральні газопроводи України».

Свої звіти щодо процесу відокремлення оператора ГТС зробили представники Нафтогазу, ПАТ «Укртрансгаз», представники консорціуму європейських операторів ГТС.

Відкриваючи зустріч, голова наглядової ради Нафтогазу Клер Споттісвуд зазначила: «Ми пройшли великий шлях і наразі знаходимося на його завершальному відрізку. В кінці минулого року Нафтогаз анонсував, що до середини 2019 року створить окремого оператора ГТС, на сьогодні новий оператор ГТС вже функціонує. До кінця липня ТОВ «Оператор ГТСУ» буде готове подати заявку на сертифікацію до українського регулятора».

Підготовка до відокремлення всередині Укртрансгазу

В свою чергу голова правління Нафтогазу Андрій Коболєв ознайомив присутніх з деталями пройдених етапів анбандлінгу та звернув увагу на етапи, які ще попереду.

Коболєв нагадав, що команда з анбандлінгу сформувала у складі Укртрансгазу філію, в якій сконцентрувала всі активи, персонал та процеси, необхідні для діяльності з транспортування газу. Ця філія успішно пройшла місячне тестування на здатність працювати окремо від загального організму Укртрансгазу, і з 1 липня її наповнення переходить до ТОВ «Оператор ГТСУ».

Проектна команда з анбандлінгу проаналізувала всі активи Укртрансгазу (понад 530 тисяч позицій) та ідентифікувала майно, необхідне для транспортування газу (понад 320 тис. позицій вартістю більше 95 млрд грн). Саме ці активи були переведені до філії, і згодом їх отримає ТОВ «Оператор ГТСУ».

Фахівці групи Нафтогаз також проаналізували всі чинні контракти Укртрансгазу - з понад 5,6 тис. договорів компанії до «Оператора ГТСУ» переходить близько 3 тис. одиниць. Окрім цього, фахівці допрацювали 152 регламенти, необхідні для самостійної роботи оператора, адаптували процеси та IT-середовище.

З філії до ТОВ «Оператор ГТСУ» буде переведено близько 10 тис. співробітників, задіяних при транспортуванні газу. Товариство отримало дозвіл на виконання робіт підвищеної складності від Головного управління Держпраці в Київській області.

Після завершення контракту з Газпромом ТОВ «Оператор ГТС» вийде зі складу групи Нафтогаз та буде переданий в управління організації, уповноваженої Кабінетом Міністрів України, що стане остаточним виконанням умови відокремлення оператора ГТС.

Наступні кроки для завершення анбандлінгу

«З точки зору робочих зусиль, з точки зору часових витрат нашої команди на анбандлінг, саме наповнення функціоналом та сенсом «Оператора ГТСУ» – приблизно 80% від всієї роботи, яку потрібно зробити», - зазначив Андрій Коболєв.

Серед наступних важливих кроків – ухвалення парламентом закону «Про концесію», що дозволить державі передати ГТС новому оператору без її приватизації. Крім того важлива підтримка Кабінетом Міністрів України моделі незалежного системного оператора (ISO), яка дозволить захистити інтереси України в арбітражі проти Газпрому.

Як зазначив Андрій Коболєв, велике значення має також своєчасна та належна сертифікація нового оператора ГТС з боку НКРЕКП.

«На що обов’язково маємо зважати, рухаючись далі? Перша важлива вимога – обрана модель та всі наші дії повинні відповідати Третьому енергетичному пакету ЄС. Друга вимога – захист позиції України та Нафтогазу в арбітражі проти Газпрому, третя – максимальне сприяння партнерству нового оператора ГТС України з міжнародними компаніями. Щоб ми не робили – маємо забезпечити відповідність цим трьом вимогам», - підсумував голова правління Нафтогазу.

Андрій Коболєв наголосив, що успішне завершення анбандлінгу потребує командної роботи парламенту, уряду, інших органів влади та Нафтогазу – компанія розраховує на плідну співпрацю з оновленим складом Верховної Ради та Кабінету Міністрів України.

Представники Укртрансгазу розповіли про стан підготовки до відокремлення оператора ГТС та невідкладні кроки, потрібні для вчасного завершення цього процесу, подальшої стабільної роботи оператора.

Зокрема, т.в.о. президента Укртрансгазу Сергій Олексієнко наголосив, що критичне значення для роботи оператора ГТС має встановлення НКРЕКП обґрунтованих тарифів та унеможливлення несанкціонованих відборів газу з боку операторів газорозподільчих мереж.

«Встановлення регулятором тимчасових тарифів, які почали діяти з 1 січня, призводить до дефіциту коштів для Укртрансгазу в обсязі близько 20 млрд грн в 2019 році. Водночас, регулятор повністю ігнорує найбільшу проблему Укртрансгазу – несанкціоновані відбори газу. Ця ситуація створює ризик для завершення процесу анбандлінгу та подальшого стабільного функціонування незалежного оператора ГТС», - зазначив він.

В свою чергу, представники консорціуму європейських операторів ГТС підкреслили важливість та правильність залучення їх до процесу анбандлінгу, використання міжнародної експертизи при ухваленні важливих рішень, зокрема й в питанні тарифоутворення для українського оператора ГТС.

«Ми готові поділитися нашим досвідом та експертизою – зробимо все можливе, щоб налагодити співпрацю між компанією і регулятором у майбутньому», - зазаначив менеджер з розвитку бізнесу компанії Snam S.p.A. (Італія) Паоло Вентрелла.

З презентаціями учасників можна ознайомитися за посиланнями:

Клер Споттісвуд Unbundling Discussion
Андрій Коболєв Aнбандлінг. Поточний статус та наступні кроки
Andriy Kobolyev Unbundling Discussion
Сергій Олексієнко Фінансова ситуація та необхідні наступні кроки
Sergiy Oleksiyenko Financing Update
Pawel Stanczak Unbundling. Next steps
Sergiy Makogon Gas Transmission System Operator Unbundling Process 2018-2020.

Департамент з комунікацій
НАК «Нафтогаз України»Інші новини