Нафтогаз сплатив Укргазвидобуванню у 2015 році 8,1 млрд грн за поставлений газ

НАК «Нафтогаз України» повністю розрахувалась з ПАТ «Укргазвидобування» (УГВ) за газ, придбаний у видобувного підприємства ...

НАК «Нафтогаз України» повністю розрахувалась з ПАТ «Укргазвидобування» (УГВ) за газ, придбаний у видобувного підприємства до 2015 року, погасивши заборгованість на суму 2,2 млрд грн. Крім того, Нафтогаз заплатив Укргазвидобуванню ще 5,9 млрд грн за газ, придбаний у 2015 році. Таким чином, загальна сплачена сума склала 8,1 млрд грн.

Таким чином, Нафтогаз оплатив весь газ УГВ, поставлений населенню станом на 1 жовтня 2015 року, та частково обсяги газу, спрямовані до підземних газових сховищ (ПСГ) для реалізації населенню в опалювальний період 2015-2016 років.

Рента, пов’язана з вже поставленим населенню газом, Укргазвидобуванням сплачена до бюджету у повному обсязі.


Розподіл газу, поставленого Укргазвидобуванням Нафтогазу за 9 місяців 2015 року
  Обсяг,млрд куб. м Вартість,млрд грн*
Спожито газу УГВ населенням за 9 місяців 2015 року 5,2 5,1
Закачано газу УГВ до ПСГ для забезпеченняпотреб населення в опалювальному сезоні 2015-16 рр. 4,3 8,3
Разом 9,5 13,4
*ціну на газ УГВ було збільшено з 1 квітня 2015 року, суми з ПДВ

За результатами обговорення між Урядом України, МВФ, Нафтогазом та УГВ, було досягнуто домовленості, що через необхідність фінансувати закупівлю імпортованого газу для потреб населення в опалювальному періоді, Нафтогаз оплачуватиме решту газу, придбаного в УГВ та накопиченого у підземних сховищах, по мірі надходження коштів від реалізації цього газу кінцевим споживачам.

Очікується, що Нафтогаз та УГВ повністю виплатять нараховану ренту до кінця поточного року, а з січня 2016 року почнуть виплачувати ренту авансом.

ЧАСТІ ПИТАННЯ ЩОДО ОПЛАТИ ГАЗУ УКРГАЗВИДОБУВАННЯ ТА РОЗРАХУНКІВ ПО РЕНТІ З ДЕРЖАВНИМ БЮДЖЕТОМ

1. Чому Нафтогаз не розрахувався за газ з Укргазвидобуванням, через що компанія не змогла виплатити ренту?

· Нафтогаз розрахувався з Укргазвидобуванням за весь газ, який вже було реалізовано населенню. Ренту, пов’язану з цим газом, сплачено Укргазвидобуванням до державного бюджету в повному обсязі.

· З квітня 2015 року ренту для Укргазвидобування було збільшено до 70% від ціни реалізації газу, для того щоб держава мала гарантовані джерела для надання адресних субсидій населенню. Прямим призначенням цієї ренти є фінансування адресних субсидій населенню (постанова КМУ №20, Закон України №211-VIII).

· При цьому споживання населенням в літній період є значно нижчим за рівень видобування газу Укргазвидобуванням. Відповідно, в літні місяці нараховується менший обсяг адресних субсидій. Фактична потреба у фінансуванні адресних субсидій для населення в літній період була повністю покрита за рахунок надходження ренти до державного бюджету.

· Весь обсяг товарного газу Укргазвидобування, видобутий компанією та не спожитий населенням в літні місяці, було направлено Нафтогазом до підземних сховищ для забезпечення потреб населення у газі в зимовий період. На цей газ вже була нарахована рента, але надходження від споживачів, з яких цю ренту можна оплатити, очікуються лише протягом опалювального періоду.
2. Де гарантія, що ренту буде сплачено в зимовий період?

· Газ постачається населенню та виробникам тепла для населення на умовах оплати після споживання. Цей газ оплачується частково споживачами, частково – за рахунок нарахованих адресних субсидій.

· Гроші, виділені державним казначейством на покриття адресних субсидій (згідно Постанови КМУ №20) автоматично направляються на розрахунок Нафтогазу з Укргазвидобуванням та оплату зобов'язань по ренті. Таким чином, оплата ренти Укргазвидобуванням та Нафтогазом відбувається автоматично в обсязі, необхідному для фінансування субсидій кожного місяця.

· Такий розрахунок проводиться після закриття актів щодо обсягів спожитого газу за місяць. Нафтогаз та Укргазвидобування не можуть використати гроші, отримані як субсидії від казначейства, на інші потреби, ніж сплата податків.


3. Чому Нафтогаз та Укргазвидобування не сплатять нараховану ренту вже зараз з інших джерел?

· Найпершим пріоритетом Нафтогазу є забезпечення достатніх обсягів газу для потреб населення в зимовий період. Зимою попит на газ з боку населення в декілька разів перевищує рівень видобування газу Укргазвидобуванням.

· Необхідні ресурси для забезпечення потреб населення в газі (безпосередньо або для централізованого виробництва тепла) треба накопичувати протягом літніх місяців. Зимою закупити весь обсяг газу «день в день» технічно неможливо (газ власного видобутку видобувається рівномірно протягом року, а споживається в основному в опалювальний період, пропускна здатність газотранспортної системи з боку ЄС обмежена), ризиковано (ризик залежності від Газпрому у критичний період) та дорого (збільшення попиту на газ в зимовий період зазвичай приводить до збільшення ціни на газ).

· З квітня 2015 року Нафтогаз почав формувати в ПСГ запас газу для потреб населення в опалювальному сезоні 2015-2016 років. Ці запаси складаються як з надлишків газу Укргазвидобування, так і з імпортованого ресурсу. Імпортований газ Нафтогаз купує в Європі або Росії на умовах передплати. Оплату за цей газ Нафтогаз отримає від споживачів лише протягом наступного опалювального періоду, по мірі реалізації цього газу.

· Таким чином, Нафтогаз має сезонний дефіцит робочого капіталу. Цей дефіцит зазвичай перекривається кредитними коштами.

· В державному бюджеті на 2015 рік передбачено надання державної гарантії на суму 1 млрд дол. на залучення кредитів для закупівлі газу Нафтогазом. Перші 300 млн дол., залучені в рамках цієї гарантії, очікується отримати від ЄБРР найближчим часом. Переговори Нафтогазу з ЄБРР та іншими потенційними кредиторами протягом минулого року залежали, зокрема, від реструктуризації державного боргу України. Рішення щодо реструктуризації було оголошено у вересні 2015 року.

· Таким чином, протягом весни, літа та осені Нафтогаз мав фінансувати закупівлю газу на опалювальний сезон 2015-2016 років з інших джерел.

· З урахуванням того, що всі доступні гроші були критично необхідні для формування запасів імпортованого газу для потреб населення в опалювальний період, Нафтогаз та Укргазвидобування домовились щодо розрахунку за газ Укргазвидобування після надходження оплати за спожитий газ від споживачів або з державного бюджету в рахунок компенсації субсидій.


4. Скільки газу необхідно для забезпечення потреб населення в газі та теплі? Які джерела цього газу?

· Потреба населення в газі (безпосередньо або для централізованого виробництва тепла), з урахуванням скорочення попиту через окупацію Донбасу та Криму, а також можливості більш холодної зими, ніж минулорічна, за період з 1 квітня 2015 року по 31 березня 2016 року оцінюється на рівні близько 21 млрд куб. м. Фактичні обсяги використання газу на потреби населення залежать від температурного режиму та результатів заходів зі збільшення енергоефективності.

· Очікується, що з 1 квітня 2015 року по 31 березня 2016 року видобуток Укргазвидобування складе 13,4 млрд куб. м газу, з них 12,8 млрд куб. м товарного газу, який може бути використаний для забезпечення потреб населення.

Управління по зв’язках з громадськістю
Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»Інші новини