"Нафтогаз України" та "Газпром" підписали низку угод на 2003 рік

НАК “Нафтогаз України” та ВАТ “Газпром” підписали у Москві низку угод, що регламентують обсяги та параметри співпраці двох компаній у наступному році. Угоди визначають обсяги транзиту російського газу до Європи, а також туркменського – до України, і суттєво розширюють співпрацю двох компаній у площині експорту природного газу до європейських країн.


1. Серед підписаних документів – доповнення до довгострокового контракту на транзит російського газу територією України на 2003 рік, що підтверджує зобов’язання російської сторони протранспортувати через Україну 110 млрд.куб.м природного газу до країн Центральної та Західної Європи та на Балкани. Транзит газу до південних регіонів Росії та у Молдову буде здійснюватися понад визначені обсяги.


Російська сторона буде здійснювати оплату за послуги з транспортування природного газу територією України у комбінованій формі. Як і в поточному році, 26 млрд.куб.м газу буде передано “Нафтогазу України” у якості товарної оплати, а решта вартості наданих послуг виплачуватиметься у грошовій формі. Очікується, що внаслідок збільшення обсягів транзиту, грошові платежі у порівнянні з поточним роком зростуть у півтора рази.


2. Сторонами підписано контракт на надання послуг з транзиту туркменського природного газу до України. Згідно з раніше підписаним між НАК “Нафтогаз України” та НХК “Туркменнефтегаз” контрактом купівлі-продажу природного газу, Україна у 2003 році імпортує з Туркменістану 36 млрд.куб.м.


Підписання прямої транзитної угоди дозволить суттєво зменшити витрати на транзит середньоазіатського природного газу до України. Якщо у поточному році витрати на транзит досягали 41% від загальної вартості газу, що закупався у Туркменістані, то наступного року ця доля скоротиться до 38%.


3. Сторони також узгодили обсяги екпортних поставок українського газу на 2003 рік на рівні 5 млрд.куб.м., що в десять разів більше за рівень нинішнього року. За допомогою експорту “Нафтогаз України” балансуватиме ресурси природного газу, що дозволить протягом наступного року запобігти створенню надлишку газу на внутрішньому ринку України.


Експорт надлишкових ресурсів природного газу створить для “Нафтогазу України” додаткове джерело валютної виручки, за рахунок якої Компанія зможе повністю виконувати свої зобов’язань з оплати імпортованого з Туркменістану природного газу.


4. НАК “Нафтогаз України” та ВАТ “Газпром” досягли домовленості про реалізацію природного газу, що експортується з України, через контракти ВАТ “Газпром”. Цей шлях є найбільш вигідним для “Нафтогазу України”, оскільки гарантує стабільний продаж газу незалежно від кон”юнктури спотового ринку.


ВАТ “Газпром” сприятиме відкриттю передекспортного фінансування поставок “Нафтогазу України” на європейський ринок у формі кредитної лінії АКБ “Газпромбанк” загальним обсягом $200 млн.


* * * * *


“Підписавши низку транзитних та експортних угод з ВАТ “Газпром”, ми ще на крок наблизилися до закріплення ролі України як основного транзитера російського газу, – підкреслив голова правління “Нафтогазу України” Юрій Бойко після церемонії підписання. – Ми також відновлюємо присутність України на зовнішніх ринках природного газу”.


“Низка підписаних угод на 2003 рік черговий раз підтверджує величезний потенціал співпраці двох компаній”, – підкреслив керівник “Нафтогазу”.

Інші новини