Нафтогаз вже не займає монопольного становища на ринку природного газу

Результати аналізу, проведеного НАК «Нафтогаз України» з використанням стандартних європейських методик (SSNIP тест), свідчать про те, що після інтеграції українського ринку газу у європейський ринок, Нафтогаз вже не займає монопольного (домінуючого) становища на ринку газу

Результати аналізу, проведеного НАК «Нафтогаз України» з використанням стандартних європейських методик (SSNIP тест), свідчать про те, що після інтеграції українського ринку газу у європейський ринок, Нафтогаз вже не займає монопольного (домінуючого) становища на ринку газу.

Комерційний директор Нафтогазу Юрій Вітренко зазначає: «Як єдина крамниця в ізольованому населеному пункті втрачає монопольне становище коли будуються нові шляхи сполучення і з’являється можливість купувати в інших крамницях, так і Нафтогаз втратив своє монопольне становище з інтеграцією українського ринку у європейський.

Побудоване нове потужне сполучення зі Словаччиною для поставок газу від європейських компаній. Повністю незалежні імпортери газу, яких на ринку вже десятки, створюють значну конкуренцію для Нафтогазу.

Положення Нафтогазу на ринку навіть за великого бажання не може призвести, наприклад, до того, щоб Нафтогаз продавав газ за ціною, вищою ніж на конкурентному ринку. Або, взагалі, на гірших для покупців умовах. Відсутність такої можливості доводить той факт, що Нафтогаз не займає монопольного (домінуючого) становища на ринку.

Стандартний європейський тест для визначення монопольного (домінуючого) становища є досить простий – чи може компанія утримувати протягом року ціну вище хоча б на 5% за ціну, яка б скалася за умов існування значної конкуренції.

Так, Нафтогаз у відповідності до рішень уряду має майже 100% частку у постачанні газу підприємствам теплокомунерго та в оптовому продажі газу регіональним газопостачальним компаніям для задоволення потреб населення. Але це не означає, що Нафтогаз займає монопольне (домінуюче) становище – бо якщо Нафтогаз захоче продавати газ цим компаніям на умовах, гірших за ринкові, то вони мають можливість купувати газ у інших продавців.

Тому розмови про «монопольне» становище Нафтогазу – це у кращому випадку інерція від часів, коли Нафтогаз ще не «прорубав вікно у Європу» і не забезпечив значної конкуренції на оптовому ринку.

Але, на жаль, ці розмови є часто-густо свідомими маніпуляціями, які активно розповсюджують ті, хто зацікавлений у збереженні монополії «облгаззбутів». Це такі дочірні структури облгазів, які постачають газ населенню, і які контролюються переважно групою Фірташа. Таким чином вони намагаються відвернути увагу від того факту, що їхнє положення на ринку призводить до недопущення конкуренції у постачанні газу населенню та утиску інтересів інших учасників ринку, який був б неможливим за умов існування значної конкуренції».

Для запобігання поширенню маніпуляцій на цю тему Нафтогаз звертається до Антимонопольного комітету України з проханням провести власне дослідження ринку газу, яке зможе підтвердити або спростувати висновки аналізу компанії. Також Нафтогаз звертається до міжнародних партнерів України, в першу чергу, до Секретаріату Енергетичного Співтовариства, з проханням надати відповідну експертну підтримку.


Департамент з корпоративних комунікацій
Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»
Інші новини