Нафтогаз запропонував план дій для повного відокремлення оператора ГТС в Україні

НАК «Нафтогаз України» вчора направила свої пропозиції щодо порядку дій для повного відокремлення функції оператора ГТС від групи Нафтогаз згідно з вимогами Третього енергетичного пакету ЄС для розгляду Міністерству ...

НАК «Нафтогаз України» вчора направила свої пропозиції щодо порядку дій для повного відокремлення функції оператора ГТС від групи Нафтогаз згідно з вимогами Третього енергетичного пакету ЄС для розгляду Міністерству енергетики та вугільної промисловості (МЕВП), Міністерству економічного розвитку та торгівлі (МЕРТ), Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), Антимонопольному комітету України (АМКУ), а також Секретаріату Енергетичного Співтовариства (СЕС), представникам Світового банку та ЄБРР. Ознайомитися з планом дій для повного відокремлення оператора ГТС можна на сайті Нафтогазу за цим посиланням.

Реформа ринку відстає від графіку на 5 місяців

Згідно з Планом заходів щодо реформування газового сектору, затвердженим розпорядженням Кабінету Міністрів України №375-р від 25.03.2015, у термін до 30 жовтня 2015 року МЕВП (за погодженням НКРЕКП та АМКУ було доручено розробити і подати до СЕС проект плану реструктуризації Нафтогазу з метою відокремлення діяльності з транспортування природного газу відповідно до вимог Закону України «Про ринок природного газу» (План відокремлення оператора ГТС).

Після цього, у термін до 31 січня 2016 року, мали бути підготовлені, узгоджені з усіма задіяними сторонами та ухвалені Кабінетом Міністрів до впровадження всі необхідні нормативні акти. Станом на кінець березня 2016 року, Плану відокремлення оператора ГТС, узгодженого із СЕС та схваленого Урядом, не існує. Таким чином, процес відокремлення оператора ГТС в Україні наразі на 5 місяців відстає від затвердженого графіку.

Для прискорення процесу узгодження Плану відокремлення оператора ГТС Нафтогаз розробила та направила зацікавленим сторонам свої детальні пропозиції.

Справжня реформа вимагає забезпечення рівних можливостей співпраці з оператором ГТС для всіх учасників ринку

Ефективне відокремлення функції оператора ГТС від учасників ринку, які займаються іншою діяльністю на ринку газу, зокрема, видобутком, торгівлею або постачанням газу, є необхідною передумовою для розвитку вільного та конкурентного ринку газу.

Відокремлення буде реальним, лише якщо всі учасники ринку матимуть рівні можливості у співпраці з оператором ГТС. Зволікання з ухваленням Плану відокремлення оператора ГТС невиправдано продовжує існування неринкових практик, приклади яких наведено у пропозиції Нафтогазу.

Відокремлення оператора ГТС має привести до залучення кваліфікованого міжнародного інвестора, що, в свою чергу, має гарантувати довіру до української ГТС з боку учасників європейського газового ринку.

Відокремлення оператора ГТС не повинне нести загрозу для економічних інтересів України

Процес відокремлення оператора ГТС має бути проведений у такий спосіб та з такою послідовністю кроків, щоб забезпечити захист економічних інтересів України, зокрема, щоб не поставити під загрозу позицію Нафтогазу у арбітражному процесі проти Газпрому та не викликати дефолт за фінансовими зобов’язаннями Нафтогазу, в тому числі, гарантованими державою.

Майбутнє решти активів групи Нафтогаз буде обговорюватися прозоро

Нафтогаз закликає не використовувати виконання зобов’язань України по відокремленню оператора ГТС як привід для виведення з групи інших активів, яких не стосуються вимоги Третього енергетичного пакету.

Майбутнє решти активів групи Нафтогаз має розглядатися в рамках окремого процесу. Розроблення стратегії для кожного активу має відбуватися на основі незалежного аналізу та з урахуванням консультацій з потенційними фінансовими і стратегічними партнерами. Нафтогаз наголошує на своїй готовності до публічного та прозорого обговорення планів розвитку решти активів групи.

КЛЮЧОВІ ЕЛЕМЕНТИ ПРОПОЗИЦІЇ ЩОДО ПОВНОГО ВІДОКРЕМЛЕННЯ ОПЕРАТОРА ГТС

1. Повне відділення оператора ГТС. Пропозиція, наведена у цьому Плані, передбачає, що по відношенню до оператора газотранспортної системи, яка знаходиться у державній власності, має бути обрана модель повного відокремлення власності на ГТС (OU) відповідно до Закону України від 09.04.2015 №329-VIII «Про ринок природного газу».

2. Створення нової компанії-оператора ГТС. Пропозиція, наведена у цьому Плані, передбачає, що оператором газотранспортної системи є акціонерне товариство «Магістральні газопроводи України» – господарське товариство, 100% акцій якого належать державі.

3. Акціонер нового оператора ГТС – Фонд держмайна, необхідною умовою є незалежна наглядова рада за стандартами ОЕСР. Управління корпоративними правами держави в цьому товаристві здійснюватиме Фонд державного майна України. Захист оператора газотранспортної системи від політичного втручання та зловживань з метою власного збагачення забезпечуватиметься належною структурою корпоративного управління відповідно до Принципів корпоративного управління ОЕСР.

4. Ефективне відокремлення оператора ГТС вимагає вирішення спірних питань, пов’язаних із транзитом російського газу територією України.

5. План призводить до виконання вимог Третього енергетичного пакета завдяки повному відокремленню оператора ГТС. Цей План не визначає заходи щодо інших форм реструктуризації групи Нафтогаз, що не пов’язані з відокремленням діяльності з транспортування природного газу відповідно до вимог Закону.Управління по зв’язках з громадськістю
Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»Перелік документів

Інші новини