Нафтогаз звернувся до суду щодо приведення транзитного контракту з Газпромом у відповідність до міжнародних зобов'язань України

НАК «Нафтогаз України» повідомляє, що Компанія ініціювала арбітражне провадження в Арбітражному інституті при торгівельний палаті м. Стокгольм щодо ...

НАК «Нафтогаз України» повідомляє, що Компанія ініціювала арбітражне провадження в Арбітражному інституті при торгівельний палаті м. Стокгольм щодо внесення змін до контракту між Нафтогазом та Газпромом на транзит природного газу територією України. Цей крок пов'язаний з необхідністю виконати зобов'язання України як члена Енергетичного співтовариства щодо імплементації європейського енергетичного законодавства, зокрема, положень так званого Третього енергопакету, до 1 січня 2015 р.

Перенесення цього питання в судову площину надає компаніям дієвий механізм узгодження правових розбіжностей цивілізованим шляхом. Цей крок дозволяє Нафтогазу сподіватися, що наявність неузгодженостей між господарюючими суб’єктами не вплине на надійність постачання російського газу територією України європейським споживачам. Якщо компаніям не вдасться дійти згоди в позасудовому порядку до закінчення розгляду, рішення арбітражу буде обов'язковим для виконання всіма сторонами.

Необхідність привести транзитний контракт з Газпромом у відповідність до чинного українського законодавства та міжнародних зобов'язань України неодноразово обговорювалась на рівні двох компаній, профільних міністерств України та Росії, а також під час тристоронніх переговорів за участі Європейської Комісії. Українська сторона підтверджує свою готовність продовжувати переговори з цього питання у форматі дво- або тристоронніх зустрічей.

Попередні вимоги Нафтогазу сформульовані наступним чином.

1. Зміна та заміщення положень контракту, що є недійсними або такими, що не діють. Зокрема, йдеться про передачу прав і обов'язків Нафтогазу за транзитним договором українському оператору газотранспортної системи (ГТС), а саме ПАТ «Укртрансгаз».

2. Призначення компенсації за недопоставку обсягів газу для транзиту української ГТС, в т.ч. з урахуванням того, що тариф на транзит газу залежить від обсягу транспортованого газу. Мінімальний обсяг газу, що Газпром має транзитувати територією України щорічно, складає 110 млрд. куб. м. Натомість, річний обсяг транзиту в 2009-2013 рр. склав в середньому 94 млрд. куб. м.

3. Зміна методики розрахунку транзитного тарифу у відповідності з європейськими стандартами та положеннями відповідного енергетичного та антимонопольного законодавства України та ЄС.


Управління по зв’язках з громадськістю
Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»Інші новини