Новий етап в арбітражі проти Газпрому стосовно контракту на транзит газу: Нафтогаз надав обґрунтування позовних вимог

Вчора НАК «Нафтогаз України» подала до Арбітражного Трибуналу у м. Стокгольм позовні вимоги (Statement of Claim) в рамках арбітражу проти ВАТ «Газпром» стосовно контракту на транзит газу.

Вчора НАК «Нафтогаз України» подала до Арбітражного Трибуналу у м. Стокгольм позовні вимоги (Statement of Claim) в рамках арбітражу проти ВАТ «Газпром» стосовно контракту на транзит газу.

Нагадаємо, що цей арбітраж було розпочато після подання Нафтогазом відповідного клопотання ще 13 жовтня 2014 року.

5 березня 2015 року в Стокгольмі відбулося перше слухання по процедурним питанням, на якому, зокрема, 30 квітня 2015 року була визначена як дата подання позовних вимог до Газпрому з боку НАК «Нафтогаз України» стосовно транзитного контракту.

Також зауважимо, що наприкінці січня цього року Нафтогаз також вже подав позовні вимоги проти Газпрому у арбітражу щодо контракту на поставку газу.

Обидва арбітражі є частиною широкомасштабних заходів, спрямованих на відкриття для конкуренції ринків транзиту та збуту газу в Центральній та Східній Європі та зупинення зловживання Газпромом своїм домінуючим становищем на таких ринках.

В своєму висновку від 3 грудня 2014 року, Секретаріат Енергетичного Співтовариства зазначив, що Контракт на транзит газу, укладений між Нафтогазом та Газпромом в січні 2009 року, може вважатися таким, що суперечить Європейському законодавству з питань енергетики та конкуренції. Лише тиждень тому, 22 квітня, Європейська Комісія висунула проти Газпрому повідомлення щодо претензій, в якому звинувачує Газпром в неправомірній загальній стратегії, спрямованій на розподіл ринків газу в Центральній та Східній Європі, котра могла надати Газпрому можливість встановлювати дискримінаційні ціни.

В поданих вчора позовних вимогах, обґрунтування яких включає опитування свідків, а також аналіз та висновки провідних міжнародних експертів, Нафтогаз вимагає визнати недійсними низку положень Контракту, включно з положеннями про тариф на транзит газу, на підставі положень Європейського конкурентного права та енергетичного права. Такі положення повинні бути замінені відповідно до інших положень Контракту, що буде мати зворотну силу.

Нафтогаз також посилається на контрактне право Швеції, що є застосовним до Контракту. Під час укладення Контракту Сторони домовились, що він буде базуватися на європейських принципах. Позовна заява спрямована на імплементацію такої домовленості.

Як наслідок вимог про зміну тарифу, Нафтогаз також заявляє про компенсацію за недоплату транзитного тарифу, що має покрити понесені збитки, щонайменше, з 2010 року.

Крім того, Нафтогаз заявляє позовні вимоги щодо недопоставок газу за Контрактом відповідно до порушень Газпромом своїх зобов’язань стосовно обсягів поставок газу на транзит.

Грошові вимоги Нафтогазу до Газпрому у арбітражі стосовно контракту на транзит газу складають загалом понад 10 млрд доларів США.

Таким чином, враховуючи, що сума грошових вимог Нафтогазу до Газпрому у арбітражі стосовно контракту на поставку газу перевищує 6 млрд. дол., загальна сума грошових вимог Нафтогазу до Газпрому за двома арбітражами наразі вже перевищує 16 млрд. дол.

Інтереси НАК «Нафтогаз України» в обох арбітражних провадженнях представляє норвезька юридична фірма «Wikborg Rein».


Управління по зв‘язках з громадськістю
Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»

Інші новини