Офіційну скаргу Нафтогазу проти «Північного потоку-2» передано до Європейської комісії

Скарга стосується потенційного порушення нормативних вимог Енергетичного співтовариства та істотних загроз для конкуренції

Скарга стосується потенційного порушення нормативних вимог Енергетичного співтовариства та істотних загроз для конкуренції

5 січня 2016 року Секретаріат Енергетичного Співтовариства передав Європейській комісії офіційну скаргу, отриману від НАК «Нафтогаз України», для подальшого розслідування. Скарга проти будівництва проекту «Північний потік-2» включає два види претензій: щодо потенційного недотримання проектом нормативної бази Енергетичного співтовариства, а також щодо його несумісності з ключовими нормами функціонування газового ринку Енергетичного співтовариства з огляду на істотні загрози для конкуренції, які він спричиняє.

Секретаріат Енергетичного Співтовариства передає на розгляд Європейської комісії лише ті скарги, які стосуються потенційного порушення законодавства ЄС країнами-членами ЄС. Скарги, що стосуються виключно законодавства Енергетичного Співтовариства, розглядаються Секретаріатом. Це другий випадок в історії функціонування Секретаріату Енергетичного Співтовариства, коли скарга такого роду передається на розгляд Єврокомісії.

У своєму зверненні Нафтогаз стверджує, що у теперішньому вигляді проект «Північний потік-2» не відповідає вимогам щодо відділення функцій транспортування від функцій постачання газу (unbundling), які застосовуються в Енергетичному Співтоваристві та ЄС. Більше того, проект не має отримати виняткове право недотримання цих вимог, оскільки він не сприятиме конкуренції, погіршить безпеку постачань та буде шкідливим для ефективного функціонування газового ринку Енергетичного Співтовариства.

Метою проекту «Північний потік-2» є знищення можливості швидкого створення ліквідного та взаємопов’язаного газового ринку в Енергетичному Співтоваристві фактично без жодних додаткових інвестицій. Невід’ємними складовими цього проекту є збереження транзиту газу українським маршрутом та газотранспортна система України. За умови транспортування територією України достатніх обсягів російського газу та організації віртуального реверсу між Україною та ЄС стане можливим об’єднання газових ринків Центральної, Східної та Південної Європи з ринком Енергетичного Співтовариства. Переваги української газотранспортної системи було, зокрема, підкреслено в Доповіді Європейської комісії про стан Енергетичного союзу у 2015 році.

Проект «Північний потік-2» також має ознаки анти-конкурентного, оскільки він створить можливості для неконкурентної поведінки на основі попередньої змови між декількома гравцями або для зловживання одним з гравців своїм домінуючим становищем в Енергетичному Співтоваристві. З огляду на це мають бути ретельно вивчені можливості та ефективність використання теперішньої газової інфраструктури.

У своїй заяві Нафтогаз підкреслює, що газотранспортна система України є прямим, надійним та конкурентним маршрутом постачання російського газу до ЄС. Також це єдиний маршрут постачання російського газу до ЄС, який не контролюється Газпромом.

Скаргу було подано відповідно до Правил розв’язання спорів Енергетичного Співтовариства, згідно з якими будь-яка приватна сторона може ініціювати врегулювання спору проти дій, що порушують законодавство Енергетичного Співтовариства. Як Україна, так і Європейський Союз є сторонами Енергетичного Співтовариства. У разі, якщо скарга щодо порушення стосується Держави-члена ЄС, Секретаріат Енергетичного Співтовариства передає скаргу до Європейської комісії.Управління по зв‘язках з громадськістю
Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»Інші новини