Офіційний лист Прем’єр-міністра України Арсенія Яценюка президентам Європейської комісії, Ради Європи та Європейського парламенту

Офіційний лист Прем’єр-міністра України Арсенія Яценюка президентам Європейської комісії, Ради Європи та Європейського парламенту з проханням перевірити контракт між словацьким оператором ГТС «Eustream» та ВАТ «Газпром» через порушення контрактом законодавства ЄС та перешкоджання вільному газопостачанню в напрямку України

Офіційний лист Прем’єр-міністра України Арсенія Яценюка президентам Європейської комісії, Ради Європи та Європейського парламенту з проханням перевірити контракт між словацьким оператором ГТС «Eustream» та ВАТ «Газпром» через порушення контрактом законодавства ЄС та перешкоджання вільному газопостачанню в напрямку України


ПРЕМ’ЄР-МІНІСТР УКРАЇНИ
Його Високоповажності п. Дональду Туску, Президентові Європейської Ради
Його Високоповажності п. Жан-Клоду Юнкеру, Президентові Європейської комісії
Його Високоповажності п. Мартіну Шульцу, Президентові Європейського парламенту
Червень 2015
Київ
Шановне панство!
Пишу вам сьогодні, щоб висловити мою підтримку ініціативі щодо створення Європейського енергетичного союзу та підтримати позитивні кроки, які ви зробили, для зміцнення енергетичної безпеки Європи, а отже, й України.
Події останніх кількох років продемонстрували надзвичайну важливість розбудови об’єднаного ринку енергетичного союзу задля забезпечення громадян та бізнесу ЄС доступу до конкурентних, безпечних та сталих джерел енергії. Україна, як член Енергетичного Співтовариства, цілковито віддана роботі з ЄС для досягнення цієї мети.
Уряд України реалізує давно назрілі та дуже потрібні реформи для приведення енергетичного сектору у відповідність з європейськими правилами та принципами, подолання корупції та інтеграції України до енергетичного ринку ЄС.
Упродовж останнього року ми пройшли довгий шлях: прибрали всіх міжнародних газових посередників – історично саме вони були джерелом потужної корупції. Ми істотно збільшили тарифи на газ для населення згідно з угодою з МВФ. Також ми зменшили нашу залежність від Росії, успішно диверсифікувавши газопостачання до України. У першому кварталі 2015 року, завдяки реверсним потокам, 62% газового імпорту України надходило з ЄС і лише 38% - з Росії.
Україна довела, що є надійним транзитним партнером між Росією та ЄС, навіть попри те, що Росія блокувала всі поставки газу на наш внутрішній ринок. Як частина нашої рішучості досягти прозорості, всі наші дані щодо транзиту та сховищ зараз публічно доступні в реальному часі через Інтернет (https://transparence.entsog.eu та http://transparency.gie.eu). Тривають подальші суттєві реформи, зокрема розмежування «Нафтогазу», і ми дуже вдячні Європейському Союзу за настанови та підтримку для зміцнення нашого енергетичного сектору.
Водночас, досі потрібно усунути одну велику перешкоду для повної інтеграції України до енергетичного ринку ЄС: вузьке місце на пункті газового інтерконектора Ужгород/Вельке Капушани між Словаччиною та Україною. Eustream, оператор ГТС Словаччини, відмовився укладати угоду про інтерконектор з «Укртрансгазом», оператором ГТС України, оскільки, як він зазначає, компанія «Газпром Експорт» має виняткові права згідно з давньою угодою, що регулює використання пункту з’єднання. Відповідно до цієї угоди, «Газпром Експорт» має виняткове право контролювати трубопровід між газовимірювальними станціями в Ужгороді та Вельке Капушани на українсько-словацькому кордоні. «Газпром Експорт» також відмовився надати «Укртрансгазу» пари шипер-кодів.
Унаслідок цього, енергетичні компанії України та Європи не можуть використовувати цей інтерконектор, що має загальну потужність у понад 90 млрд м3/рік для газових потоків в обидва боки.
Юридичне дослідження, яке додаємо, демонструє, що цей давній контракт між Eustream та «Газпром Експорт» є прямим порушенням законодавства ЄС та Угоди про заснування Енергетичного Співтовариства, а також таким є відмова «Газпром Експорту» від надання «Укртрансгазу» пар шипер-кодів.
Ця ситуація доводить правильність позиції Європейської комісії, викладеної в її останній Заяві про претензії до «Газпрому» від 22 квітня 2015 року, де йдеться про те, що «Газпром» встановлює штучні перешкоди для торгівлі між окремими країнами ЄС, заважаючи проходженню газових потоків та транскордонній конкуренції.»
Така практика обмежує торгівлю між Державами-членами ЄС, порушуючи Статтю 101 Угоди про функціонування Європейського Союзу, а відмова дозволити використання невикористаної потужності є зловживанням позиції згідно зі Статтею 102 тієї ж Угоди. Це має свій вплив на торгівлю між Державами-членами ЄС, оскільки не дозволяє «Нафтогазу» постачати газ із ЄС до Румунії та Болгарії. Відмова в доступі до трубопроводів та ринків домінантної компанії – це неспростовне підтвердження такого зловживання домінантним становищем.
Повний реверс зі Словаччини дозволив би Україні припинити її залежність від «Газпрому» та, можливо, імпортувати весь свій газ із ЄС. Це зменшило б напругу та скоротило б ризик переривання газових поставок до України та ЄС.
Необмежені потоки газу в обох напрямках між Україною та Словаччиною також дозволили б європейськими енергетичним компаніям використовувати потужності природних газосховищ України, найбільші на континенті та розташовані на кордоні зі Словаччиною, Угорщиною та Польщею. Це збільшить конкурентоздатність ЄС у газовому секторі, - адже дешевий газ може закачуватись до ПГС та продаватись узимку, - що ще більше зміцнить енергетичну безпеку ЄС.
До того ж, тоді газ може транспортуватись через Україну зі Словаччини до Румунії, Польщі та Угорщини. Це зміцнило б енергетичну безпеку в Центральній та Південно-Східній Європі, що є найбільш уразливою зоною ЄС щодо перебоїв з газом.
І наостанок, що теж важливо, - енергетичні компанії ЄС дістали б користь від реверсних потоків зі Словаччини, адже змогли б вільно продавати газ Україні, Румунії, Болгарії, Сербії, Греції, Туреччині, Польщі та Угорщині. Сьогодні незаконне блокування «Газпром Експортом» словацького інтерконектора стоїть європейським компаніям на перешкоді у їхній роботі на вільному та чесному ринку.
Завдяки безпрецедентним реформам усередині країни та інтеграції України до європейського газового ринку, моя країна може щонайменше відіграти позитивну та конструктивну роль та бути частиною рішення для подальшого зміцнення енергетичної безпеки та конкурентоздатності ЄС. Водночас, це вимагає, щоб словацький інтерконектор перестав бути перепоною для створення інтегрованого, об’єднаного та гнучкого газового ринку ЄС і щоб діяльність «Газпром Експорту» на території ЄС повністю відповідала Третьому енергетичному пакетові та європейському законодавству про конкуренцію.
Уперше у своїй історії та завдяки вашим настановам, панове Президенти, Європейський Союз близький до того, щоб збудувати Енергетичний союз на користь для всіх своїх громадян. Ця ініціатива має стратегічну важливість не лише для самого ЄС, а й для України, Балкан та всього європейського континенту. Будьте певні, що Уряд України зробить усе можливе, щоб його підтримати та зробити його успішним.

З повагою,

Арсеній ЯЦЕНЮК


Лист А. Яценюка (англійською мовою)

Доповідна записка "Сприяння зростанню реверсної потужності з Заходу на Схід" (юридичне дослідження WIKBORG|REIN)

Інші новини