Опалювальний сезон: два десятки виробників тепла з понад 1000 залишаються у зоні ризику

Нафтогаз занепокоєний бездіяльністю органів влади

Станом на сьогодні 1146 теплопостачальних підприємств купують газ на пільгових умовах у НАК «Нафтогаз України». Разом з цим, Нафтогаз зараз не має можливості надати номінації на газ 22 теплопостачальним підприємствам, у тому числі, 12 великим, з дев‘яти регіонів. Головна причина – недотримання тепловиробниками вимог постанови Кабінету міністрів №867 «Про покладення спеціальних обов’язків на суб’єктів ринку природного газу» від 19 жовтня 2018 року. Нафтогаз сподівається, що місцеві органи влади та управителі цих підприємств негайно долучаться до вирішення ситуації.

Затримка зі стартом опалювального сезону у кількох містах ставить під загрозу комфорт і безпеку мешканців, особливо зважаючи на очікуване похолодання найближчими днями. Нафтогаз стурбований тим, що бездіялість деяких органів місцевої влади та управителей майна ТЕЦ вже вкотре перетворює жителів місцевих громад на заручників.

Ключові проблемні ситуації з тепловиробниками зараз є у Кривому Розі, Херсонській області, містах Сміла, Сєверодонецьк, Первомайськ та Шепетівка.

Тепловиробники, які забезпечують мешканців зазначених регіонів теплом та гарячою водою, накопичили значну заборгованість, не виконують графіки її погашення або у попередньому періоді розрахувались з Нафтогазом менш ніж за 90% використаного газу. Поки ці підприємства не виконають ці вимоги законодавства, Нафтогаз не може надавати їм номінації на газ на пільгових умовах, визначених Кабінетом Міністрів.

У більшості випадків накопичення значної заборгованості та зрив графіку її погашення є наслідком бездіяльності місцевих органів влади. У ситуації з Херсонською ТЕЦ, Криворізькою ТЦ та Сєвєродонецькою ТЕЦ відповідальність несе Фонд державного майна, в управлінні якого знаходяться ці виробники тепла. Ситуація з ними може бути врегульована лише за участі Кабінету Міністрів України.

За словами першого заступника голови правління Сергія Переломи, 98% відсотків підприємств, які звернулись до Нафтогазу за номінаціями, їх отримали. «На сьогодні понад 1100 виробників тепла по всій Україні отримали номінації від Нафтогазу. Відмовлено у номінаціях лише 22 підприємствам через невиконання умов розрахунків, передбачених законодавством. Ще до початку опалювального сезону ми неодноразово звертались до місцевих органів влади, Фонду держмайна, Кабінету Міністрів України із закликом вжити всіх необхідних заходів для недопущення відключення опалення в період холодів. Більшість проблемних виробників знайшли вихід із ситуації і виконали вимоги законодавства. Але кожного року знаходяться мерії або управителі майном, які, здається, про опалювальний сезон дізнаються лише від обурених громадян під своїми офісами», – зазначив Сергій Перелома.

Він також додав, що в тих регіонах, де працює відповідальна, підконтрольна громаді місцева влада, жодних проблем з опаленням не виникає вже багато років поспіль.

Довідково: Урядова постанова № 867 передбачає, що обов’язковими умовами постачання газу виробникам тепла зокрема є:

– підписання договору з Нафтогазом;

– виконання хоча б однієї з умов нижче:

-дотримання рівня розрахунків не нижче 90% (з урахуванням непрофінансованих пільг і субсидій та без урахування штрафних санкцій) або

-укладення з Нафтогазом та виконання договору реструктуризації або

-погодження з Нафтогазом та виконавчим органом місцевої ради графіку погашення заборгованості до 2021 року, його дотримання та сплата поточних платежів.

У всіх інших випадках Нафтогаз не має правових підстав для підтвердження номінацій та постачання газу, підписання актів передачі-приймання газу на пільгових умовах.

Проблемні населені пункти України, які не отримують номінації на газ
Область, місто Назва підприємства Причина відсутностіномінацій на газ
Дніпропетровська обл.    
-Кривий Ріг Криворізька теплоцентраль АТ Договори укладаються. Загальна заборгованість – 1 056,9 млн грн.Необхідна оплата не менше ніж 374,0 млн грн (для виконання графіка)
-П’ятихатки П'ЯТИХАТКИТЕПЛОЕНЕРГО ДП "ДНІПРОТЕПЛОЕНЕРГО" КП ДО Договори укладені. Загальна заборгованість – 4,9 млн грн.Необхідна оплата не менше ніж 1,8 млн грн (для виконання графіка)
Донецька обл.    
-Донецька Донецьктеплокомуненерго ОКП Договори укладені. Загальна заборгованість – 1 100,0 млн грн.Необхідна оплата не менше ніж 268,0 млн грн (для виконання графіка)
Запорізька обл.    
-Бердянськ Приазовкурорт ПрАТ Договори укладені. Загальна заборгованість – 3,2 млн грн.Необхідна оплата не менше ніж 805,3 тис грн (для рівня розрахунків 90%)
Київська обл.    
- Києво-Святошинський район Києво-Святошинська тепломережа КОР КП Договори укладені. Загальна заборгованість – 13,4 млн грн.Необхідна оплата не менше ніж 4,2 млн грн (для рівня розрахунків 90%)
-Фастів Фастівтепломережа КП Договори укладені. Загальна заборгованість – 13,3 млн грн.Необхідна оплата не менше ніж 3,5 млн грн (для виконання графіка)
Кіровоградська обл.    
-Кропивницький Кіровоградтепло ДП ЦНТУН ТОВ Договори укладені. Загальна заборгованість – 157,9 млн грн.Необхідна оплата не менше ніж 37,2 млн грн (для рівня розрахунків 90%)
Луганська обл.    
-Сєвєродонецьк СЄВЄРОДОНЕЦЬКА ТЕЦ ДП Договори укладені. Загальна заборгованість – 449,0 млн грн.Необхідна оплата не менше ніж 66,4 млн грн (для рівня розрахунків 90%)
-Золоте Первомайськтеплокомуненерго КП Договори укладені. Загальна заборгованість – 42,8 млн грн.Необхідна оплата не менше ніж 7,1 млн грн (для виконання графіка)
Херсонська обл.    
-Херсон Херсонська ТЕЦ Договори укладені. Загальна заборгованість – 354,5 млн грн.Необхідна оплата не менше ніж 95,1 млн грн (для рівня розрахунків 90%)
Хмельницька обл.    
-Шепетівка Шепетівка Енергоінвест ТОВ Договори укладені. Загальна заборгованість – 56,0 млн грн.Необхідна оплата не менше ніж 22,3 млн грн (для виконання графіка)
Черкаська обл.    
-Сміла Сміла Енергоінвест ТОВ Договори не укладені (ст.22 Закону «Про теплопостачання», непідтвердження прав на користування теплогенеруючимим потужностями).Загальна заборгованість – 85,5 млн грн

Департамент з корпоративних комунікацій
Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»Інші новини