Підвищення ставок рентної плати на газ, нафту та конденсат матиме руйнівний вплив на вітчизняний нафтогазовидобуток

Підвищення рентної плати за видобуток газу на 6% призведе до скорочення вітчизняного видобутку газу на 7,5% вже в 2004 році. Вже в нинішньому році скорочення видобутку може сягнути 200-300 млн. кубометрів. Про це заявив на сьогоднішній прес-конференції генеральний директор ДК “Укргазвидобування” Ілля Рибчич.

Дочірня компанія “Укргазвидобування” є головним видобувником газу та нафти у складі НАК “Нафтогаз України”. За підсумками минулого року, “Укргазвидобування” видобула 13,722 млрд. куб. м. природного газу. 2002 рік став третім поспіль роком збільшення видобутку газу незважаючи на те, що більшість родовищ, які експлуатує “Укргазвидобування”, є старими та низкодебітовими, внаслідок чого газопромислові управління компанії працюють з близьким до нульового рівнем рентабельності. Природне падіння видобутку газу по родовищах Компанії становить 1.5 млрд. кубометрів на рік.

Збільшення рентної плати, насамперед, призведе до зниження рівня капітальних вкладень, і, як наслідок, обсягів геологорозвідувальних робіт. Крім того, воно зробить економічно недоцільним використання новітніх технологій видобутку, що призведе до скорочення видобутку нафти та конденсату на 30% вже протягом найближчих 2-3 років. За рахунок скорочення обсягів видобутку скоротяться і надходження до бюджету країни – таким чином, підвищення рентної плати матиме ефект, зворотній очікуваному.

Від’ємна рентабельність видобутку газу ставить на порядок денний питання збільшення тарифів на природний газ для населення України щонайменше на 5 грн за тисячу кубометрів. Постачання газу населенню за пільговою ціною є соціальною функцією, покладеною на НАК “Нафтогаз України” державою.

Довідка: Сьогоднішнє збільшення видобутку є першим відчутним результатом збільшення капіталовкладень у пошуки нових запасів, що відбулося після створення “Укргазвидобування” у 1998 році - за цей період ДК “Укргазвидобування” збільшила щорічні капітальні вкладення з 0.8 до 1.4 млрд. грн. Відповідно зросли обсяги геологорозвідувальних робіт і в 2002 році Компанія відкрила 16.1 млн. тонн умовного палива нових запасів, видобувши лише 14.4 млн. тонн.

За підсумками 2002 року ДК “Укргазвидобування” збільшила сплату податків до бюджетів всіх рівнів на 33% – з 1 099.4 млн. грн. в 2001 році до 1 466.3 млн. грн. у 2002 році. План податкових перерахувань ДК “Укргазвидобування” на 2002 рік виконано на 134%.

Інші новини