Північний потік-2 – це троянський кінь Росії для ЄС

Під час міжнародної конференції «Північний потік-2 – Енергетичний Союз на роздоріжжі», яка проходила цього тижня в Європарламенті, голова правління НАК «Нафтогаз України» Андрій Коболєв окреслив ризики, пов\'язані з проектом будівництва газопроводу Північний потік-2, ...

Під час міжнародної конференції «Північний потік-2 – Енергетичний Союз на роздоріжжі», яка проходила цього тижня в Європарламенті, голова правління НАК «Нафтогаз України» Андрій Коболєв окреслив ризики, пов'язані з проектом будівництва газопроводу Північний потік-2, який було ініційовано Газпромом і декількома європейськими енергетичними компаніями.

«Як і троянський кінь, Північний потік-2 – це подарунок у красивій обгортці, метою якого є послаблення ЄС зсередини», - заявив Андрій Коболєв.

Проект не сприяє диверсифікації поставок газу в ЄС, оскільки газопровід не забезпечить Євросоюзу доступ до нових джерел газу. Це спровокує суттєве падіння обсягів газу, що транспортується наявними маршрутами до Центральної та Східної Європи (ЦСЄ), та призведе до швидкого занепаду цих маршрутів.

Таким чином, у разі реалізації проекту Північний потік-2, пункти входу російського газу до ЄС будуть майже повністю сконцентровані у Німеччині. Наявні газопроводи між північчю Німеччини та країнами ЦСЄ мають недостатню потужність, аби доправити необхідні обсяги газу до споживачів у ЦСЄ.

Ця зміна ландшафту газового ринку створить нові можливості для зловживань Газпромом своїм домінуючим становищем і буде загрожувати енергетичній безпеці ЄС. Більшість країн Центральної, Східної та Південної Європи значною мірою залежать від російського газу і мають обмежений доступ до альтернативних джерел поставок. Реалізація проекту Північний потік-2 додатково погіршить переговорні позиції цих країн у відносинах із Газпромом.

Після того як будуть створені умови, що призведуть до виникнення дефіциту газу у ЦСЄ, Росія зможе використовувати дефіцитне паливо для того, щоб домогтися політичних поступок з боку керівництва цих країн. Це, в свою чергу, може бути використано для штучного формування протиріч між державами-членами ЄС і ставить під загрозу безпеку ЄС.

«Протягом багатьох років Україна існувала в умовах політики «російський газ в обмін на лояльність». В результаті ми купували газ за однією з найвищих цін у Європі та були обмежені у наших політичних рішеннях. Протягом останніх двох років Україна продемонструвала, що диверсифікація постачальників та інтеграція із сусідніми ринками газу - це набагато ефективніша стратегія, як в політичному, так і у фінансовому плані. Ми здивовані, що ЄС розглядає можливість руху у протилежний бік з проектом Північний потік- 2», - прокоментував Коболєв.Управління по зв’язках з громадськістю
Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»Інші новини