Причиною фінансових труднощів Укртрансгазу є штучно занижені тарифи на транспортування та критичні недоліки кодексу газотранспортної системи

Команди НАК «Нафтогаз України» і АТ «Укртрансгаз» неодноразово попереджали про руйнівний вплив на фінансову стабільність оператора української ГТС кількох рішень регулятора ринку НКРЕКП. Серед них ...

Нафтогаз підтверджує готовність надати усі необхідні матеріали та розрахунки

Команди НАК «Нафтогаз України» і АТ «Укртрансгаз» неодноразово попереджали про руйнівний вплив на фінансову стабільність оператора української ГТС кількох рішень регулятора ринку НКРЕКП. Серед них – зменшення тарифів на транспортування газу з травня 2019 року та критичні недоліки кодексу газотранспортної системи, які роблять можливим несанкціонований відбір значних обсягів газу операторами газороподільних мереж (облгазами).

«Вже півроку ми говоримо про те, що Укртрансгаз може стати банкрутом через штучно занижені тарифи та несанкціонований відбір газу. На жаль, відповідальні органи обрали стратегію ігнорування поганих новин, і ситуація стала критичною, — зазначив голова правління Нафтогазу Андрій Коболєв. — Нафтогаз підтримував Укртрансгаз, скільки це було можливо, і ми є найбільшим кредитором УТГ. Однак більше такої можливості немає. Ми мусимо накопичувати газ у підземних сховищах, і самі маємо дефіцит обігових коштів».

«Ми вітаємо бажання встановити відповідальних за цей неприпустимий результат. Готові надати усі необхідні матеріали для аналізу та обговорення», — додав керівник Нафтогазу.

Нагадаємо, у листопаді 2018 року Укртрансгаз надав обґрунтовані заперечення до запропонованих НКРЕКП «тимчасових» тарифів на транспортування газу, які зменшували дохідну частину оператора ГТС на 20 млрд грн, або на 40%. На жаль, регулятор не врахував аргументи Укртрансгазу та ухвалив занижені тарифи.

У лютому 2019 року Укртрансгаз подав свої пропозиції щодо зміни тимчасових тарифів, однак вони досі не були розглянуті. Результатом цих рішень стало не лише обмеження інвестиційних витрат Укртрансгазу, а і нездатність компанії закупати газ для прокачки палива газотранспортною системою.

Крім того, Укртрансгаз та Нафтогаз неодноразово звертали увагу НКРЕКП на те, що оператори облгази не розраховуються за газ Укртрансгазу, відібраний ними без контракту із газотранспортної системи. Облгази, у свою чергу, наголошують на недостатності їхнього тарифу на розподіл для розрахунків з Укртрансгазом за відібраний газ.

На вимогу Закону «Про публічні закупівлі» Укртрансгаз закупає газ для власних потреб через систему ProZorro. Однак через штучно занижений тариф та значні обсяги несанкціонованого відбору оператор потрапив у скрутне фінансове становище і накопичив понад 4 млрд грн боргу перед своїми постачальниками, у т.ч., Нафтогазом. У зв'язку із цим Укртрансгаз не зміг залучити претендентів до кількох своїх закупівель газу у червні. ДСНС класифікував рівень загрози у разі припинення роботи технологічного обладнання об’єктів ГТС як надзвичайну ситуацію техногенного характеру державного рівня.

Нафтогаз та Укртрансгаз спільно з РНБО працюють над терміновими заходами щодо забезпечення стабільності роботи української ГТС. Комплексне виправлення ситуації можливо лише за умови активних дій регулятора ринку НКРЕКП.


Департамент з комунікацій
НАК «Нафтогаз України»
Інші новини