Реалізація положень статті 109-7 змін до Держбюджету ставить під загрозу виконання міжнародних договорів “Нафтогазу України”

НАК “Нафтогаз України” вважає, що введення в дію положень статті 109-7 Закону України “Про внесення змін до Закону України ”Про Державний бюджет України на 2004 рік” у частині, що стосується діяльності Компанії, створює загрозу для виконання міжнародних договорів Компанії. Зокрема, реалізація положень статті 109-7 ставить під загрозу виконання довгострокового контракту між Україною та Туркменістаном на постачання природного газу.

Стаття 109-7 Закону встановлює, що виручка НАК “Нафтогаз України” зараховується на окремий рахунок органів Державного казначейства України та спрямовується у розмірі не менше 20 відсотків на сплату відповідних загальнодержавних податків і зборів (обов’язкових платежів), що зараховуються до Державного бюджету.

Положення статті 109-7 фактично спрямовані на вилучення 20 відсотків доходу Компанії шляхом зарахування усієї виручки НАК “Нафтогаз України” на спеціальні рахунки Держказначейства. Таким чином, НАК “Нафтогаз України” втратить можливість вільно розпоряджатися власними коштами, що може призвести до зриву графіку платежів туркменській стороні.

Відповідно до умов контракту між Україною та Туркменистаном, НАК “Нафтогаз України” закуповує природний газ за подекадною попередньою оплатою. За умовами контракту, у разі невиконання Покупцем зобов’язань з оплати природного газу, Продавець вправі застосовувати санкції від зменшення обсягів постачання природного газу до його повного призупинення.

Оскільки частка туркменського природного газу в балансі України є найбільшою і в поточному році складе понад 40%, обмеження чи припинення постачання може призвести до гострого дефіциту природного газу на внутрішньому ринку України і наступного припинення його постачання більшості категорій споживачів.

Зрив платежів туркменській стороні неприпустимий ще й тому, що Україна знаходиться у стадії переговорів щодо підписання нового довгострокового контракту на постачання природного газу з Туркменістану на 2007-2032 рр., у той час як Росія ще навесні минулого року підписала з “Туркменнафтогазом” відповідну 25-річну угоду.

Довідка: У лютому 2004 року НАК “Нафтогаз України” повністю погасив заборгованість перед Туркменістаном за поставки газу 1999-2001 років у сумі понад $200 млн. Компанія повністю та вчасно оплачує поточне споживання туркменського природного газу з початку 2002 року.

Інші новини