Рішення МЕРТ щодо підпорядкування Укртрансгазу суперечить принципам Третього енергопакету та плану анбандлінгу

Раптова зміна підпорядкування ПАТ «Укртрансгаз» від НАК «Нафтогаз України» до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України (МЕРТ) жодним чином не спрямована на виконання Україною зобов’язань Третього енергетичного пакету

Раптова зміна підпорядкування ПАТ «Укртрансгаз» від НАК «Нафтогаз України» до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України (МЕРТ) жодним чином не спрямована на виконання Україною зобов’язань Третього енергетичного пакету.

Це рішення суперечить вимогам як Третього енергопакету, так і Закону України «Про ринок природного газу». Воно також ставить під загрозу виконання Плану реформи корпоративного управління Нафтогазу, під реалізацію якого був отриманий кредит ЄБРР $300 млн на закупівлю газу. Внаслідок неправомірних дій керівництва МЕРТ під загрозою тепер опинилася кредитна угода зі Світовим банком на суму $500 млн, необхідна для стабільного проходження опалювального сезону 2016-2017 років. Своїм рішенням міністерство порушило зобов’язання, взяті Україною перед західними партнерами та міжнародними фінансовими інституціями.

І Нафтогаз, і ЄБРР, який є одним з головних кредиторів Нафтогазу, отримали інформацію про рішення МЕРТ зі ЗМІ.

Нагадаємо, однією з вимог Третього енергопакету є неможливість одночасного контролю одним органом над компаніями, які провадять діяльність з транспортування газу, з одного боку, та займаються його постачанням та видобуванням, з іншого (відповідно до частини 3 ст. 23 Закону «Про ринок природного газу», яка кореспондує зі статтею 9 Директиви 2009/73/ЄС).

План реструктуризації Нафтогазу був схвалений Кабінетом Міністрів України у липні 2016 року, узгоджений з Секретаріатом Енергетичного Співтовариства, ЄБРР та іншими західними партнерами (http://www.kmu.gov.ua/control/uk/cardnpd?docid=249240258).

План з метою виконання вимог Третього енергетичного пакета передбачає, зокрема, створення нової компанії-оператора, в якій буде утворено незалежну наглядову раду, але не зміну контролю над товариством на користь МЕРТ.

Цей План не передбачає такого заходу, як прийняття рішення про зміну контролю над Укртрансгазом. Все, що передбачено по відношенню до Укртрансгазу, – це доручення МЕРТ «рекомендувати Національній акціонерній компанії «Нафтогаз України» утворити в ПАТ «Укртрансгаз» наглядову раду у кількості п’яти осіб з рядом умов».

Жоден пункт із затвердженого плану реструктуризації Нафтогазу наразі не виконаний. Це вже викликало занепокоєння та зауваження Секретаріату Енергетичного Співтовариства.

«Мінекономіки мало вже давно розробити та опублікувати так звану «політику власності», яка стала б орієнтиром для роботи наглядових рад державних підприємств. Замість цього міністерство вдається до дій, які, у кінцевому підсумку, ведуть до ручного управління держпідприємствами. Рішення МЕРТ також може суттєво ускладнити подальші переговори Нафтогазу із західними партнерами, які не розуміють логіку такого кроку», – заявив головний комерційний директор Групи Нафтогаз Юрій Вітренко.

Управління по зв‘язках з громадськістю
Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»
Інші новини