Сергій Коновець: "Нам довелося робити звітність "Нафтогазу" з 2012 року"

Інтерв\'ю Сергія Коновця, заступника голови правління компанії, інформаційному агентству РБК - Україна. Опубліковано на сайті агентства 8 червня 2015 року.

Інтерв'ю Сергія Коновця, заступника голови правління компанії, інформаційному агентству РБК - Україна. Опубліковано на сайті агентства 8 червня 2015 року.

Консолідована і аудована звітність НАК "Нафтогаз України" буде готова в липні, вважає заступник голови правління НАК (по фінансово-бюджетній політиці) Сергій Коновець.
"У минулому році нам довелося робити звітність відразу за два роки, 2012 і 2013, тому до роботи над звітністю 2014 року ми змогли приступити пізніше, ніж зазвичай. Крім того, ми хочемо зробити дійсно якісну, репрезентативну фінансову звітність "Нафтогазу" у цьому році. Щоб наша звітність була максимально наближена до реальності, необхідно провести дві незалежні оцінки, які в останній раз робили в 2009-2010 роках, їх давно пора оновити", - сказав, зокрема, в першій частині інтерв'ю РБК-Україна Сергій Коновець, що має великий досвід аудиту у великих міжнародних компаніях.

РБК-Україна: Почнемо з базових понять. Які основні етапи формування фінансової звітності? Якими документами регламентовано порядок її складання?
Сергій Коновець: Статус публічного акціонерного товариства та норми українського законодавства зобов'язують НАК "Нафтогаз України" складати та оприлюднювати свою фінансову звітність, підтверджену аудитором. У міжнародній практиці така вимога до ПАТ необхідна для того, щоб акціонери компанії, банки, інвестори та суспільство бачили результати її діяльності.
Керівництво компанії відповідає за складання самої фінзвітності, а завдання аудитора - провести незалежну перевірку цього документа, і дати свій висновок, наскільки достовірною є інформація в ньому. Законом "Про бухгалтерський облік і фінансову звітність" визначено, що ПАТ звітують у відповідності зі стандартами, затвердженими Комітетом з міжнародних стандартів фінансової звітності (стандарти IFRS, затверджені IASB).
Ще один важливий момент стосується видів звітності. Консолідована - акумулює фінрезультати дочірніх компаній "Нафтогазу" (ПАТ "Укргазвидобування", ПАТ "Укртрансгаз", ПАТ "Укртранснафта" та ін.) Крім того, компанія зобов'язана звітувати в якості окремої юрособи. Цей звіт подається в Нацкомісію з цінних паперів та фондового ринку.

РБК-Україна: Які терміни складання фінзвітності? Чому досі не опублікований консолідований звіт за 2014 рік, а звіт НАКу опублікований в кінці першого кварталу?
Сергій Коновець: Наша звітність, як окремої юрособи, була за 2014 рік підписана 31 березня і опублікована 27 квітня. Якраз цей термін не викликає сумнівів, оскільки сама річна звітність готується десь з середини лютого, паралельно при цьому працюють аудитори. Інша справа - консолідована звітність групи за рік.
Звичайний термін випуску консолідованої річної звітності для такої компанії як наша - весна, це стандартна практика на Заході. Великі компанії, які інвестують в ERP-системи, навчання співробітників, залучення консультантів, можуть скоротити час на складання і аудит звітності до 1-1,5 місяців і ми, звичайно, будемо прагнути до цього.
Але більш реалістичні терміни, в які ми постараємося вкластися в наступному році, це оприлюднення звітності, що пройшло аудиторську перевірку, до кінця квітня - середини травня.
У цьому році для випуску консолідованої фінансової звітності за рік нам знадобиться додатковий час, тому що потрібно виправити ті недоліки, які були допущені до нас. Плануємо опублікувати готовий звіт за 2014 рік до кінця липня.
У минулому році нам довелося робити звітність відразу за два роки, 2012 і 2013, тому до роботи над звітністю 2014 року ми змогли приступити пізніше нормального терміну.
Крім того, ми хочемо зробити дійсно якісну, репрезентативну фінансову звітність "Нафтогазу" у цьому році. Щоб наша звітність була максимально наближена до реальності, необхідно провести дві незалежні оцінки, які в останній раз проводилися в 2009-2010 роках, їх давно пора оновити.
Перша - оцінка резервів (запасів ресурсів) вуглеводнів компаній групи, результати яких консолідуються, включаючи сам "Нафтогаз", "Укргазвидобування" і "Чорноморнафтогаз". Ми провели конкурсні торги, це зайняло кілька місяців. Цю роботу зараз робить одна з провідних світових компаній у цій сфері, американська RyderScottCompany. Договір підписали у квітні, остаточний звіт очікуємо в липні.
Друга - оцінка основних засобів, спеціальних дозволів на користування надрами та родовищами нафти і газу, а також інвестицій у спільну діяльність. Над цим з вересня минулого року працює компанія "великої четвірки" Ernst&Young. Їх остаточний звіт також очікуємо отримати в липні.
Результати цих оцінок будуть включені в консолідовану фінансову звітність, яку аудитор перевірить.
Паралельно ведеться робота з написання інформаційної частини річного звіту про стратегію компанії, ситуації на наших ринках, соціальної та екологічної відповідальності, про корпоративне управління, винагороди менеджменту і т. д. Всі ці процеси ми повинні закінчити до кінця липня і опублікувати готовий документ.

РБК-Україна: Як відбувається сам процес підготовки звіту?
Сергій Коновець: Істотно ускладнює роботу те, що сьогодні в НАКу немає єдиної системи складання консолідованої фінансової звітності, і дочірні компанії застосовують різні облікові політики. Зараз ми опрацьовуємо єдині правила та стандарти, якими регламентується процес консолідації.
Зазвичай для того, щоб аудит консолідованої звітності проходив у відповідності з певними часовими рамками, необхідне укладення договору на проведення такої перевірки не після закінчення звітного періоду, а ще протягом року. Тобто, якщо мені потрібно перевірити за 2014 рік, то шукати аудитора потрібно не в 2015 році, а вже в 2014, і тоді ж він повинен почати роботу. Якщо це не буде зроблено, то процес проведення аудиту може сильно затягнутися.
Коли ми прийшли в компанію, то були вкрай здивовані. Мало того, що не була проведена процедура по призначенню аудитора 2014 року. Компанія не проводила аудит ні за 2013, ні за 2012 роки. Нам довелося доробляти цю роботу.
Ми відразу ж оголосили тендер на проведення аудиту всіх трьох років. Зазвичай, триває тендер мінімум 45 днів. Після цього аудитора повинна затвердити наглядова рада компанії. Відповідно, лише влітку минулого року був укладений договір з аудитором - Deloitte&Тouche. Тоді ж аудиторська компанія почала працювати з 2012-2013 роками, оскільки не можна перевірити звітність 2014 року, не перевіривши при цьому попередні періоди.
Якби нам не довелося вирішувати ці проблеми, уже зараз "Нафтогаз" міг би оприлюднити проаудовану консолідовану звітність за 2014 рік. Тому в цьому році у нас термін публікації - липень. В майбутньому ми будемо організовувати роботу так, щоб звітність була оприлюднена у квітні-травні.

РБК-Україна: Як відсутність готової фінансової звітності впливає на формування фінпланів компанії і складання бюджетних запитів?
Сергій Коновець: Згідно з законодавством, ми зобов'язані подати фінплан на наступний рік в Міненерго у другому кварталі поточного року. Відсутність консолідованої звітності, перевіреної аудиторами, практично не впливає на цей процес, оскільки фінплан робиться для "Нафтогазу", як окремої юридичної особи. Ми готуємо і аудуємо не консолідовану квартальну фінансову звітність.
Для прийняття управлінських рішень ми маємо в своєму розпорядженні оперативні щомісячні фінансові показники. Тобто, сказати, що у нас взагалі немає цифр - було б неправильно. Відповідно, компанія має в своєму розпорядженні необхідну інформацію, щоб зробити план на наступний рік і порахувати, скільки необхідно НАКу отримати держбюджетних коштів на покриття різниці в ціні на газ (з держбюджету компенсується різниця між ринковою вартістю природного газу і ціною, за якою він відпускається теплогенеруючим підприємствам, що використовують його на задоволення потреб населення, - РБК-Україна).

РБК-Україна: Що робиться для систематизації подання консолідованої звітності?
Сергій Коновець: Ми вже почали процес уніфікації звітностей, які нам подають дочірні компанії. Це істотно спрощує процес формування консолідованої звітності.
Надалі ми будемо готувати консолідовану фінансову звітність щоквартально. Досі цього ніхто не робив - складається лише щоквартальна звітність окремої юрособи. Але ми розуміємо необхідність і бажання користувачів бачити фінансові результати всіх сегментів діяльності "Нафтогазу".
Відповідно, за перший квартал 2015 року буде підготовлена консолідована звітність, правда, вона буде неаудована. Але це буде крок вперед в плані прозорості та надання інформації про компанію.

РБК-Україна: Зрозуміло, що Deloitte - компанія зі світовим ім'ям, що входить у "велику четвірку". Але експерти відзначають, що робота українських аудиторів не поступається за якістю, а коштує менше. Чому НАК не залучає вітчизняні компанії до перевірки?
Сергій Коновець: Це не просто перевірка. Основною вимогою до роботи аудитора є незалежність. У нас в тендері брали участь не тільки компанії "великої четвірки", але й такі відомі міжнародні компанії як BDO і GrantThornton. Вони були допущені до торгів, але не пройшли, оскільки пропозиції жодної з них не набрали максимальну кількість балів.
Але всі ці компанії є настільки великими гравцями на ринку, що "Нафтогаз", навіть будучи найбільшою компанією в Україні, не є для них таким вагомим клієнтом. Для будь-якої української аудиторської фірми НАК буде становити величезну частину її доходу і прибутків. Відповідно, тут завжди буде виникати питання - наскільки буде незалежним той аудитор, який боїться втратити такого великого клієнта.
Міжнародні компанії, які мають за плечима ім'я і більш ніж столітню історію, не будуть ризикувати своєю репутацією заради "Нафтогазу". Звичайно, мені можуть нагадати про величезну кількість скандалів, пов'язаних з діяльністю великих аудиторів.
Наприклад, усім відомий випадок з Arthur Andersen, яка в результаті скандалу припинила свою діяльність (американська компанія, яка входила у "велику п'ятірку". В ході скандалу з банкрутством Enron було розкрито безліч фінансових та офшорних схем, реалізованих не без участі аудитора, - РБК-Україна).
Як колишній аудитор, можу сказати, що після цього всередині аудиторської професії були зроблені дуже серйозні висновки, посилені вимоги. І зараз такі історії навряд чи можуть трапитися. Звичайно, не можна гарантувати повну незалежність аудитора, але можна створити найбільш сприятливі умови для такої незалежності.

РБК-Україна: Яка вартість роботи аудитора?
Сергій Коновець: Це не секрет. Ми публікуємо вимоги до проведення аудиту і попередню оцінку вартості послуг.
Аудит звітності НАКу, як окремої юридичної особи, коштує 2,28 млн грн, а аудит консолідованої звітності за 2012-2014 рр. - 17,88 млн грн (за три роки). Для такої великої компанії, як НАК, по якій робиться аудит за три роки - це цілком ринкові ціни.

РБК-Україна: Це кошти з держбюджету або власні доходи НАКу?
Сергій Коновець: Неможна сказати, що ми оперуємо якимись бюджетними коштами. Компанія отримує доходи і витрати. Через те, що ми продаємо газ деяким категоріям споживачів дешевше собівартості, у нас виникає різниця в ціні, яку покриває бюджет.
Нам бюджет виділяє кошти у вигляді нашої рекапіталізації. Тобто, Мінфін дає нам свої облігації в обмін на наші акції, а ми потім продаємо ці облігації держбанкам і отримуємо гроші. Суть цих операцій - покриття різниці в ціні на газ. Прямого фінансування НАКу грошима з бюджету немає.

РБК-Україна: Згідно фінзвітності за 2014 рік, компанія демонструє 85 млрд грн збитків. Які аргументи НАКу щодо необхідності продовження безперервної діяльності, а також чим обґрунтований умовно-позитивний висновок аудитора?
Сергій Коновець: Фінансова звітність - це дзеркало, яке відображає реальний стан компанії і результати її діяльності. Найголовніше, з точки зору аудиту, щоб це дзеркало було не криве. Далі вже керівництво, експерти можуть аналізувати ці дані.
Ми хотіли домогтися, щоб формат звітності був максимально інформативним для користувача. У звіті ми вперше спробували розкрити результати за різними видами діяльності (продаж газу населенню, ТКЕ, промисловості, транзит газу) і показати, які з них прибуткові, а які збиткові.
Наприклад, при продажу газу населенню та ТКЕ, ми отримуємо настільки великий збиток, що наших прибутків по інших видах діяльності не вистачає на його покриття. Відповідно, необхідні додаткові джерела.
Також ми спробували зробити так, щоб це дзеркало було максимально прямим, тобто, щоб аудитор дав або позитивний або умовно позитивний висновок, що є підтвердженням того, що ці цифри реальні.

РБК-Україна: Що означає умовно-позитивний висновок?
Сергій Коновець: Це коли аудитор говорить, що ми підтверджуємо всі ці цифри, за винятком обмеженої кількості певних моментів, згаданих у висновку. Тобто, це конкретні цифри, які з яких-небудь причин аудитор не може підтвердити. Ці причини можуть бути абсолютно об'єктивними.

РБК-Україна: Що це за цифри, і якими були рекомендації аудитора?
Сергій Коновець: В окремій звітності за 2014 рік (неконсолідованій) є три застереження щодо цифр, які аудитори не змогли підтвердити.
Перша стосується необхідності дотримання міжнародних стандартів асоційованими з "Нафтогазом" компаніями на предмет аудиту їх фінрезультатів. У нас немає контролю над цими компаніями, тому ми не можемо змусити їх до якогось точного терміну провести аудит. Ми будемо з цими компаніями домовлятися про проведення аудиту їх діяльності.
В результаті, аудитори не змогли перевірити відносно невеликі суми, порівняно з загальним балансом "Нафтогазу", - 1,5 млрд грн витрат (1,8% від загального збитку) та 194 млн грн інших змін у капіталі (0,2% від розміру власного капіталу). Мова не про те, що аудитори не довіряють цим показникам. Вони просто не можуть їх перевірити.
Друге застереження стосується класифікації одного з активів, газу в ПСГ, як оборотного або необоротного активу. Аудитори не піддають сумніву наявність цього газу або право власності на нього, і навіть його оцінку. Вони піддають сумніву рядки, в які він включений в балансі. Ми говоримо, що це оборотні активи, а вони кажуть - необоротні.
Аудитори зазначають, що цей газ дуже проблематично реалізувати протягом року, тому його слід включити в необоротні активи. Ми ніколи не реалізовували в такі строки цей газ. Але вважаємо, що можемо, якщо виникне необхідність. Досі ми не робили цього, оскільки, в разі реалізації цього газу, можуть початися проблеми з функціонуванням самої ГТС і підземних сховищ. Але дане застереження аудитора не впливає на розмір активів, ні на фінансовий результат компанії.
Третє застереження присвячене оцінці забезпечень за судовими позовами. У відповідності до міжнародних стандартів, операції враховуються не тільки на підставі первинних документів, але і на підставі суджень і оцінок керівництва, з урахуванням таких зобов'язань, як забезпечення і умовне зобов'язання.
Наприклад, керівництво компанії зобов'язане зробити експертну оцінку своїх фінансових зобов'язань, які можуть виникнути у майбутньому в результаті судових розглядів. Найчастіше така оцінка проводиться із залученням юристів. А задача аудитора перевірити, наскільки така оцінка є адекватною.
У таких випадках аудитори завжди більш консервативні, ніж керівництво компаній. Вони вважають, що забезпечення за судовими позовами має бути дещо більшим.
Керівництво НАКу, маючи досвід роботи в судах різних інстанцій, в тому числі - в Стокгольмському арбітражі, вважає, що розмір забезпечення, який вказаний у звітності - адекватний. Аудитори вважають, що на 31 грудня 2014 р. резерв повинен бути більшим на 369 млн грн, а збиток - на 140 млн грн. Це 0,2% від суми активів "Нафтогазу" і 0,2% від збитку.
Тобто, всі три зауваження - технічні та істотно не впливають на розмір збитку або активів компанії. Всі інші цифри аудитори підтверджують.

Розмовляла Марія Цатурян

Закінчення інтерв'ю читайте завтра, 9 червня

Інші новини