Скасування автоматичного розщеплення коштів на спецрахунках створює ризик зростання заборгованості за газ

Прийняття Урядом постанови №667 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2017 р. №296» у її поточному вигляді створює загрозу для забезпечення безперебійного постачання газу для населення України

Прийняття Урядом постанови №667 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2017 р. №296» у її поточному вигляді створює загрозу для забезпечення безперебійного постачання газу для населення України. Через зміну попереднього механізму розщеплення оплати за газ приватні компанії-посередники між Нафтогазом та населенням будуть самостійно розподіляти кошти, отримані від споживачів. Постанова не передбачає контролю за коректністю такого розподілення коштів з боку державних установ чи банків.

Діючий досі механізм передбачав, що кошти від населення за використаний газ надходили на спецрахунки підприємств з постачання газу (газзбутів), на яких відбувалось автоматичне щоденне розщеплення коштів між Нафтогазом, операторами ГТС і газорозподільчих мереж за встановленою формулою згідно їх частки у роздрібній ціні газу.

У структурі роздрібної ціни природного газу, за якою газзбути постачають природний газ населенню (6 957,90 грн/тис.куб.м), 83,6% складає вартість газу (імпортованого або виробленого в Україні), 1,6% – витрати Нафтогазу як оптового постачальника (зберігання газу у підземних сховищах, фінансування кредитів на закупівлю газу), 3,8% – середньозважений тариф на транспортування газу магістральними газопроводами, 8,9% – середньозважений тариф на транспортування газу розподільними газопроводами, 2,1% – торговельна надбавка роздрібних постачальників. Такі складові роздрібної ціни встановлені постановами Кабінету міністрів та НКРЕКП.

Відповідно, газзбути мають перераховувати в середньому близько 85% коштів Нафтогазу для вчасних розрахунків із постачальниками імпортованого газу та Укргазвидобуванням.

В минулому механізм автоматичного розщеплення гарантував, що відповідна частка коштів, сплачених населенням за газ, щоденно перераховувалася банком на рахунок Нафтогазу. Новий порядок, затверджений Урядом, надає газзбутам можливість на власний розсуд за допомогою звичайних платіжних доручень списувати кошти зі спецрахунків. Банк більше не буде розщеплювати кошти за затвердженими нормативами, які відомі всім учасникам.

Оскільки інформація про рух коштів на рахунках суб’єктів господарювання є банківською таємницею, ані Нафтогаз, ані Укртрансгаз більше не зможуть бути впевненими, що кошти газзбутом розподілені коректно.
Таким чином, постанова №667 створює ризики суттєвого накопичення заборгованості регіональних постачальників газу перед державною компанією. У Нафтогазу, як у постачальника зі спеціальними обов’язками, відсутні можливості для обмеження або припинення оптових поставок газу таким постачальникам. Постанова також не передбачає можливості державних органів або інших учасників перевірити коректність розщеплення коштів газзбутами.
Департамент з корпоративних комунікацій
Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»Інші новини