Спростування інформації щодо повних розрахунків підприємств Мінпаливенерго за спожитий природний газ

НАК “Нафтогаз України” розцінює як некоректну заяву Міністра палива та енергетики України щодо повних розрахунків енергогенеруючих компаній за спожитий природний газ.

Підприємства міністерства вийшли на повний рівень розрахунків лише в квітні поточного року. Проте, передумовою цього стало різке обмеження обсягів постачання їм природного газу. Так, якщо в січні 2003 року енергокомпанії отримали 888,9 млн. кубометрів газу, то в лютому ці обсяги було скорочено до 345,4 млн., а в квітні – до 170,8 млн. кубометрів.

Водночас, і досі не вирішене питання щодо погашення заборгованості першого кварталу. Таким чином, МПЕ не виконало протокольне доручення Віце-прем’єр-міністра В.А. Гайдука від 22.03.03 в частині погашення заборгованості згідно підписаних графіків. Не виконується і графік погашення заборгованості за 1998-2001 роки – енергокомпанії сплатили лише 40,66% реструктуризованого боргу.

Спробою відволікти увагу від проблем самого міністерства назвав голова правління НАК “Нафтогаз України” Юрій Бойко заяву Сергія Єрмілова про те, що кошти від погашення боргів енергогенеруючих компаній повинні спрямовуватися виключно на погашення заборгованості “Нафтогазу України” перед ВАТ “Газпром”. По-перше, Компанія є юридичною особою, що самостійно проводить свою фінансово-господарську діяльність, і, на відміну від Міністерства, не має поточної заборгованості перед Державним бюджетом України та постачальниками.

По-друге, здивування викликає непоінформованість міністра про те, що вже третій рік поспіль енергокомпанії споживають туркменський газ, а отже кошти від його оплати спрямовуються туркменській стороні. Заборгованість енергогенеруючих компаній за газ, спожитий з початку року, на 20.05.03 складала 228,8 млн. грн. Цю різницю Компанія вимушена покривати за рахунок власних коштів, фактично кредитуючи енергокомпанії, ефективність управління якими не відповідає сучасним вимогам.

По-третє, спрямування всіх коштів на виплату заборгованості перед ВАТ “Газпром” неможливе технічно, оскільки понад 70% платежів енергокомпанії здійснюються пільгами та субсидіями, які не можуть бути передані російській стороні. Проте, “Нафтогаз України” вітає ініціативу міністерства щодо якнайшвидшого погашення заборгованості перед ВАТ “Газпром” та пропонує прискорити сплату 1.6 млрд. грн. боргу енергокомпаній 1998-2002 років виключно грошовими коштами. Самі ці кошти можуть бути спрямовані для врегулювання боргу “Нафтогазу України” за неоплачений російський газ.

Оскільки єдиним дієвим фактором, що спонукає енергокомпанії до повної оплати поточного споживання газу є обмеження поставок. Компанія й надалі вдаватиметься до цих заходів на період до повного погашення поточної заборгованості енергокомпаній.

Інші новини