Стокгольмський арбітраж переніс граничні терміни винесення рішень у справах між Нафтогазом та Газпромом на кінець грудня 2017 р. та кінець лютого 2018 р.

ПАТ "Газпром" 7 листопада подало апеляцію на окреме рішення трибуналу від 31 травня 2017 року щодо контракту на поставку газу

ПАТ "Газпром" 7 листопада подало апеляцію на окреме рішення трибуналу від 31 травня 2017 року щодо контракту на поставку газу.

9 листопада Арбітражний інститут Торгової палати Стокгольма переніс граничний термін винесення рішень у справах між НАК «Нафтогаз України» та ПАТ «Газпром» щодо контрактів на поставку та транзит газу на 30 грудня 2017 р. та 28 лютого 2018 р. відповідно.

Нагадаємо, між Нафтогазом та Газпромом діє два контракти: на поставку газу та на його транзит територією України. У 2014 році у Стокгольмі були ініційовані провадження щодо кожного з цих контрактів.

Позиції сторін у провадженні щодо контракту на поставку газу

А. Положення «бери або плати»

Контракт передбачає обов’язок Нафтогазу платити за 41,6 млрд куб м. газу на рік, незалежно від того, відбирає компанія ці обсяги, чи ні. З урахуванням 2017 року вимоги Газпрому за цим положенням контракту на кінець поточного року склали б понад 56 млрд дол. США (включаючи відсотки). В окремому рішенні від 31 травня 2017 року трибунал відмовив Газпрому у задоволенні цих вимог.

«Незважаючи на публічну риторику Газпрому та деяких коментаторів, які називали окреме рішення «попереднім», сам факт подачі апеляції на це рішення з боку Газпрому має свідчити про те, що воно остаточне щодо окремих питань, і саме цим рішенням очевидно незадоволений Газпром. З урахуванням обсягів 2017 року Нафтогазу вдалося позбутися зобов’язання сплатити Газпрому 56 млрд дол. США за газ, який Нафтогазу був непотрібним і який він не отримував», – пояснює Головний комерційний директор Групи Нафтогаз Юрій Вітренко.

На 2018-2019 роки, до завершення дії контракту, Нафтогаз вимагає привести це положення у відповідність до європейського законодавства про захист конкуренції, в результаті чого контрактні обсяги газу будуть кардинально зменшені – з 52 млрд куб. м на рік до рівня, за якого вони не перевищуватимуть 50 відсотків від фактичних потреб Нафтогазу в імпортованому газі. Таким чином, Нафтогаз зможе уникнути необхідності сплачувати близько 28 млрд дол. США у 2018-2019 роках за очікувану різницю між реальними потребами Нафтогазу і вартістю обсягів газу, які передбачалися за контрактом.

Б. Ціна на газ.

У арбітражному провадженні Нафтогаз вимагає переглянути контрактну ціну. Газпром наполягає, щоб контрактна ціна не переглядалась.

За вже винесеним окремим рішенням арбітражу перегляд ціни охоплює період з визначеної дати у II кварталі 2014 року. З огляду на питому вагу у відповідних обсягах імпортованого газу, найбільш значущим для перегляду ціни є саме ІІ квартал 2014 року, коли контрактна ціна становила 485 дол. за тис. м куб.

Позиції сторін у провадженні щодо контракту на транзит газу

На відміну від арбітражного провадження щодо контракту на поставку газу, де позиція Нафтогазу є передусім оборонною, у провадженні щодо контракту на транзит Нафтогаз займає наступальну позицію.

Нафтогаз може отримати до 16,0 млрд дол. США (включаючи відсотки) за 2009-2017 роки, та очікувані додаткові доходи від транзиту на рівні 7,9 млрд дол. США за 2018-2019 роки, якщо арбітраж застосує до контракту українське енергетичне законодавство.

Для цього необхідно, щоб трибунал погодився із позицією Нафтогазу, що це законодавство є обов’язковим по відношенню до контракту, відповідає європейському енергетичному законодавству і тому має бути застосовано до цього контракту, незважаючи на те, що контрактом передбачене застосування права Швеції. Також для цього необхідно, щоб арбітраж не погодився з позицією протилежної сторони, що Україна не змогла належним чином впровадити Третій енергетичний пакет ЄС на українському ринку природного газу.

Відокремлення оператора української ГТС («анбандлінг») також залежить від застосування арбітражем українського законодавства, оскільки за транзитним контрактом безпосередньо Нафтогаз надає Газпрому послуги з транзиту, і його права і зобов’язання за цим контрактом не можуть бути передані відокремленому газотранспортному оператору.

Департамент з корпоративних комунікацій
Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»
Інші новини