Створення ринку газу для населення вимагає рішучих змін законодавства

Ефективною альтернативою діючій системі забезпечення населення газом є створення прозорого ринку газу для побутових споживачів з можливістю вибору постачальника та монетизація субсидій. До такого висновку ...

Ефективною альтернативою діючій системі забезпечення населення газом є створення прозорого ринку газу для побутових споживачів з можливістю вибору постачальника та монетизація субсидій. До такого висновку дійшли учасники обговорення «Стан лібералізації ринку природного газу України: конкуренція, ціноутворення, відкриття сегменту постачання побутовим споживачам», яке відбулося вчора в рамках 20-ої міжнародної конференції «Нафта і газ 2017».

Керуючий директор ENGIE в Україні Віллем Коппулс вважає, що Україна поки не готова для відкриття сегменту газопостачання для побутових споживачів, оскільки нинішня регульована ціна газу нижче ринкової, є недосконалості у регуляторному середовищі, а постачальники технічно не готові до роботи з населенням. На його думку, робота з побутовими споживачами вимагає наявності вимірювального обладнання у кожного споживача, достовірних баз даних клієнтів, а також обміну даними між постачальниками та операторами газорозподільних мереж. «Навіть у таких країнах як Бельгія чи Нідерланди відкриття ринку побутових споживачів п’ятнадцять років тому спричинило повний безлад», - зазначив Віллем Коппулс.

На думку представника Асоціації споживачів енергетики та комунальних послуг Андрія Геруса, необхідною передумовою розвитку ринку постачання газу для побутових споживачів є насичення ринку постачання для промислових підприємств. «Постачальники лише тоді звернуть увагу на дрібних споживачів, коли норма прибутку на ринку постачання газу для промпідприємств зменшиться внаслідок зростання конкуренції», – вважає експерт. Також, на його думку, для створення ринку постачання газу для побутових споживачів потрібно вирішити кілька важливих завдань, головне з них – визначити механізми отримання постачальниками субсидійних коштів. «У нас є регіони, де кількість отримувачів субсидій доходить до 90%, а ми прагнемо розбудовувати ринок газу в усіх регіонах, а не тільки в Києві та Київській області. Тому потрібно терміново вирішувати проблему неплатежів бюджету за субсидіями», – зазначив Андрій Герус. На його думку, постачальники будуть неохоче йти на ринок, на якому існують значні ризики неотримання коштів.

За словами директора–керуючого партнера ЕРУ Трейдинг Ярослава Мудрого, приватні постачальники за певних умов готові працювати з побутовими споживачами, виходячи з прибутковості 1,5%, якщо будуть усунуті ризики неплатежів, у тому числі, невчасного фінансування або нефінансування державою нарахованих субсидій.

Майже всі учасники дискусії дійшли висновку, що одним з першочергових заходів для побудови ринку постачання газу для населення має стати монетизація субсидій.

Як повідомлялося, за 9 місяців 2017 року група Нафтогаз перерахувала до державного бюджету 91,5 млрд грн. За той же час зобов’язання державного бюджету, оформлені спільними протокольними рішеннями, перед постачальниками газу та тепла, виробленого з газу, за нарахованими субсидіями (включно з 6,7 млрд грн, не профінансованими у 2016 році), склали 52,9 млрд грн. З цього обсягу станом на початок жовтня було профінансовано 42,8 млрд грн.

Департамент з корпоративних комунікацій
Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»
Інші новини