Цього року обсяги імпорту європейського газу до України перевищать обсяги імпортованого російського газу

Інтерв’ю Андрія Коболєва інформаційному агентству Reuters

Інтерв’ю Андрія Коболєва інформаційному агентству Reuters

23 січня 2015 року

Дмитро Жданніков

Давос, Швейцарія, 22 січня 2015 року (Reuters) - Україна планує покрити до 60 відсотків своїх цьогорічних потреб в імпортному газу за рахунок Європи, залишаючи своєму колись головному постачальнику Росії поставляти решту, розповів Reuters голова державного енергетичного підприємства у четвер.

В інтерв’ю керівник НАК «Нафтогаз України» Андрій Коболєв заявив, що за кілька років поставки газу з Росії можуть скоротитися до третини від усього українського імпорту, оскільки Україна планує імпортувати більше газу з лібералізованих європейських ринків.

Такі цифри було б неможливо уявити ще декілька років тому, коли Росія здійснювала весь імпорт газу в Україну: понад 50 мільярдів куб. м від загального споживання більш ніж 70 млрд куб. м.

Але декілька конфліктів щодо ціни, повалення режиму проросійського президента у Києві, анексія Криму і підтримка Москвою проросійських повстанців зруйнували двосторонні відносини.

Ослабленій українській економіці довелося скоротити споживання енергоносіїв, а деякі підприємства переключилися на вугілля, щойно Росія почала продавати свій газ Україні за цінами, набагато вищими за європейські.

Як наслідок, Україна імпортувала лише 21 млрд куб. м минулого року, з яких 5 млрд куб. м надійшло з Європи.

Цього року імпорт скоротиться до близько 20 млрд куб. м, з яких лише 40 відсотків надійде з Росії, а 60– від європейських постачальників, таких як RWE, GDF та Statoil.

Імпорт газу з Європи розлютив російський «Газпром», який повідомляв, що його європейські покупці перепродають російський газ Україні всупереч існуючим контрактам. Але Україна переконує, що європейські газові ринки є вільними.

«Європейський ринок дуже змінився. Спроби монополізувати ринки більше не спрацьовують», – зазначив Коболєв.

Він підкреслив, що пропускна здатність трубопроводів, якими газ може постачатися з Європи, останніми місяцями збільшилася настільки, що теоретично Європа може задовольнити 90 відсотків потреб України в імпорті.

Протягом наступних кількох років Україна сподівається ухвалити закони, які б обмежили імпорт від єдиного постачальника до рівня 33 відсотків від загального обсягу, відповідно до існуючих обмежень у деяких країнах ЄС.

З 1 квітня Україні знадобиться нова угода з Газпромом щодо ціни на газ, коли спливе термін дії пропозиції знижки від Росії, і, як заявив Коболєв, він хотів би, щоб ця угода базувалася на поєднанні договірних цін та традиційних принципах ціноутворення, прив’язаного до ціни на нафту.

«Ми хочемо розумного комерційного компромісу», - зазначив він. «Хочемо повністю прозорої угоди».

Європейський Союз допоміг укласти останню угоду про постачання газу після того, як Росія припинила поставки в Україну через спір щодо ціни, спричинений політичними заворушеннями у Києві.
Коболєв відмітив, що хотів би, щоб нові переговори за участю ЄС почалися цього місяця.

Він зазначив, що НАК «Нафтогаз України» досі постачав газ до тих районів Східної України, які перебувають під контролем повстанців, попри накопичені невиплати у розмірі близько 350 млн дол. США за поставки приблизно 1 млрд. куб. м з жовтня.

Інші новини