У 2014 році приватні видобувники газу наростили виробництво на 18%, виробництво державними компаніями скоротилося через анексію Криму та ціну реалізації

В 2014 р. в Україні було вироблено 20,5 млрд куб. м газу (в 2013 – 21,5 млрд куб. м).

В 2014 р. в Україні було вироблено 20,5 млрд куб. м газу (в 2013 – 21,5 млрд куб. м). При цьому приватні виробники збільшили видобуток газу на 18% до 3,3 млрд куб. м газу. Обсяг виробництва державною компанією «Укргазвидобування» залишився на рівні 2013 р. (15,1 млрд куб. м). ПАТ «Укрнафта» в 2014 р. скоротила обсяг видобування на 10% до 1,7 млрд куб. м газу. Через анексію Криму в березні 2014 р. Україна отримала минулого року лише 0,3 млрд куб. м газу від ДАТ «Чорноморнафтогаз», порівняно з 1,7 млрд. куб. м. газу, видобутого підприємством в 2013 р.Основною причиною різниці між показниками приватних видобувників та державних компаній, що працюють на контрольованій Україною території, є встановлені ціни реалізації видобутого газу.

Приватні виробники газу в Україні продають свій газ за ціною 5900 грн (близько 350 дол.) за тис. куб. м до сплати ренти, що приблизно відповідає ціні імпортованого газу станом на 4 квартал 2014 р.

Державна компанія «Укргазвидобування» отримує 349 грн (близько 20 дол.) за тис. куб. м газу до сплати ренти. За підрахунком Нафтогазу, повна економічна собівартість для Укргазвидобування, що дозволить залучити інвестиції для розробки нових родовищ та збільшення видобутку газу, складає близько 220 дол. за тис. куб. м без врахування рентних платежів. Весь газ, видобутий Укргазвидобуванням, направляється на покриття потреб українських домогосподарств. Цей газ покриває близько 70% потреб населення в газі та теплі. Решту газу для потреб населення та пільгових категорій споживачів Нафтогаз імпортує за ринковою ціною.

Для ПАТ «Укрнафта» граничну ціну реалізації видобутого природного газу встановлено на рівні 530 грн (близько 30 дол.) за тис. куб. м до сплати ренти. Компанія «Укрнафта» неодноразово оскаржувала в суді закупівлю цього газу Нафтогазом протягом 2006-2011 рр. за ціною, встановленою регулятором, стверджуючи, що дана ціна не покривала собівартості виробництва газу. Нафтогаз не отримує газ, видобутий Укрнафтою, для покриття потреб українських домогосподарств з 2012 р. Нафтогаз володіє 51% акцій Укрнафти, але не здійснює операційний контроль над підприємством.

Граничні ціни на природний газ для виробників та споживачів в Україні встановлює Національна комісія, що здійснює регулювання державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП).


Управління по зв’язках з громадськістю
Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»


Інші новини