У січні-серпні 2007 року ДК “Укртрансгаз” протранспортувала до країн Європи 69,0 млрд. куб. м природного газу

За оперативними даними за січень-серпень 2007 року ДК “Укртрансгаз” протранспортувала до країн Європи 69,0 млрд. куб. м. природного газу.

У порівнянні з аналогічним періодом минулого року обсяг транзиту газу через територію України до країн Європи зменшився на 8 млрд. куб. м. (11,6%). Це сталося переважно внаслідок аномально теплої погоди у 2007 році у країнах Європи, що призвело до зменшення споживання газу.

Зменшення транзиту територією України сталося також і через суб’єктивні фактори. Через непослідовну та нестабільну газову політику Уряду Єханурова, зокрема у стосунках з ВАТ «Газпром», Росія у 2005 році розпочала будівництво, а 4 квітня 2007 р. ввела в експлуатацію газопровід «Сохрановка – Октябрьская». Непослідовна енергетична політика підірвала довіру до України, оскільки Київ було віднесено до нестабільних партнерів, з якими невигідно вибудовувати довгострокові відносини. Саме у 2005 році і росіяни, і європейці почали шукати альтернативні шляхи транспортування газу.

Нова ділянка «Сохрановка – Октябрьская» з'єднала північну і південну частини Ростовської області в обхід території України. В результаті за 8 місяців 2007 р. транзит по українській ділянці магістрального газопроводу «Північний Кавказ – Центр» скоротився з 7,6 до 0,3 млрд. куб. м газу. Щорічні втрати України на першому етапі складуть близько $36 млн. Фактично, після виведення газопроводу «Сохрановка – Октябрьская» на проектну потужність українська ділянка газопроводу (250 км газопроводу та 3 компресорні станції) не використовується.

Надмірна політизація газового питання і невміння проводити гнучку тарифну політику не вперше призводить до втрат України. Ще в 2001 році відмова від переговорів з російською «Транснефтью» привела до будівництва обхідної ділянки нафтопроводу Суходольна-Родіоновська у напрямку Новоросійська. Держава тоді втратила більше $60 млн. щорічних транзитних платежів і близько 26 млн. т транзиту нафти.

Прес-служба

ДК “Укртрансгаз”

Інші новини