Україна може стати незалежною від імпорту російського газу через два роки

Інтерв\'ю Андрія Коболєва газеті «Die Welt», 7 лютого 2015 року

Інтерв'ю Андрія Коболєва газеті «Die Welt», 7 лютого 2015 року

В інтерв'ю газеті «Die Welt» керівник Нафтогазу розповів про відносини між компаніями «Нафтогаз України» та «Газпромом», поставки природного газу з країн Європи, необхідність підвищення цін для населення та реформування найбільшої української енергетичної компанії.

Журналіст Юлія Смірнова, газета «Die Welt»

Андрій Коболєв - однин з молодих реформаторів країни, вже майже рік керує державною газовою корпорацією НАК «Нафтогаз України». Він почав працювати у компанії після революції на Майдані, коли на ній було тавро корупції – як і на більшості підприємств української економіки. Крім того, він зіткнувся зі складними переговорами з «Газпромом», оскільки росіяни традиційно використовують ціни на газ у якості політичного важеля. Незабаром, пану Коболєву знов доведеться вести перемовини з «Газпромом».

Die Welt: Пане Коболєв, минулого тижня «Газпром» заявив, що з 1 квітня для України не буде більше знижки у 100 доларів. Ви очікували на це?
А.Коболєв: Поведінка «Газпрому» дивує. Вони втрачають український ринок. Але якщо вони не хочуть продавати нам газ, ми не можемо їх змусити. Для нас - це питання не емоцій і не політики. Сама лише бізнес-логіка. «Газпром» має бути готовим домовлятись.

Die Welt: Досі «Газпром» відмовлявся вести переговори про ціну. Що ви плануєте робити?
А.Коболєв: Ми збираємося купувати газ в Європі, як це робимо зараз. Якщо наші російські партнери не змінять свою думку, Україна не матиме іншого вибору.

Die Welt: Скільки газу ви зараз купуєте в Росії і скільки в Європі?
А.Коболєв: У вересні ми почали закуповувати газ у Словаччині. У грудні 2013 року Україна купила 95% всього газу в Росії, а тільки 5% в Європі. Рік потому, 67% газу було куплено в Європі і тільки 33% в Росії. На даний момент, ми отримуємо більше 60 мільйонів кубометрів газу зі Словаччини, Угорщини та Польщі. Це покриває велику частину наших потреб.

Die Welt: За якою ціною ви купуєте газ з ЄС? Чи можна оприлюднити конкретні цифри?
А.Коболєв: Ціна є більш привабливою за газпромівську, навіть попри їхню знижку. Зважаючи на те, що ціна – це комерційна таємниця, я не можу нічого сказати. Але різниця є суттєвою.

Die Welt: «Газпром» планує стягнути з України борг в розмірі 2,4 мільярда доларів.
А.Коболєв: Ми вважаємо, що «Газпром» винен нам 6,2 мільярда доларів. Міжнародний арбітражний суду у Стокгольмі вирішить, хто кому винен. Це тільки питання часу.

Die Welt: А якщо «Газпром» повністю зупинить свої поставки?
А.Коболєв: Метою Президента України Петра Порошенка - зробити Україну повністю незалежною від імпорту газу.

Die Welt: Як це має відбутися?
А.Коболєв: Ми плануємо економити. Річ у тім, що українські домогосподарства використовують втричі більше газу, ніж середньоєвропейські. Кожного року ми поставляємо домогосподарствам близько 21 мільярда кубометрів газу. Якщо зменшити споживання вдвічі, ми зможемо зекономити 10 мільярдів кубометрів на рік. В нас є величезний потенціал.
Якщо ми поєднаємо економію зі збільшенням обсягів виробництва, Україна зможе бути незалежною від імпорту російського газу протягом двох років і повністю незалежною впродовж трьох-п'яти років.

Die Welt: Як ви плануєте досягти цього?
А.Коболєв: Як і з багатьма реформами, перший крок буде дуже непопулярним. Коли ціна підвищиться, люди змінять своє ставлення до використання газу, будуть використовувати газ більш ефективно й економно. Також, ми хочемо змінити старі радіатори на нові, більш ефективні.

Die Welt: Скільки це буде коштувати?
А.Коболєв: Є різні розрахунки. Ми вважаємо, що уряд повинен надати громадянам дешеві кредити, щоб вони самі могли купити нові радіатори.

Die Welt: Ці плани, ймовірно, не викличуть ентузіазму.
А.Коболєв: Реакція, звичайно, буде негативною. Ніхто не любить зростання цін. Але протягом багатьох років ціни на газ в Україні були занадто низькими – навіть нижчими ніж в Росії, та набагато нижчими за ринковий рівень. Уникнути підвищення ціни неможливо.

Die Welt: Як Ви плануєте пояснити це людям?
А.Коболєв: Україна схожа на людину, яка має зубний біль, але сильно боїться йти до лікаря. Коли біль стає сильнішим і зубний нерв треба видалити, вона, як і раніше, не звертається до лікаря, тому що занадто боїться. Тепер вона має виразку. Людина стоїть перед дзеркалом і запитує себе: «Чи хочу я звернутися до лікаря?» Чесною відповіддю є: «Ні». Але що може допомогти, так це анестезія. Це засіб для тих, хто дійсно його потребує. Але після цієї операції країна буде багатшою, а економіка – здоровішою. Я сподіваюся, що ми зможемо пояснити це людям, і що вони підтримають нас.

Die Welt: Чи підтримує Ваше рішення Прем'єр-Міністр Арсеній Яценюк і Президент Петро Порошенко?
А.Коболєв: Зараз наші перемовини тривають. Всі розуміють, що підвищення цін є необхідним, і це те, що ми будемо робити. Точний план наразі обговорюється спільно з Міжнародним валютним фондом (МВФ)і українськими політичними лідерами.

Die Welt: Як Ви хочете реформувати Нафтогаз?
А.Коболєв: Першим кроком є встановлення ринкових цін. Таким чином ми зможемо скоротити дефіцит і уникнути корупції. Після цього ми хочемо приватизувати видобувні підприємства, щоб вони стали більш прибутковими. Транспортні підприємства будуть відокремлені. Це вимоги Третього енергетичного пакету. Нафтогаз стане холдинговою компанією і продовжить торгувати газом вроздріб.

Die Welt: Після приєднання Криму ви втратили найціннішу частину компанії – ДАТ «Чорноморнафтогаз». Чи будете ви позиватися до Росії?
А.Коболєв: ДАТ «Чорноморнафтогаз» знаходиться на окупованій території, але ми плануємо боротись за нього. Нас незаконно позбавили двох мільярдів кубометрів газу в сховищах, а також газового родовища, де видобувається близько двох мільярдів кубометрів газу на рік. У нас є план дій, але я не можу розкривати будь-які деталі.

Die Welt: Чи збираєтеся ви продовжувати поставки газу до окупованих територій на сході України?
А.Коболєв: Ми і надалі будемо постачати газ. В цих областях можуть знаходитись терористи і росіяни, але, насамперед, там живуть українці, яким потрібен газ для своїх домівок. Ми не можемо залишити їх без опалення в зимовий період.

Die Welt: Ви є головою правління Нафтогазу з березня 2014 року. В якому стані була Компанія, коли Ви почали нею керувати?
А.Коболєв: НАК «Нафтогаз» була фінансовою калікою. Було дуже багато корупції. Ми змогли видалити її на рівні керівництва. Ми позбавились посередників і наразі працюємо безпосередньо з великими компаніями ЄС, Росії і з кінцевими споживачами. Більше немає абсурдних запитів на пропозиції, що передбачають великі кошти. Мої попередники, наприклад, витратили 600 мільйонів доларів на геологічні дослідження, що не мали жодних результатів. Більше такого не буде. Ми намагаємось зробити Компанію прибутковою.

Die Welt: У березні ваш попередник Євген Бакулін був заарештований за підозрою в корупції. Тепер він у Парламенті. Чи буде продовжено розслідування?
А.Коболєв: Наскільки я знаю, так.

Die Welt: Скільки персоналу управлінського рівня Вам необхідно було замінити?
А.Коболєв: Всіх членів правління і майже половину топ-менеджменту було змінено. Половина з них –люди, які ніколи не працювали в українському нафтовому чи газовому бізнесі раніше.

Die Welt: У минулому Ви працювали у Нафтогазі протягом декількох років. Чи знали Ви про корупцію у той час?
А.Коболєв: До того, як почати роботу у «Нафтогазі», я працював в аудиторській компанії PwC, яка побудована за західними стандартами. Коли я пішов з НАК «Нафтогаз» у 2010 році, у мене не було жодних сумнівів, що керівництво і уряд керували компаніями не за західними принципами.


Інші новини