Україна очікує зниження цін від Газпрому

Український державний концерн «Нафтогаз» має намір укласти новий договір про постачання газу з Росією, вимагаючи при цьому знижки на блакитне паливо.

WirtschaftsWoche, 6 лютого 2015 року

Український державний концерн «Нафтогаз» має намір укласти новий договір про постачання газу з Росією, вимагаючи при цьому знижки на блакитне паливо

Попри бої на сході України, НАК «Нафтогаз України» має намір укласти новий договір з Газпромом, але за умови надання знижки на поставлене паливо.

«В даний час ми купуємо російський газ по 329 доларів за тисячу кубометрів, тоді як європейський газ ми купуємо менш ніж за 300 доларів. Ось чому ми знижуємо закупівлю російського газу до мінімуму», - розповів глава Нафтогазу Андрій Коболєв в інтерв‘ю агентству Reuters на Мюнхенській міжнародній конференції з питань безпеки у п’ятницю.

НАК «Нафтогаз України» має домовитись про новий контракт на поставки газу з 1 квітня.

Голова правління Нафтогазу Коболєв висловив думку, що позиція України на переговорах з Росією по газу покращилася, оскільки Київ у даний час може одержувати паливо через Словаччину, Польщу та Угорщину, а також закуповувати газ на Заході, де світова ціна на паливо значно знизилася.

«Було б справедливо прив’язати ціну на газ, що постачається з Росії, до європейської ціни і відняти від неї вартість його транспортування», — заявив Коболєв, зазначивши, що в даний час спотова ціна на газ в Європі становить близько 250 доларів за тисячу кубометрів.

Коболєв закликав Євросоюз повністю інтегрувати Україну в європейський газовий ринок. «Ми повинні усунути останній бар’єр, що перешкоджає повномасштабному постачанню газу зі Словаччини», — підкреслив він. Коболєв також закликав іноземних кредиторів інвестувати в заплановану приватизацію однієї з дочок Нафтогазу, яка займається видобутком газу в Україні.

Андрій Коболєв назвав блефом слова Росії про намір відмовитися від транзиту газу через територію України з 2019 року. Він підкреслив, що поставляти газ в Європу в обхід України було б невигідно.

Європейське посередництво

Українська сторона запропонувала ЄС виступити посередником у переговорах. «Ми готові це зробити. Я вважаю, що було б дуже бажано укласти тристоронню угоду про постачання газу в Україну в цьому році»,- зазначив віце-президент Європейської комісії Марош Шефчович в ході конференції з питань енергетики в Ризі 6 лютого.

Однак, Росія все ще ставиться до цього неохоче. Нещодавно Шефчович закликав Росію надати Україні знижки на газ на літній період. Росія відповіла, що не готова надати Києву ті ж пільги, що й на зиму. Так, міністр енергетики РФ Олександр Новак в інтерв'ю телеканалу «Росія-24» заявив, що питання про пільги для України може бути порушено після того, як Київ погасить спірні борги за раніше поставлений російський газ.

Нагадаємо, через політичне напруження між Росією та Україною у 2014 році існувало занепокоєння, що «Газпром» зможе повністю відмовитися від газопостачання своїй сусідній країні. Оскільки «Газпром» та НАК «Нафтогаз України» позивалися один до одного до суду через несплачені рахунки та високі ціни. Так, газопостачання цієї зими стало можливим лише за значного сприяння Європейської комісії.

Відзначимо, за словами Коболєва, вже наприкінці місяця буде прийняте рішення щодо зростання внутрішніх цін на газ для споживачів в Україні щонайменше вдвічі. Підвищення цін на газ є основною вимогою Міжнародного валютного фонду (МВФ), який наразі веде перемовини з Україною про ще один багатомільярдний пакет фінансування. Підвищення має відбутися не раніше березня чи квітня, у зв’язку з тим, що це питання стосується захисту найбідніших верств населення.


Інші новини