Україна впроваджує сучасні європейські практики на пунктах з’єднання ГТС, не заблокованих Газпромом

Укртрансгаз та Нафтогаз реалізували можливість застосування оперативного балансового рахунку та віртуального реверсу

Укртрансгаз та Нафтогаз реалізували можливість застосування оперативного балансового рахунку та віртуального реверсу

За ініціативи та сприяння НАК «Нафтогаз України» ПАТ «Укртрансгаз» вперше реалізував в Україні дві практики, стандартні для європейського ринку транспортування газу, а саме, застосування оперативного балансового рахунку (ОБР, operational balancing account, OBA) з операторами суміжних ГТС та впровадження можливості віртуального реверсу (бекхолу, backhaul). Ці практики діятимуть на пунктах з’єднання української ГТС із ГТС сусідніх країн ЄС, не заблокованих наразі ПАТ «Газпром»: Будінце (Словаччина), Германовичі (Польща) та Берегдароц (Угорщина).

Укртрансгаз розпочав застосування ОБР з суміжними операторами ГТС з 1 квітня 2016 року. ОБР відображає різницю між обсягами газу, замовленими постачальником, та технологічно переміщеними по міждержавним магістральним газопроводам, що з’єднують ГТС суміжних держав. Ця новація впроваджує цивілізовані способи врегулювання технологічних дисбалансів і таким чином знижує фінансові ризики постачальників газу.

Крім того, реалізовано можливість використання віртуального реверсу, при якому, за наявністю зустрічних номінацій на транспортування газу, проводиться взаємозалік обсягів газу. При цьому фізично переміщуються лише обсяги газу, не перекриті в результаті такого взаємозаліку. Впровадження віртуального реверсу значно підвищує ефективність використання потужностей на міжнародних пунктах з’єднання.

В першу чергу переваги від цих інновацій призведуть до покращення умов щодо диверсифікації постачання газу в Україну, оскільки для імпортерів знизяться ризики ведення бізнесу в Україні. З початку року вже більше 20 компаній імпортували в Україну газ через пункти з’єднання з ГТС Євросоюзу. Впровадження стандартних європейських практик роботи ГТС має сприяти збільшенню кількості імпортерів, що буде стимулювати створення конкурентного та ліквідного ринку газу в Україні.

Наявність двосторонніх потужностей дозволить оператору української ГТС запропонувати ринку додаткові транзитні послуги територією України. Наприклад, стане можливим транспортування газу з Польщі до Угорщини. Актуальність такої послуги може збільшитися після виходу СПГ-терміналу у Польщі на повну потужність.

На жаль, через позицію Газпрому на даний час Україна не має можливості запровадити ОБР та віртуальний реверс на усіх точках входу/виходу з ГТС, що знаходяться на кордоні.

Нафтогаз та Укртрансгаз сподіваються, що НКРЕКП вже у найближчі тижні затвердить тарифи для нових фізичних та віртуальних потужностей.

Компанії також висловлюють щиру подяку народним депутатам України за підтримку закону «Про внесення змін до Митного кодексу України щодо створення передумов для нової моделі ринку природного газу», що дозволило Укртрансгазу впровадити зазначені зміни та ще на один крок наблизити український газовий ринок до європейського.Управління по зв’язках з громадськістю
Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»
Інші новини