Укргазвидобування і Нафтогаз звернулися до Кабінету Міністрів щодо компенсації витрат, пов‘язаних із виконанням спеціальних обов‘язків

«Поточна схема покладення спецобов\'язків шкодить і державі, і споживачам, і розвитку ринку, — каже голова правління Нафтогазу Андрій Коболєв. — Існування цієї схеми протягом останніх двох років коштувало значну суму грошей, яку ми оцінюємо у понад 110 млрд грн»

ПАТ «Укргазвидобування» та НАК «Нафтогаз України» звернулися до Уряду щодо отримання компенсації витрат, пов'язаних із виконанням спеціальних обов'язків, які були покладені на компанії Кабінетом Міністрів України, на виконання положень Закону України «Про ринок природного газу» та рішень українських судів.

«Поточна схема покладення спецобов'язків шкодить і державі, і споживачам, і розвитку ринку, — каже голова правління Нафтогазу Андрій Коболєв. — Існування цієї схеми протягом останніх двох років коштувало значну суму грошей, яку ми оцінюємо у понад 110 млрд грн. За ці кошти держава могла б провести масштабну модернізацію житлово-комунального господарства, зробити умови життя громадян комфортнішими, рахунки меншими, а послуги якіснішими».

З 1 жовтня 2015 року, коли Уряд поклав на Нафтогаз спеціальні обов'язки в рамках Закону, і до кінця 2017 року компанія поставила контрагентам, на яких розповсюджується дія спеціальних обов'язків, 40,7 млрд куб. м газу. Закон визначає, що компанія, яка виконує спеціальні обов'язки, має право на отримання компенсації своїх економічно обґрунтованих витрат, зменшених на доходи, отримані у процесі виконання спеціальних обов'язків, та з урахуванням допустимого рівня прибутку.

Найбільше виконання спеціальних обов’язків вплинуло на ПАТ «Укргазвидобування», дочірнє підприємство Нафтогазу. «За нашими розрахунками загальний розмір компенсації за виконання спеціальних обов’язків для Укргазвидобування за період з 01 жовтня 2015 року по 31 грудня 2017 року складає до 74,8 млрд грн», — зазначає голова Укргазвидобування Олег Прохоренко у своєму листі до Кабінету Міністрів.

За розрахунками Нафтогазу, через невідповідність встановленої Урядом ціни економічно обґрунтованим витратам компанії та з урахуванням прибутку на рівні 5% (мінімальний рівень прибутку, встановлений щодо схожих суспільно значущих товарів), компанія недоотримала за цей період 12,1 млрд грн.

Крім того, постачаючи значні обсяги газу визначеним Урядом компаніям всупереч внутрішнім процедурам відбору контрагентів, Нафтогаз недоотримав майже 20% коштів за поставлений їм газ.
Сумнівна (прострочена протягом тривалого часу або без джерел покриття) заборгованість цих контрагентів перед Нафтогазом, щодо якої має бути створений резерв сумнівних боргів, на даний час становить 24,1 млрд грн. При цьому Нафтогаз сплатив до державного бюджету всі податки, пов'язані з реалізацією цього газу, вчасно та в повному обсязі. Для порівняння, рівень розрахунків за газ, поставлений протягом цього періоду контрагентам, на яких не розповсюджується дія спеціальних обов'язків, склав майже 100%.

Відомо, що не весь газ, який визначені Урядом контрагенти отримують у Нафтогазу на пільгових умовах, іде на забезпечення потреб населення. Зокрема, після зміни керівництва ВАТ «Кіровоградгаз» вдалося виявити та передати правоохоронцям інформацію про випадки нарахування певних обсягів газу неіснуючим абонентам у Кропивницькому. Минулого тижня правоохоронні органи повідомили про розкриття схеми шахрайства на Львівщині на суму 1,4 млрд грн, коли підприємства, наближені до високопосадовців, виробляли з пільгового газу електроенергію та продавали її за комерційною ціною.

«Поточна система приводить до багатомільярдних втрат держави. Вона має бути терміново скасована і замінена прозорими ринковими умовами. В Україні є достатні обсяги газу і достатньо постачальників газу. Ми неодноразово пропонували Уряду впровадити механізм ринкового ціноутворення та вільну конкуренцію за кожного споживача, а доходи від цього ринку направляти на збільшення видобутку та енергомодернізацію. Без завершення реформи ринку газу амбітні плани щодо збільшення видобутку, відмови від імпорту газу, зниження цін на газ для населення, реалізації масштабних заходів з енергоефективності — все це буде приречене залишитися на папері», — впевнений Андрій Коболєв.

Право Укргазвидобування та Нафтогазу вимагати від Уряду визначення джерел фінансування та порядку компенсації за виконання спецобов’язків підтверджено у судовому порядку. Так, постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 03.10.17 залишено без задоволення апеляційну скаргу Кабінету Міністрів України на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 19.07.17 у справі №826/6066/17 за адміністративним позовом Нафтогазу до Кабінету Міністрів України. Також суд встановив факт та визнав протиправною бездіяльність Кабінету Міністрів України щодо невизначення джерел фінансування та порядку визначення компенсації, що надається суб’єктам ринку природного газу, на яких покладаються спеціальні обов’язки, а також зобов’язав Уряд виконати вимоги п.7 ч.4 ст.11 Закону України «Про ринок природного газу».

Укргазвидобування та Нафтогаз висловили готовність взяти участь у розробці відповідного акту Кабінетом Міністрів та надати усю необхідну інформацію.

Довідково

Відповідно до ч.1 ст.11 Закону з метою забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу на суб'єктів ринку природного газу у виключних випадках та на визначений строк можуть покладатися спеціальні обов'язки в обсязі та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України після консультацій із Секретаріатом Енергетичного Співтовариства. Такі обов'язки мають бути чітко визначеними, прозорими, недискримінаційними та заздалегідь не передбачати неможливість їх виконання.

Крім того, ч.7 ст.11 Закону передбачено, що суб'єкт ринку природного газу, на якого покладаються спеціальні обов'язки, має право на отримання компенсації економічно обґрунтованих витрат, здійснених таким суб'єктом, зменшених на доходи, отримані у процесі виконання покладених на нього спеціальних обов'язків, та з урахуванням допустимого рівня прибутку відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч.4 ст.11, разом із покладанням таких спеціальних обов'язків Уряд мав встановити також джерела фінансування та порядок визначення компенсації суб'єктам, на яких такі обов'язки покладаються. Однак цю вимогу Закону досі не виконано, хоча спеціальні обов'язки діють з 1 жовтня 2015 року. Зобов'язання Уряду виконати цю вимогу Закону підтверджено також у судовому порядку.

Для Укргазвидобування розрахунок компенсації має бути визначений з урахуванням ч. 2 ст.12 Закону, яка передбачає, що постачання природного газу здійснюється за цінами, що вільно встановлюються між постачальником та споживачем, крім випадків, передбачених цим Законом. Відповідно до зазначених постанов Уряду на Укргазвидобування було покладено спеціальні обов’язки по реалізації природного газу для Нафтогазу за визначеною ціною, яка не відповідала ринковій ціні. В цьому випадку товариство вважає, що допустимий рівень прибутку для Укргазвидобування має визначатися виходячи з ринкової ціни природного газу, тобто компенсації має підлягати різниця між ринковою ціною природного газу та ціною, яка була встановлена для Укргазвидобування відповідними постановами Уряду.


Департамент з корпоративних комунікацій
Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»Інші новини