Відкритий лист голови правління НАК «Нафтогаз України» Андрія Коболєва

Користуючись цією можливістю, я хотів би відповісти на питання, які мені найчастіше задають наші європейські партнери про переговори між НАК «Нафтогаз України» і ВАТ «Газпром».

Користуючись цією можливістю, я хотів би відповісти на питання, які мені найчастіше ставлять наші європейські партнери про переговори між НАК «Нафтогаз України» і ВАТ «Газпром».

По-перше, чому Нафтогаз не платить за газ, поставлений Газпромом в Україну. По-друге, чому пропозиція російської сторони знизити ціну на газ до рівня 385 дол. / тис. куб. м. шляхом скасування урядом експортного мита для Газпрому є неприйнятною для України. І нарешті, на який компроміс готова піти українська сторона, щоб уникнути ескалації газової кризи.

Що стосується оплати за природний газ - ми готові платити за фактично поставлений газ і неодноразово говорили про це Газпрому. Більше того, Нафтогаз сплатив всі рахунки за газ, поставлений за ціною, яку ми вважаємо ринковою і яку не заперечуємо. Нафтогаз готовий оплатити за спожитий газ як тільки сторонам вдасться домовитися про ціну. Нафтогаз не платитиме ціну 485 дол. / тис. куб. м. - чого вимагає Газпром - тому що в нашому контракті чітко вказано, що ціна повинна бути 268.5 дол. / тис. куб. м. Ця ціна не має переглядатися нашим російським контрагентом в односторонньому порядку.

Що стосується пропозиції Газпрому змінити ціну на газ указом російського уряду, ми впевнені, що ціна на газ повинна встановлюватися в контракті між покупцем і продавцем. Будь-яка пропозиція, що дозволяє одній зі сторін змінити ціну в односторонньому порядку, є неприйнятно для Нафтогазу, так само, як була б неприйнятною для будь-якої компанії.

Відзначу також, що ми не просимо знижку на завищену ціну, яку нам пропонує Газпром. Ми просимо справедливої ринкової ціни. Рівні цін, за якими зараз Україна може купувати газ на своєму західному кордоні, значно нижче, ніж пропозиція Газпрому, навіть з урахуванням так званої знижки. Нещодавно один з великих європейських газових постачальників запропонував нам поставки за ціною близько 300 доларів.

Яким же чином ми пропонуємо вийти з цього глухого кута?

Під час попередніх раундів тристоронніх переговорів за участю ЄС, ми сказали, що готові піти на компромісне пакетне рішення, запропоноване Європейською комісією. Це рішення включало в себе наступні пункти:

a) Сторони встановлюють тимчасову ціну на рівні 326 дол. / тис. куб. м., і ця ціна буде застосовуватися з квітня 2014 року по липень 2015 року. За вибором цієї цифри стоїть найпростіша логіка: це середнє арифметичне між ціною 268,5 дол. / тис. куб. м., на якій наполягаємо ми, і ціною 384.5 дол. / тис. куб. м., яку пропонує Газпром.

б) Нафтогаз оплачує всі неоплачені фактичні поставки за узгодженою ціною. Коли Нафтогаз і Газпром, або шляхом переговорів, або через судовий розгляд, домовляться про нову ціну, буде зроблений остаточний розрахунок між сторонами відносно переплат і недоплат.

в) Обидві сторони зберігають за собою право звернутися до арбітражу, щоб визначити справедливий рівень ціни, що ґрунтується на ринкових умовах. Будь-яке інше положення існуючого контракту між Нафтогазом і Газпромом також може стати предметом розгляду в арбітражі Стокгольму.

г) Дана пакетна угода має бути викладена в комерційному договорі між Нафтогазом і Газпромом, і не може бути змінена в односторонньому порядку.

Щоб підтримати цей план, на минулому раунді переговорів український уряд навіть висловив свою готовність надати суверенну гарантію на здатність Нафтогазу оплачувати майбутні поставки газу, якщо Росія погодиться із запропонованим планом врегулювання.

Компромісна пропозиція, підготовлена Європейською Комісією, все ще залишається в силі.

Ми щиро сподіваємося, що Газпром погодиться на запропонований план врегулювання спору під час майбутнього раунду тристоронніх переговорів у Києві. Якщо угода не буде досягнута, ми будемо мати всі підстави припустити, що справжньою метою Газпрому є не вирішення спірних питань з Україною, а просування Південного потоку. Штучно створена криза між Нафтогазом і Газпромом може бути використана як новий інструмент в просуванні даного проекту і приводом для припинення поставок газу в ЄС через Україну.

Ми сподіваємося, що нам вдасться вирішити ситуацію, що склалася, цивілізованим шляхом. Подальша ескалація конфлікту вочевидь не відповідає інтересам жодної із сторін, залучених до переговорів.

Інші новини